מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


שאלות ותשובות


שלח לחבר
הדפסה

חרדת נטישה והסתגלות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת

"בני בן 9 חודשים. נכנס לגן לפני כשבוע, עד כה היה איתי בבית. נראה שההסתגלות שלו נורא קשה, הוא בוכה המון בגן ובבכי היסטרי, לא מצליח לישון שם. לאחר שעות הגן אני מעניקה לו את מלוא תשומת הלב, חום ואהבה. אך נראה שכאשר אנחנו הולכים לסביו, או לאחרים שהכיר בעבר, שוב בוכה ודואג לראות שאני שם - מוכן להיות רק אצלי. בנוסף, בסוף השבוע קבענו טיסה (מבעוד מועד וללא ידיעה שכך יגיב), האם זה נכון להשאיר אותו פה בטיפול של מישהו אחר? האם זה עשוי לגרום לו לנזקים בעתיד? ואשמח לדעת איך אוכל להקל על הסתגלותו"

 

חרדת נטישה היא תופעה נפוצה בגיל הזה, גם ללא קשר להסתגלות לגן. ילדך הקטן שהיה רגיל לבלות רוב הזמן איתך עד עתה ופיתח קשר חזק איתך ויודע שאת האדם שדואג לו ומעניק לו תחושת ביטחון. בגיל הזה תינוקך עדיין אינו מבין שאם את מתרחקת או הולכת לחדר אחר - את עדיין קיימת. הוא בוודאי חושש שלא תחזרי אליו ומיד מאבד את בטחונו. לכן,  אם תעבירי אותו לאדם אחר או תתרחקי ממנו - הוא יגיב ככל הנראה בקיטורים או בבכי. חלק מהתינוקות כל-כך חוששים עד שהם מגיבים מיד בבכי קורע לב. לכן כאשר הוא מתחיל להתרגל לשהות עם אנשים שונים ובמקומות אחרים ללא הנוכחות שלך קשה לו. בעוד ילדים רבים מתרגלים לכך בקלות, יש ילדים שיותר קשה להם וזה נורמלי לחלוטין וזה מה שקורה לילד שלך כעת.

 

הנטייה הטבעית של הרבה אמהות במצבים כאלה היא לא לשחרר ולהיות עם הילד כמה שיותר ולא לשלוח לגן ולא לשים אותו עם אנשים אחרים (לבטל נסיעות, לא לשלוח לגן וכן הלאה), אבל האמת היא שמה שצריך לעשות זה בעצם ללמוד להרפות, בכדי שדמויות אחרות יהפכו לדומיננטיות בחייו של הילד, עליך לדעת לזוז הצידה ולפנות לאותם אנשים מקום. סבתא, סבא או הגננת לא יצליחו לבנות עם הילד קשר משלהם, שיעניק לילד תחושת בטחון אם את תהיי כל הזמן בסביבה. לכן עצם העובדה שתסעי בסוף השבוע דווקא תאפשר לילד להתרגל לשהות עם סבא וסבתא. אולי יהיה לו קשה בתחילה, אבל בהמשך הוא דווקא יכול להתרגל וזה יכול לעזור לו להתגבר על הקושי להמשך, גם לימים שיבואו לאחר שתחזרו.

 

לגבי ההסתגלות לגן, התקופה הראשונה בגן קשה להמון ילדים, פתאום יש גננת חדשה, קבוצה גדולה של ילדים, סדר יום חדש שהם לא רגילים אליו, אוכל חדש, מקום חדש לישון בו שהם לא רגילים אליו וכן הלאה. גם זה מצב שדורש זמן להסתגלות. יש ילדים שמסתגלים אליו בתוך ימים בודדים ויש ילדים שלוקח להם אפילו חודש להסתגל אליו. מה שחשוב זה לראות שעם הזמן יש מגמת שיפור לאט לאט. לדוגמה שגם עם עדיין בוכה בבוקר אז לאט לאט מתחיל לאכול, לישון, לשחק. לא הכל יקרה אולי בבת אחת אבל לאט יראו שיפור בתקווה.

 

עליך לקחת בחשבון שבכי בעת פרידה זה משהו שיכול להתרחש תמיד, גם עד שיהיה אפילו בן 3 או אפילו בן 5, אבל זה לא אומר שהוא לא ירגע מיד לאחר שתלכי. יש ילדים שבוכים בכי קורע לב לאחר שההורים הולכים באופן קבוע, אבל 5 דקות לאחר מכן הם כבר משחקים וצוחקים בגן. זה משהו שחשוב לוודא עם הגננת שקורה במשך הזמן ושהוא לא בוכה כל היום כמובן.

 

בכדי להקל עליו את הפרידות, בכל מקום ולא רק בגן, חשוב לבצע פרידות קצרות ולא דרמטיות, פשוט לחבק אותו חיבוק חם וקצר, לומר לו שאמא הולכת ושיהיה לו יום נעים ושתבואו לאסוף אותו בסוף היום ופשוט ללכת, גם אם בוכה. ברגע שהוא בוכה ושאת נשארת איתו ושכל הפרידה הופכת לסצינה דרמטית, ארוכה ומרגשת, זה מאוד מקשה עליו, זה בעצם מראה לו שגם לך קשה להיפרד, שאולי גם את לא סומכת על הגננת ולא מרגישה בטוחה להשאיר אותו בגן או אצל סבא וסבתא ולכן יש לו סיבה טובה לחשוש, לכן שוב, חשוב שהפרידות תהיינה קצרות, נעימות וענייניות.

 

לגבי נזקים לעתיד, ממש סביר להניח שלא יהיו, הוא ממש קטן, הוא לא יזכור מכך דבר בעתיד והוא לא עובר או חווה משהו שילדים אחרים לא חווים או חוו כבר. לבלות בגן או בחברת סבא, סבתא או אנשים אחרים שאוהבים אותו ודואגים לו, זה לא משהו שיגרום לו נזק - להפך, חשוב שיהיו לו עוד אנשים בחייו שהוא ירגיש שהוא יכול לסמוך עליהם, שהוא ירגיש בטוח ונאהב על ידי עוד אנשים, שיצליח לבנות עוד קשרים, זה חלק חשוב בהתפתחות שלו. גם אין לו תחושת זמן אמיתית, מבחינתו אין הבדל אמיתי בין זה שהשארת אותו אצל סבא וסבתא כמה שעות, יום אחד או שלושה ימים.

 

יכול להיות שיהיה לו יותר קל לבלות את סוף השבוע עם סבא וסבתא בבית שלכם, בסביבה המוכרת לו, במיטה שלו, עם הצעצועים שלו וכן הלאה. אם זה לא אפשרי פשוט השתדלו ליצור לו בבית שלהם סביבה כמה שיותר נעימה ומוכרת, הביאי לו את השמיכה שלו או חיתול בד שקשור אליו (בשביל ריח מוכר) או חפצים מוכרים אחרים שהוא אוהב נוספים כמו צעצועים, בובה אהובה, דיסק עם שירים שהוא אוהב, די.וי.די עם סרט שאוהב או כל דבר אחר שיגרום לו להרגיש שם כמו בבית ויעזור להם להרגיע אותו ביום הראשון כאשר יהיה אולי פחות רגוע וגם בשביל הימים האחרים כדי שירגיש בבית.

 

בנוסף, דבר אחרון, חשוב לא לברוח לו אף פעם, תמיד תקפידו להיפרד לשלום ולא סתם להיעלם לו, תמיד תאמרו לו שלום ותסבירו לו ממש בקצרה לאן אתם הולכים ומתי אתם חוזרים, גם אם הוא לא ממש מבין ולא ממש מבין את מושג הזמן. הדבר חשוב כדי שלא ירגיש שאתם נעלמים לו סתם וכדי שידע שגם כאשר אתם הולכים אתם תמיד חוזריםשאלות נוספות בנושא סבתא

מסגרת בגיל חצי שנה

מסגרת בגיל חצי שנה

נושאים נוספים:

BERA CF GBS MMR MMRV אבעבועות רוח אדמת אוזניים אוכל אוננות אחוזון אחוזונים אחסון אכילה אלכוהול אלרגיה אמהות אמצעי מניעה אנטיביוטיקה אנמיה אפגר אפידורל אקמול ארוחת לילה בגדים בדיקות בדיקות גנטיות בדיקת הריון בדיקת שמיעה בטיחות בטן בטרם ביוץ ביצים בית ספר בכי בעיות הנקה בעיות שינה בקבוק בקבוקים בקיעת שיניים ברה ברזל בריאות בריכה גבולות גובה גודש גזים גלולות גמילה גמילה מחיתולים גן גן ילדים גרון דגים דופק דיבור דייסה דייסות דיכאון לאחר לידה דימום האכלה הגיינה היגיינה הלבשה הליכה הליכון הנקה הסתגלות הערכת משקל הפלה הפרשות הפשרה הצבת גבולות הקאה הקאות הרגלי שינה הרטבות הריון התהפכות התנהגות התעוררויות התפתחות ויטמין C ויטמינים וירוס זוגיות זחילה זכויות נשים חבל אם חבל הטבור חו´´ל חום חופשה חופשת לידה חורף חזה חיוך חינוך חיסון חיסון מחומש חיסונים חיתולים חלב חלב אם חלב עזים חלב פרה חלומות חנק חרדות חרדת נטישה טבור טונוס שרירים טיסה טיפה ברוח טיפולי פוריות טיפת חלב טלוויזיה טעימות טקס שינה ידיים יובש יחסי מין ילדים יציאות ירקות ישיבה כאב כאב ראש כאבי בטן כאבי גב כאבים כינים כיס מרה כליות כתמים לבוש לידה לידה שקטה לילה לימודים לקטוז לשכת בריאות מוות בעריסה מוטוריקה מוצץ מוצק מוצקים מוצרי חלב מושב בטיחות מזון מחומש מחזור מחלה מחלות מטפלת מטרנה מי שפיר מיטה מיטת מעבר מיטת תינוק מים מין העובר מכשיר אדים מסגרת מעון מעקב מעקב הריון מציצת אצבע משפחה משפחתון משקל נוזלים נזלת ניתוח קיסרי נרות נשים סבתא סדר יום סופר פארם סושי סיוטים ספורט ספרים עבודה עגלה עובר עור עיטוף תינוקות עיניים עמידה עצירות פגים פה פוריות פורמולה פות פחדים פטמה פטמת סיליקון פטריה פיטורים פיטורין פינת רוקח פיסורה פיצויים פיצול חיסונים פירות פליטה פליטות פעוטות פצעים פרבנר פרוביוטיקה פרידה פריחה צהבת צהבת A צואה צינון צליאק צעצועים קטניות קיסרי קיץ קרם הגנה קשר עין ראש רגישות רגרסיה רוטה וירוס רוטטק רוק ריח רייקי ריפלוקס רפלקס מורו רצפת אגן שאיבה שאיבת חלב שדיים שחיית תינוקות שינה שיניים שיעול שלשול שמיעה שמן נר הלילה שמש שנת צהריים שפה שפעת שפעת חזירים שק הריון שתייה תאומים תבלינים תה תולעים תוסף תזונה תוספי תזונה תופעות לוואי תזונה תחליף חלב תחליף חלב אם תחליפי חלב תינוק תינוקות תינוקת תלות תמ´´ל תפרים תרופות