מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

מה חשוב לדעת בעת בחירת מוהל לברית המילה?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 23/5/2019
מה חשוב לדעת בעת בחירת מוהל לברית המילה?

מזל טוב! נולד לכם בן? עכשיו צריך גם לבחור מוהל. רכזנו עבורכם את כל המידע שיעזור לכם לבחור מוהל אמין, מיומן, יסודי וטוב

באמצעות מצוות ברית המילה שותף האדם ליצירת האדם ולהשלמתו. ברית המילה היא מצווה החביבה מאוד על ישראל והיא מקוימת כמעט עלידי כל הציבור היהודי, אף שאינו מחויב בה. חובת מצוות המילה מוטלת על האב, כחלק מהמצוות שיש לאב כלפי בנו. 

 
כמובן שבימינו רוב ההורים אינם מסוגלים למול את בנם, וממנים לשליח מוהל מקצועי הבקי בקיום המצווה. כאן מתעוררת השאלה כיצד ובמי בוחרים למוהל. על המוהל להיות בקי ומומחה בביצוע ברית המילה, מכיוון שהדבר דורש מיומנות ומקצועיות. בנוסף, מכיוון שמדובר במצווה, צריך המוהל להיות שומר מצוות, ובקי בפרטי ההלכות של ברית המילה.
 
הרבנות הראשית הקימה וועדה בין משרדית הבוחנת את המוהלים, ומסמיכה אותם בתעודה. לכן, כתנאי ראשון בבחירת המוהל, יש לוודא שהמוהל הוא בעל רישיון בר תוקף מידי הוועדה. הוועדה הבין משרדית מעדכנת את רשימת המוהלים הארצית וניתן לוודא זאת ברבנות הראשית: 
המחלקת לבריתות ברבנות הראשית בירושלים, רח' ירמיהו 80. טל: 02-5313141/2. 
 
 
מילה הנערכת על ידי רופא?
 
ישנם רופאים בעלי התמחויות רפואיות שונות המשמשים גם כמוהלים. חלקם מלים תינוקות בקליניקות פרטיות, וחלקם מגיעים לאולמות ברית או לבתי הכנסת. העובדה שהמוהל הוא גם רופא עשויה לנסוך עליכם ביטחון, אולם יש לזכור כי הכשרה מקצועית כרופא אינה מכשירה אדם להיות מוהל ואינה מחליפה את הניסיון שנרכש עם הזמן, ולכן על הבוחרים ברופא-מוהל לוודא כי לאותו רופא יש ניסיון משמעותי גם במילה. כמובן, הכשרתו של אדם כרופא גם אינה מכשירה אותו להיות מוהל על-פי ההלכה, וזהו תחום ידע נפרד שעליו לרכוש. בנוסף, על-מנת לקיים את הברית בהתאם למסורת היהודית, על המוהל להיות יהודי בעצמו ואף שומר מצוות.
 
ישנם רופאים המרדימים בזריקה את איזור ברית המילה, כדי למנוע בכי של התינוק בזמן הברית, דבר שאינו מוסכם הלכתית על כל הרבנים. 
בנוסף, הזריקה עצמה מכאיבה לתינוק, וגם כאשר זמן השפעתה פג – מצוי שהילד בוכה מאד. 
 
מצד שני, ישנם גם מוהלים המשתמשים בחומרים מאלחשים שאינם זריקות, והמרגיעים את הילד ומקטינים את הכאב. לפעולה זו אין שום מניעה הלכתית.
 
עם זאת, אין באמור לשלול ברית מילה על ידי רופא שומר מצוות בעל הסמכה ותעודה לביצוע ברית המילה.
 
ההורים רשאים ואף חייבים לברר עם המוהל מספר עניינים. רק כך תדעו אם הוא המוהל העונה על צרכיכם, או שמא יש להמשיך בחיפוש אחר מוהל אחר? תמיד מומלץ להיוועץ גם בהורים אחרים בסביבתכם, שכנים, חברים או בני משפחה, על-מנת ללמוד גם מן הניסיון שלהם.
 
אז מה חשוב לבדוק בטרם בוחרים מוהל?
 
*  תג או רשיון עבודה: בחרו במוהל הנמנה על בעלי רישיון העבודה מטעם הועדה לפיקוח על המוהלים. 
 
*  סטריליזציה: וודאו כי כליו של המוהל עברו סטריליזציה בדוּד עיקור (אוטוקלב), כפי שנדרש ממנו על-ידי משרד הבריאות ועל-ידי הרבנות הראשית. אין די בחיטוי כלי המילה באלכוהול בין שימוש אחד למשנהו. 
 
*  עמידה בזמנים: בקשו מן המוהל לעמוד בזמנים כדאי להזמין את האורחים כמחצית השעה לפני המועד שקבעתם עם המוהל, שמא האורחים יתאחרו, והמוהל לא יוכל להמתין. 
 
 * ביקורי בית: בררו כי המוהל מתכונן להגיע לביתכם לבדיקת התינוק לפני הברית על-מנת לוודא שהוא אינו 'צהוב' וכי משקלו ומצבו מתאימים לברית. מוהלים רבים יבקרו בביתכם גם אחרי הברית על-מנת לוודא כי פצע הברית מבריא היטב וכדי להסיר חבישה, אם ישנה. הכל כלול בתעריף ששולם לברית. לידיעתכם, חובת ביקורי הבית כלולה גם בתדריך למוהלים שמנפיקה הרבנות הראשית. 
 
*  הדרכה לקראת הברית: על המוהל לתת לכם הדרכה מפורטת וברורה: כיצד להכין את התינוק לברית? כיצד לטפל בתינוק לאחר הברית? אילו תגובות של התינוק יש בהן כדי לעורר דאגה? על ההדרכה לכלול הוראות בנוגע להאכלת התינוק (לפני ואחרי), לאופן חיתולו, למתן תרופות הרגעה (לפני ואחרי), ולטיפול בפצע הברית - רחצה, חיטוי, הרגעה, חבישה וכדומה. שימו לב! המוהל אינו מוסמך לרשום לתינוק תרופות או להשתמש, בלא אישורכם או אישור רופא, בתרופות הרגעה בצורת נרות, טיפות או זריקות כלשהן. 
 
 * קשר עם המוהל לאחר הברית: דאגו לקחת מן המוהל מראש את מספרי הטלפון שלו ייתכן ותיתקלו בבעיות או בשאלות נוספות לאחר הברית, ועל המוהל מוטלת האחריות לענות עליהן. 
 
*  תפקידים במהלך הברית: עדכנו את המוהל מראש בתפקידים אליהם אתם ממנים בני משפחה או חברים במהלך הטקס. על המוהל לדעת מה יאמר בעצמו ומה יאמרו אחרים. 
 
*  ציוד ואביזרים: סכמו עם המוהל מבעוד יום מה הוא מצפה כי תביאו אתכם לברית, ולמה הוא דואג בעצמו: מי מביא יין? טליתות? כרית ברית? כסא אליהו? כלי עם חול? לכמה חיתולי בד יזדקק? איזה ציוד רפואי ממליץ לקנות? במה כדאי להלביש את התינוק? 
 
*  העדפות בהרגעת התינוק: דברו עם המוהל על הדרכים להרגעת תינוקכם במהלך הברית. יש הורים שאינם מעוניינים כי התינוק יקבל ספוגית עם יין להרגעה, ומעדיפים מיץ ענבים, מוצץ, או מי סוכר. יש שאינם מעוניינים כי המוהל יכניס את אצבעו שלו, או את אצבע התינוק - לפה התינוק. 
 
* בעיות רפואיות: דווחו למוהל על כל בעיה רפואית שיש לתינוק וכן חובה עליכם ליידע את המוהל אם יש במשפחתכם מחלות כבד או בעיות בקרישת דם.
 
 
לסיום, אחד הדברים החשובים ביותר - הקפידו לבחור מוהל שיהיה "בן אדם" -  שיתנהג בנועם להורים, לתינוק ולכל האורחים, וישדר אווירה נינוחה להורים הדואגים והחרדים. חשוב גם לוודא שהמוהל יגיע לפני הברית לבדוק את הילד, שאינו "צהוב", ובכלל שהוא בריא וכשיר לברית, וכן הוא צריך לבוא לביקורת יום אחרי הברית.
 
 
בשכר הניתן למוהל, ישנם הבדלים בין המוהלים, אך כיום ישנו תעריף מומלץ על ידי הרבנות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן