מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

מהי בדיקות האולטראסאונד ולשם מה היא נחוצה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/11/2015
מהי בדיקות האולטראסאונד ולשם מה היא נחוצה?

כתבה שישית בסדרת כתבות בנושא בדיקות לפני ובזמן הריון. כתבה זו עוסקת בתאור בדיקות אולטראסאונד ודופלר, שמומלץ לעבור בעת הריון

בדיקת אולטראסאונד

 

מטרת הבדיקה- מעקב אחר גידולו והתפתחותו של העובר
 

זמן ביצוע הבדיקה- מתקיימות מספר בדיקות במהלך ההריון (ראה הסבר למטה) -
     1. בדיקה ראשונה בין השבועות 7-11
     2. בשבוע ה 14 - אופציונלית
     3. בשבוע ה 22
     4. בדיקה אחת בין השבועות 30-35
     5. בדיקות נוספות על פי החלטת הרופא
    

כללי- אולטראסאונד הנה שיטה טכנולוגית - סריקה על קולית - המעבירה תמונה בזמן אמיתי של העובר בתוך הרחם, ומאפשרת לראות את תנועותיו. הבדיקה מאפשרת לרופא לאשר הריון תוך רחמי, עובר בודד או הריון רב עוברי, לבדוק את דופק העובר, תנועות העובר, גדילה והערכת משקל, ואיתור מומים.
    

קיימים שני אופנים לביצוע הבדיקה:
     1. וגינלית - דרך נרתיק האישה.
     2. אבדומינלית - בטנית.
    
בבדיקה הנרתיקית משתמשים בשבועות הראשונים להריון, כשהרחם נמצא עדיין בתוך האגן. בשלב זה ההריון קטן ובבדיקה דרך הנרתיק מגיעים למרחק של 2-3 ס"מ מהרחם ומתקבלת תמונה חדה יותר לעומת בדיקה בטנית. עם התקדמות ההריון הרחם עולה מתוך האגן, ולכן משבוע 16 לערך יהיה יעיל יותר להשתמש בבדיקה בטנית.
    
בישראל נוהגים הרופאים לערוך בדיקה ראשונה בין שבוע 7 לשבוע 11. מטרות הבדיקה הן בעיקר כדי לוודא שההריון בתוך הרחם, לראות שיש דופק לעובר, שגודל העובר מתאים לשבוע ההריון על פי תאריך וסת אחרון, ולאשר עובר בודד או יותר.


סקירת מערכות היא בדיקה לגילוי מומים מולדים בעמוד השדרה, כליות, לב, כבד, מעיים וגפיים.  בדיקת "שקיפות עורפית - NT + סקירת מערכות מוקדמת", הנה בדיקת אולטראסאונד שביצועה במקביל עם בדיקות אחרות (כגון בדיקת תבחין משולש), מהווה בדיקת סינון לתסמונת דאון ומעלה את אחוז האבחון לסינדרום דאון.
 

בבדיקה זו נמדד עובי צוואר העובר. בשבועות הראשונים של ההריון קיימת כמות קטנה של נוזל מתחת לעור וניתן לראות זאת במיוחד באזור העורף. (צוואר עבה במיוחד הינו אחד המאפיינים של תסמונת דאון), וכן יכול להצביע על סיכון מוגבר לליקויים כרומוזומליים נוספים ולמומי לב בעובר. כמו כן הרופא סוקר את מערכות הגוף של העובר על מנת לזהות מומים מולדים אחרים. בדיקה זו מומלצת שתיערך בשבוע 10 - 13+6 להריון. ניתן לשלב בבדיקות אלה גם בדיקת בטא HCG ביחד עם בדיקה של חלבון A-PAPP לצורך הערכת הסיכון ולגלות מעל ל %80 מהעוברים עם תסמונת דאון. 
 

יתרונה של בדיקה זו הנה בכך שבמקרה ונמצא מום בעובר ומחליטים על הפסקת הריון, ניתן לסיים אותו בהליך של גרידה ולא בביצוע לידה מוקדמת. חשיבות מיוחדת לבדיקה זו בהריון מרובה עוברים המסוגלת לקבוע באופן פרטני לגבי כל עובר בסיכון. 
 

תוצאה של שקיפות עורפית הנחשבת מעובה כאשר מתקבלת תוצאה של עובי הגדול מ 3.0 מילימטר או MOM 2.0 . הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון יקבע בעזרת שימוש בטבלאות המיועדות לכך לפי גיל האם במועד הלידה ויחס הסבירות לפי מידות העובר ועובי שקיפות העורפית.

בדיקת אולטראסאונד זו אינה כלולה כיום בסל הבריאות הסטנדרטי. בחלק מקופות החולים מאשרים בדיקה זו במסגרת סל השירותים בהריונות מרובי עוברים.
    
סקירת מערכות בשבוע 22 - בדיקה רוטינית לסקירת מערכות גוף העובר. בשלב זה ניתן לראות במלואם את אברי העובר, ולגלות או לשלול קיומם של מומים. במידה ויש בעיה, תעשה בדיקה חוזרת, או הפניה לייעוץ גנטי להחלטה האם להמשיך בהריון או להמליץ על הפסקת הריון. כמו כן בודקים את כמות מי השפיר, תנועות העובר, תנוחת העובר, ומיקום השליה.
    
בשבוע 30-35 נערכת בדיקת אולטראסאונד נוספת לצורך בדיקת משקל העובר. על פי התוצאות יחליט הרופא אם יש צורך בהמשך מעקב (ע"י ביצוע בדיקות אולטראסאונד נוספות כעבור זמן מה).
    
       
בדיקת דופלר - Doppler
    
מטרת הבדיקה - בדיקת קצב לב העובר.
 

זמן ביצוע הבדיקה- על ידי רופא נשים החל מהשבוע ה 12 להריון.
    
כללי- הבדיקה נעשית ע"י שימוש במכשיר דופלר לשמיעת דופק העובר לפני שאפשר לחוש בו על ידי מישוש דרך הבטן. בודקים את איכות, מהירות וקצב פעימות לב העובר.
    
תוצאות- קצב לב תקין של עובר נע בין 120-160 פעימות לדקה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן