מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > חגים ומועדים עם ילדים

לעבור את יום כיפור בשלום עם תינוקות ופעוטות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 22/9/2018
לעבור את יום כיפור בשלום עם תינוקות ופעוטות

רכזנו עבורכם המלצות לדרכים נכונות ונעימות להעביר את יום כיפור בצורה רגועה עם הקטנים, וגם מספר טיפים שאפילו יעזרו לכם לעבור את הצום בשלום אם אתן מניקות או בהריון

יום כיפור בפתח, היום הכי שקט ורגוע בשנה. אם בעבר הייתם מבלים אותו בשקט במיטה, כעת אתם נאלצים להפעיל ולבדר את הקטנים, שלא ממש מבינים למה אין גן, למה לא אוכלים ארוחה משפחתית, למה הקניון סגור ולמה אין טלוויזיה.
 

רכזנו עבורכם המלצות לדרכים נכונות ונעימות להעביר את יום כיפור בצורה רגועה עם הקטנים, וגם מספר טיפים שאפילו יעזרו לכם לעבור את הצום בשלום. 

 

* ההמלצות פונות הן למשפחות שצמות וגם למשפחות שלא. אל תשכחו שתינוקות ופעוטות אינם צמים ומה לעשות, יש צורך להעסיק אותם בעת הצום.

 

1. הכבישים נקיים ממכוניות, הילדים מסתובבים ברחובות ובדרך כלל בערב יום כיפור גם לא חם מדי, נצלו את ההזדמנות וצאו לטיול - טיול עם העגלה, עם אופני פעוטות או טיול קצר רגלי ברחובות השכונה. 
 

2. הצמים שביניכם יצטרכו להתארגן מראש מבחינת ארוחות כדי לא למצוא עצמם מבשלים עד אובדן חושים בעודם צמים. מדובר בסך הכל בשתי ארוחות: בוקר וצהריים. השתדלו להצטייד במאכלים שלא דורשים בישול או זמן הכנה ארוך מדי ובמידה ומדובר בתינוקות קטנים לא יקרה כלום אם תדלגו להם על ארוחת מוצקים אחת או שתיים ותחליפו אותה בבקבוק. במידה והחלטתם להאכיל אותם כרגיל, למרות שאתם צמים, כדאי להכין מראש כריכים קטנים, ירקות ופירות חתוכים, מעדני חלב ועוד מאכלים שלא דורשים מכם שהות ארוכה במטבח וגם לא יוצרים ריחות.
 

3. אמהות מניקות שצמות יצטרכו להאכיל את התינוק היונק מתחליף חלב ולכן מומלץ להתטייד מראש בפחית אוכל ובקבוק מתאים במידה ואין לכם בבית. בגדול אין מניעה גם בהמשך הנקה למרות הצום, מכיוון שבסך הכל מדובר על פרק זמן קצר מאוד. יכול להיות שאיכות החלב תפגע מעט ויכול להיות שהדבר יתיש יתר על המידה את האם המניקה וצמה, לכן יש להיות ערוכים לכך.
 

4. במידה ולא שני בני הזוג צמים, על בן הזוג שלא צם להתחשב בשני ולנסות לבלות כמה שיותר זמן עם הילדים בכדי להקל על השני/ה. במידה ושני בני הזוג צמים, ניתן לערוך תורנות בין השניים בכדי שלכל אחד מהם יצא גם לנוח.
 

5. כאשר יוצאים מן הבית יש להתחשב בסביבה ולא לא להסתובב ברחובות עם ידיין עמוסות בבקבוקים, חטיפים, סנדביצ'ים ועוד. הכינו בתיק הילד בקבוק מים, חטיף או פרי, וכמובן בקבוק חלב או תחליף חלב עבור הקטנים יותר. כאשר אתם נאלצים להאכיל אותם השתדלו לעשות זאת בפינה צדדית הרחק מן ההמון. 
 

6. אם החלטתם ללכת לבית הכנסת הקפידו לשמור על שקט בכדי שהתינוק לא יקלקל את התפילה עבור הנוכחים, שוב, אתם יכולים לערוך תורנות ובכך להעניק לכל אחד מבני הזוג הזדמנות ללכת אל בית הכנסת מבלי להפריע לציבור המתפללים.
 

7. למדו את הילדים על משמעות הסליחה ומנהג כפרת העוונות. גם אם אתם לא דתיים, תמיד נחמד לבקש סליחה ממישהו שפגעתם בו או לקבל סליחה ממישהו שפגע בכם.
 

8. פעילויות מומלצות בבית עם הקטנים: הזדמנות טובה לבלות זמזן איכותי ושקט בקריאת ספרים, ציור, עבודות פלסטלינה, הרכבת פאזלים ועוד. במידה ובחרתם להפעיל את מכשיר הטלוויזיה, אנא כבדו את השכנים, סגרו חלונות ושמרו על עוצמת קול נמוכה.
 

9. אם אתן צמות ומניקות, הקפידו לשתות לפחות 10 כוסות מים ביום שלפני הצום, זאת בכדי לעזור לכמות החלב, למנוע התייבשות ושמירה על כוחות בזמן הצום עצמו.
 

10. השתדלו להמנע משתיית משקאות המכילים קפאין בשעות שלפני הצום, מהסיבה הפשוטה שהם משתנים.

11. נשים בהריון, לאחר לידה, לאחר ניתוח קיסרי או שמצבן הרפואי מורכב - צריכות להתייעץ עם רופא הנשים/המשפחה בטרם תקבלנה החלטה לצום.

 

12. אל תאכלו כמויות גדולות מדי בעת הארוחה המפסקת. אכלו אותה באופן איטי והשתדלו להמנע ממאכלים מתובלים שעלולים לגרום לצמא. הקפידו לאכול כמות נאה של פחמימות מורכבות.
 

13. המנעו מאכילת קטניות או כל מאכל אחר שעלול לגרום לכם לתחושת נפיחות וגזים.
 

14. לאחר תום הצום חזרו לאכול באופן הדרגתי ומבוקר: מנות קטנות, ארוחה קלה ושתייה איטית אך רבה לצורך החזרת הנוזלים לגוף.

 

שיהיה צום קל וגמר חתימה טובה לכל גולשי פעוטות וטיפת חלב ברשת

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן