מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > הפעלות ויצירה לילדים

המדריך לקריאת ספרים עם תינוקות ופעוטות

מאת: מיכל דותן | פורסם: 4/7/2017
המדריך לקריאת ספרים עם תינוקות ופעוטות

קריאת ספרים היא דרך נפלאה להעשיר את עולמו של הילדים: באיזה גיל כדאי לחשוף אותם לראשונה לספרים? באיזה ספרים מומלץ להתחיל? כיצד ניתן להעזר בספרים ביום-יום? ומידע חשוב נוסף

קריאת ספרים היא דרך נפלאה להעשיר את עולמו של הילד: באמצעותם הוא מעשיר את אוצר המילים שלו, מפתח את יכולת הריכוז וההקשבה, מכיר צבעים, צורות, חיות, חפצים, מרקמים וקולות. מעבר להיותם של הספרים כלי לימודי, עצם חווית קריאת הספר עם ההורה הפכה במרוצת השנים לטקס אינטימי ונעים של בני המשפחה בו הם מבלים זמן איכותי ונעים הרחק מרעש הטלוויזיות, המחשבים והמולת החיים.
 

הורים רבים מתלבטים מאוד לגבי הזמן הנכון להפגיש בין הילד לספרים, לעיתים יקיימת תחושה שהם קטנים מדי, חסרי סבלנות, רק רוצים לקרוע את דפי הספר ולא לקרוא את הסיפור - בקיצור ממש לא בעניין.
 

הכנו עבורכם מדריך קצר לקריאת ספרים עם תינוקות ופעוטות, שיעזור לכם לעשות זאת ממש מחודשי חייו הראשונים של התינוק בדרך הכי נכונה, מספקת ומעשירה.
 

היכרות ראשונית עם ספרים
 

בניגוד למה שנדמה לכם, כדאי לחשוף את התינוק לספרים כבר מרגע הלידה: זה מתחיל מספרים המונחים בעגלה ובהם דמויות, צורות וצבעים, ממשיך עם ספרים המתאימים לרחיצה באמבטיה וממשיך עם ספרים קשיחים שונים בעלי מרקמים שונים וגילויים מרגשים.
 

מעבר לכך, כמעט כמו עם כל דבר בחייו של התינוק, הוא לוקח דוגמה מכם, לכן אם יראה אתכם קוראים ונהנים, יתקל בספרים שונים ברחבי הבית ויבין שספר הוא חלק בלתי נפרד מהחיים, כך גם יהיה לכם הרבה יותר לחשוף אותו.
 

הצמדו לקלאסיקות הישנות והטובות
 

מבלי לזלזל חס וחלילה באינספור ספרי הילדים הנפלאים שיוצאים לאור בכל שנה, קשה להתווכח עם מה שעובד, עבד אצלנו וככל הנראה יעבוד גם עם הדורות הבאים. ישנים ספרים קלאסיים שפשוט לא מאבדים מקסמם. קחו לדוגמה את: תירס חם, סיר הסירים, מעשה בחמישה בלונים, דירה להשכיר, איה פלוטו, האריה שאהב תות, שמוליקיפוד, מיץ פטל ועוד.
 

רבים יטענו שחלק מאותם ספרים קלאסיים שגדלנו עליהם נראים מנקודת מבט בוגרת כקצת משעממים וולא מספיק איכותיים לעומת יצירות אחרות. קחו לדוגמה ספריה של מרים רות והעמידו אותם אל מול ספריה של תרצה אתר או לאה גולדברג ויש שיגידו שלא ברור להם כיצד נכנסו הספרים של רות ושתי האחרות לאותה קטגוריה נחשבת. יחד עם זאת קשה להתווכח עם כך שממש כשם שספריה כבשו אותנו בתור ילדים כך הם יכבשו גם את ילדנו, וזה ממש לא משנה מה אנחנו חושבים - מבחן הזמן עושה את שלו, ועם הצלחה שכזאת קשה להתווכח.
 

ספרים כמתנה
 

דרך נפלאה לגרום לספר להפוך לפריט חשוב במיוחד, היא על ידי הגשתו לילד כמתנה. במקום לקנות לו עוד בובה, עוד צעצוע או סתם ממתק, קנו לילדים ספרים. הפכו את זה אפילו למעין טקס מיוחד, ועם הילדים הגדולים יותר, בני השנתיים והשלוש, אתם יכולים לצאת למסע משותף של קניית ספרים. תוכלו לעיין בהם בחנות, לבחור את הספר הכי אהוב ובכך להפוך את הספר למתנה אטרקטיבית במיוחד.
 

הקשר שבין טלוויזיה לספרים

הילדים של ימינו, אם נרצה ואם לא, בסופו של דבר מבלים שעות ארוכות מול מסך הטלוויזיה. בלוח השידורים של הערוצים השונים תוכלו להתקל בהרבה תוכניות וסרטים הקשורים בצורה ישירה או עקיפה לספרים, לאהבת ספרים ולהרגלי הקריאה של מבוגרים וילדים. כך לדוגמה בלוח השידורים של הופ ילדות ישראלית תמצאו סופרים, זמרים ושחקנים (כמו יונה אליאן, תיקי דיין, שלמה ארצי, דויד גרוסמן ועוד) מקריאים לילדים עשרות קלאסיקות כמו "האריה שאהב תות", "מעשה בחמישה בלונים" ועוד. אתם יכולים לשבת עם הספרים והילדים מול המסך ולהראות להם כיצד מה שמופיע בטלוויזיה נמצא ממש בשתי ידיו. תוכלו למצוא גם שידור של סרטים המבוססים על ספרים (עליסה בארץ הפלאות, צ'רלי בממלכת השוקולד, נרניה, ועוד) ולתת לילד לצפות בסרט ולקרוא את הספר, ולראות עיבודים שונים לאגדות ילדים ולאחר מכן גם לקרוא אותן ביחד לפני השינה. 
 
שיחות בין הורים וילדים על ספרים ישנים שחודשו לאחרונה יש מגמה לחדש ספרי ילדים ישנים וטובים, לתרגמם מחדש ולפרסמם בכל אמצעי התקשורת ואף לעשות סרטים פופולאריים. ספרים כמו: נרניה על כל חלקיו, צ'רלי והשוקולדה ודומיהם. ההורים והילדים יכולים לשוחח על הספרים, ההורים יעלו זיכרונות מילדותם וכיצד הושפעו הם מהספרים שהפכו שוב להיות פופולאריים.
 
 ספרים כטקס לפני השינה

בכל יום, לאחר המקלחת וארוחת הערב, צרו לעצמכם טקס שינה מיוחד ואינטימי הכולל קריאת סיפור או שניים לפני השינה. שבו עם הילד בחדרו, ללא הפרעה של שכנים, חברים, טלפונים ועניינים אחרים א קשורים - פשוט שבו וקראו סיפור. שימו לב שאתם לא מקריאים לילד סיפורים שעולולים לגרום לו לחלומות רעים, כמו סיפורים על מכשפות, שדים, מפלצות ואחרים. ישנם ספרים רבים המיועדים בדיוק לשעה זו של הערב, שעה שכולה הורדת הילוך מהפעילות היו-יומית וכניסה לאווירת שינה. בין הספרים המומלצים: לילה טוב (של ד"ר סוס), תפילילה (של מאיה חנוך ומיכל כהן-חי), לילה טוב אלפונס (של גונילה ברגסטרום), אגדות לילה טוב, ועוד.
 

להשתמש בספרים לצורך לימוד החיים
 

בחנויות הספרים תמצאו ספרים רבים שיעזרו לכם להתמודד גם עם דברים שבשגרה, כמו: גמילה מחיתולים, גמילה ממוצץ, הליכה לגן, לקיחת חיית מחמד הביתה, התמודדות עם פרידת ההורים, בואו של אח חדש לעולם, חינוך לניקיון, סדר ועוד. הספר יעזור לכם להמחיש לילדים את המסר אותו אתם רוצים להעביר באמצעות במילים, ציורים ותמונות, הדבר יקל על הקטנים להבין אתכם ויהפוך את כל הנושאים לחוויה שיהיה להם הרבה יותר קל להתחבר אליה ולהתמודד איתה בחיים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן