מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

משחקי ילדים מומלצים לגילאים שונים

מאת: מיכל דותן | פורסם: 6/5/2019
משחקי ילדים מומלצים לגילאים שונים

כאשר אנחנו ההורים עומדים בחנות הצעצועים אנחנו הולכים לאיבוד מרוב המבחר והצבעים ולעיתים רוכשים עבור הקטנים צעצועים שלא ממש מתאימים לשלב ההתפתחות בו הם נמצאים. קבלו המלצות לרכישה נכונה על פי גילאים

אחת החוויות המהנות (והיקרות) של הורים היא רכישת צעצועים לקטנים. נדמה שכשאנחנו מגיעים לחנות צעצועים אנחנו הופכים לילדים קטנים בעצמנו, הולכים לאיבוד בין ים המדפים הצבעוניים ועמוק בפנים רוצים לקנות הכל מהכל. אז איך בכל זאת יודעים מה כדאי לקנות? איזה צעצועים מתאימים לאיזה גיל? ואיזה צעצועים גם יתרמו על הדרך להתפתחות הילד?
 

רכזנו עבורכם המלצות הורים לקניית צעצועים, המחולקות בהתאם לגילאים ולשבי ההתפתחות השונים.

 

גילאי 0-6
 

לאורך ששת החודשים הראשונים בחייו של התינוק הוא עובר רצף של שינויים פיזיים ונפשיים בדרכו להפוך לילד של ממש. הוא לומד לשלוט בכפות ידיו, ברגליו, לומד להתהפך ואחדים אף נעים בזחילה איטית. הילד מתחיל להתעניין בפנים, בצבעים, בצורות, בטעמים ובשפע הדברים השונים שיש לעולם להציע לו.
 

בגיל זה מומלץ במיוחד לרכוש (או לקחת מחברים) עבור הילד משטחי פעילות שונים, שיספקו עבורו שטיח של צבעים וצורות, אביזרים שונים לאחיזה ראשונה ויספקו לו עניין רב בעודו שוכב על הבטן ומחזק את שרירי הגב, הצוואר והכתפיים ויעזרו לו לחזק את תיאום העין-יד שלו.
 

עוד מומלץ להצטייד בדיסקים שונים, כלי נגינה ורעשנים שיפתחו אצל הילד את חוש השמיעה ויעניקו לו חוויה מוזיקלית נעימה.
 

מכיוון שפרצופים בשלב זה מסקרנים אותו במיוחד, מומלץ לקנות משחקים המכילים מראות, בהן הוא יכול להתבונן בפניו, או משחקים ובובות שבהן פנים שונות והבעות (לא מומלץ להשתגע עם בובות, עם הזמן תגלו שמדובר בצעצוע שבעיקר יושב על המדף לנוי).
 

גילאי 6 חודשים עד שנה
 

מגיל חצי שנה ועד שנה יכולת התנועה של התינוק מתפתחת פלאים. הוא מתיישב, זוחל ומתחיל בצעדיו הראשונים. מומלץ לקנות צעצועים שיעזרו לו לפתח יכולות אלה: החל ממעודדי זחילה שיגרו אותו ויגרמו לו לזוז לעברם, דרך בימבות שיוכל לאחוז בידית שלהן וללכת בעזרתן ועד צעצועים צבעוניים שבהן פונקציות שונות המניעות לפעולה בכדי לחדד את יתר החושים (לדוגמה: משחקים שבהן יש צורך ללחוץ על כפתורים בכדי לגרום לחפץ מסוים לקפוץ או להשמיע קול, חפצים שבעת הפעלתם נדלקות נורות בשלל צבעים ועוד).
 

גם כאן חשוב שלא לאבד את עצמכם, שניים-שלושה משחקים מכל סוג בהחלט יספקו את התינוק ואין צורך לגרום לו לגירוי יתר ולבלבל אותו עם אינספור משחקים שמרוב כמות הוא לא יצליח להתרכז באחד מהם מההתחלה ועד הסוף.
 

בשלב זה מומלץ גם להתחיל לעניין את הילד בספרים בעלי כריכה קשיחה המכילים בעיקר תמונות של בעלי חיים, חפצים שונים, פירות ועוד, בכדי להתחיל להעשיר את אוצר המילים שלו שנמצא בשלבי בנייה ובכדי לחדד את היכולת הויזואלית שלו לזהות חפצים, מאכלים ופריטים שונים הסובבים אותו.
 

גיל שנה עד שנה וחצי
 

תקופה זו מהווה קפיצת מדרגה רצינית והיא מאופינת במעבר של הילד מתינוק לפעוט שכבר מדבר, נעמד, הולך ומטפס, ומעבר לכך - הופך לזאטוט סקרן ונמרץ במיוחד.
 

בשלב זה חשוב לחזק את היכולות המוטוריות והקוגניטיביות שלו באמצעות משחקי קוביות, פאזלים, משחקי השחלה והרכבה, פלסטלינות ומשחקי יצירה וכל משחק אחר שיכול לחדד לו את חוש השמיעה, הראיה, המישוש ועוד.
 

גיל שנה וחצי עד שנתיים
 

בגיל זה כדאי לחזק את המוטוריקה העדינה של הילד באמצעות פאזלים בעלי חלקים גדולים יותר, בובות שניתן להלביש ולהפשיט, הכנסת צורות שונות לפתחים והתאמת צבעים למקום הנכון.
 

בגיל זה הקטנים נהנים מגילוי יכולת התנועה שלהם שתפסה תאוצה מרשימה, הם אוהבים להתרוצץ עם עגלות בובה, בימבות, אופניים ועוד.
 

הספרים שעד עתה היו מורכבים כמעט אך ורק מתמונות יכולים להשתדרג לספרים עם עלילה, אך לא ארוכה מאוד מכיוון שעדיין הסבלנות שלהם לא בשיאה. חשוב לתת לילד לעיין גם בעצמו בספר, להכיר את העלילה ואפילו לספר לכם אותה במילותיו שלו, גם אם זה מסתכם בפרט אחד או שניים שנראים לו חשובים יותר מכל הספר כולו.
 

 גיל שנתיים עד שלוש
 

בגיל זה תגלו שיש לכם בבית בן אדם קטן, בעל רצונות ודעות, שבעיקר אוהב לחקות אתכם ואת הסובבים. הוא יהנה לשחק עם אוטו כמו של אבא, כלי מטבח מפלסטיק כמו של אמא, לטפל בבובות כאילו והיו תינוק, להפעיל אתכם כמו הגננת, להתחפש בשלל תלבושות המזכירות לו את הוריו ומכריו ועוד.
 

בגיל זה כמובן חשוב במקביל לחדד את כל היכולות שהתפתחו אצלו עד לשלב זה, באמצעות ספרים המכילים כבר עלילה של ממש, האזנה לשירים שונים ולימוד מילותיהם, חידוד הזיכרון באמצעות משחקי קלפים לפעוטות, לעסוק במשחקי יצירה שונים, לשלב משחקים המכילים מספרים, אותיות ועוד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן