מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בחירת מטפלות וגן ילדים

10 טיפים לגידול תינוקות ופעוטות בבית

מאת: מיכל דותן | פורסם: 17/11/2018
10 טיפים לגידול תינוקות ופעוטות בבית

החלטתם להשאיר את התינוק בבית עד גיל שנה ואפילו שנתיים? קבלו טיפים מהורים שעשו את זה, שרדו, נהנו וגם הפיקו כמה לקחים

שנת הלימודים הגיעה בשעה טובה אך הורים רבים לפעוטות ותינוקות קבלו החלטה שלא לשלוח עדיין את הקטנים לגן מכל מיני סיבות: חלקם חשים שהם קטנים מדי למסגרת המורכבת מיום שלם מחוץ לבית, חלקם חוששים מהפקדת היקר להם מכל בידייהם של זרים, אמהות רבות מעוניינות למשוך את חופשת הלידה ולבלות עם הקטנים עוד מספר חודשים וחלק פשוט לא יכולים להרשות לעצמם לעמוד בנטל הכלכלי של תשלום חודשי לגנים פרטיים עבור ילד או אפילו שניים.

שוחחנו עם קבוצת הורים שהחליטה להשאיר בבית הילדים עד לגיל שנה ואפילו שנתיים ואספנו מהן טיפים והמלצות לדרך הנכונה להעביר את התקופה המיוחדת עם הילדים: איך להעביר איתם את הזמן, כיצד להערך לתקופה נעימה אך גם קשה ותובענית שכזו, במה כדאי להשקיע כסף, על מה כדאי לוותר ומה הלקחים הכי חשובהים שהפיקו מהתקופה המיוחדת.

 

הכינו את עצמכם נפשית: זה דבר אחד לבלות עם התינוק שלכם בבית 4 או 6 חודשים וזה דבר אחר לגמרי לעשות זאת למשך שנה-שנתיים, כל יום, כל היום. אם החלטתםן לעשות זאת עליכם להיות שלמים עם עצמכם מכל הבחינות - מבחינת קריירה (אחרי הכל מדובר בהקפאה כמעט מוחלטת שלה), כלכלית (האם אתם יכולים להרשות לעצמכם לשבת בבית מבלי שזה יכניס אתכם ללחצים כספיים?), כמות הסבלנות שיש לכם ועוד. שאלו את עצמכם את כל אותן שאלות שסביר להניח שכבר מציפות את ראשכם גם ככה וענו לעצמכם תשובה כנה. אם בסופו של דבר נדמה שהתשובות הרבה יותר שליליות מאשר חיוביות, סביר להניח שכדאי לכם לשקול שנית את הרעיון.

סדר יום: סדר יום הוא דבר חשוב במיוחד עבור תינוקות ופעוטות אך כשהם גדלים מחוץ למסגרת מסודרת של גן או משפחתון החשיבות שלו גדלה כפליים - גם עבור הקטנים וגם עבורכם ההורים. כל ההורים, הרופאים והמומחים מדברים כל הזמן על חשיבותו של סדר יום מסודר לתינוק, אבל לא תמיד ברור לנו איך בדיוק הוא אמור להראות וכיצד מטמיעים אותו בחיי היום-יום. על אחת כמה וכמה כשסדר היום של התינוק גם משתנה ככל שהוא גדל, מתפתח וצרכיו משתנים.

ממש כמו הגדולים, גם תינוקות ופעוטות זקוקים לסדר מסוים, מן שגרה שכזאת שתעזור גם להם לזהות את זמן הארוחה הבאה, המנוחה הקרובה, שעת המשחקים, המקלחת ומה בדיוק בא לפני מה ומה בא אחרי. בזכות אותה שגרה הכל צפוי וידוע, גם עבורכם וגם עבור התינוק, ובעזרתה אנו יכולים לזהות את הצרכים שלהם. הטמעת שגרה לתינוק היא קלה ופשוטה אם רק מתמידים בה, אך ככל שהילד גדל כך יהיה לכם קשה יותר ויותר להרגיל אותו לסדר היום המיוחל ולשנות דפוסים שכבר טבועים בו מלידה.

זמן לעצמכם/ן: כאשר מבלים עם התינוק 24 שעות ביממה למשך תקופה כל כל ארוכה חייבים גם לנקות את הראש מעת לעת. הדבר חשוב מאוד גם לכם באופן אישי וגם לקשר שלכם עם התינוק. חשוב מאוד לבלות לפחות פעמיים בשבוע  - אם זה ביציאה לסופר לקניות ואם זה לבילוי עם חברות או בן הזוג. מדובר בזמן קצר אך יקר שיעזור לכם "לטעון מצברים", להשקיע קצת בעצמכם/ן, להתגעגע קצת ולחזור עם כוחות מחודשים.

עזרה חיצונית: בכדי שתוכלו לבלות קצת זמן עם עצמכם ובכדי שילדכם לא יפתח תלות יוצאת דופן בשהות במחיצתכם, עליו ללמוד לבלות זמן גם עם אנשים אחרים (בייביסיטר, סבתות, אבא ועוד). בטרם תקבלו החלטה להשאיר את הילד אתכם בבית, בידקו שיש ברשותכם את האופציה לקבל עזרה (גם אם מועטה), בדמות בני משפחה או עזרה בתשלום, שיכולים לבלות מספר שעות בשבוע עם התינוק: אם זה כאשר אתם צריכים לצאת לענייני עבודה, עבור סידורי בית, בילוי במחיצת האחים הגדולים או סתם לכל מקרה יוצא דופן שיכול לצוץ פתאום. 

הכינו את הבית לשהות ארוכה: בחרו חדר אחד בבית והפכו אותו לחדר משפחה מוגן ונעים לשהייה. הרעיון הוא לא להפוך את החדר לג'ימבורי מבולגן, אלא לחדר שיהיה מוגן עבור הילד כאשר יתחיל לזחול, לטפס וללכת (מבחינת כלים שבירים, חפצים חדים, חוטי חשמל חשופים) וחדר בו גם בחודשי החורף הגשומים, כאשר תבלו ימים שלמים בבית, עדיין יהיה לכם ביחד חמים, נעים ומרגיע לשהות באותו החדר. דאגו שהחדר יהיה מרווח, מאוורר, מואר ובמידה והחלטתם שהחדר הזה יהיה הסלון הכניסו אליו שתי קופסאות בהן תוכלו לאחסן משחקים עבור הילד, שבסוף היום תוכלו להכניס בשתי דקות לארגז וליהנות מסלון "של גדולים". כדאי שבחדר תהיה מערכת לשמיעת מוזיקה, טלוויזיה או כל דבר אחר שנראה לכם נחוץ כדי להעביר בו את הזמן.

 


 

אילו משחקים כדאי לקנות? העובדה שהילד נשאר בבית לא קובעת שאתם צריכים לרכוש חנות צעצועים שלמה בכדי להעסיק אותו. לאורך כל שעות היום ואפילו להפך. מומלץ להשקיע כסף בצעצועים התורמים להתפתחותו של הילד הצעצועים הטובים ביותר הם אותם משחקים בהם היה משחק הילד במידה והיה הולך לגן. לכן אם החלטתם לקנות מספר משחקים השקיעו את הכסף בפאזלים מעץ של חיות, כל תחבורה, משחקי השחלות, קוביות, משחקי הרכבה שונים, צבעים מיוחדים לילדים, פלסטלינה ועוד.

הקפידו לבלות זמן במחיצת ילדים אחריםכאשר הילד גדל בבית ולא מבלה את כל שעות היום במחיצת ילדים אחרים, חשוב מאוד לספק מענה לצורך הזה שגם תורם רבות להתפתחותו. הקפידו לבלת בשעות אחר הצהריים עם ילדיהם של חברים, בלו בגינות ציבוריות או בחוגים שונים - העיקר שילד תהיה אינראקציה עם ילדים בני גילו.

הקפידו לבלות בכל יום מחוץ לבית: החליטו על לפחות שעתיים ביום אותן תבלו מחוץ לבית - צאו עם הילדיםלגינה הציבורית הקרובה לביתכם, כך הם ישתעשעו עם ילדים נוספים, אתם תוכלו להכיר הורים, לקשקש עם מטפלות וסתם לשאוף אוויר. קחו את הילדים אתכם לקניות בסופר, לחוף הים, לבילוי עם חברים וילדים אחרים או כל פעילות אחרת מחוץ לבית שעולה בראשכם. הדבר חשוב להתפתחותו של הילד - שיראה עולם, ייחשף למקומות, אנשים, נופים ועוד, וחשוב לא פחות עבורכם בכדי שתתלבשו, תצאו מהבית, תדברו גם עם אנשים בני גילכם (ולא רק בשפת התינוקות כפי שהתרגלתם בבית), תראו עולם ותשברו את השגרה הביתית.

הפעילו את הקטנים כמה שיותר: תדאגו שהילדים לא ישבו יום שלם בטמרפולינה ויבהו בתקרה הלבנה, הפעילו אותם וגרו את חושיהם (אך לא באופן מוגזם כמובן). הניחו אותם כמה שיותר על הבטן, הקריאו להם ספרים, האזינו למוזיקה, ציירו בצבעי מים, שחקו במשחקים שונים, גם אם אתם מקפלים כביסה או שוטפים כלים - קחו אותם איתכם - עבורכם זו פעולה נוראית ומשעממת אבל אותם זה ירתק. דברו אליהם, שירו להם ובשורה התחתונה - דאגו שהיום שלהם יהיה עשיר ומספק.

סדר יום להורים: כדי שלא תמצאו את עצמכם "טובעים" בים של כלים וכביסה החליטו על זמנים קבועים בהם תקדישו זמן לבית וכך במשך יתר שעות היום תהיו פנויים להקדיש זמן לקטנים. ההמלצה הכי טובה היא לאחר שהילדים הולכים לישון בערב לטפל מהר בכביסה ובכלים או לעשות זאת מוקדם בבוקר כאשר בני הזוג עדיין בבית ואתם יכולים להתפנות לטפל בדברים בנחת. מעבר לכך, ולא פחות חשוב, כאשר הילדים הולכים לישון בערב, לאחר סיימתם עם כל האירגונים והסידורים - מצאו זמן של שקט לעצמכם! צפו בתוכנית טלוויזיה אהובה, אכלו ביחד ארוחת ערב, דברו בטלפון עם חברים וחברות, צאו לבילוי מחוץ לבית ובאופן כללי שימו מאוחריכם את שעות היום המהנות אך גם מתישות ןהקדישו מספר שעות רק לעצמכם/ן.

 

יש לכם טיפים והמלצות עבור הורים שהחליטו להשאיר את הילדים בבית? שתפו את כולם בתגובות

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן