מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

הימים הראשונים בבית: כך תעניקו תשומת לב לתינוק

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 7/5/2017
הימים הראשונים בבית: כך תעניקו תשומת לב לתינוק

הקשר בין התינוק ובין הוריו, שנוצר עוד כאשר התינוק גדל ברחם, עובר שינוי כאשר הוא יוצא לאוויר העולם. על מגע, קשר עין, קול וריח

הקשר בין התינוק ובין הוריו נוצר עוד כאשר התינוק גדל ברחם על ידי מתן תשומת לב לשמירה על בריאות ותזונה לטובת האישה והתינוק, ומגע של ההורים וליטוף על הבטן להרגשת העובר. מרגע הולדת התינוק ממשיך הקשר ומתבסס תוך כדי מגע של ההורה בתינוק, קשר עין, קול וריח.

בשבועות הראשונים להולדת התינוק לומדים ההורים להתמודד עם התפקיד החדש שלהם ומספקים את צרכי התינוק. בתקופה העוברית קשור העובר לקצב של האם ולמקצב הלב שלה, לאחר הלידה כאשר התינוק בוכה ניתן להרגיע אותו על ידי אחיזה במצב שראשו מונח על החזה של אמו ולשמוע את קצב לב האם. במשך הזמן התינוק ילמד לפתח קצב אישי ותנועותיו והתנהגותו ישלחו רמזים להוריו. ההורה לומד במשך הזמן לתרגם רמזים אלו ולספק לתינוק את צרכיו. למשל כאשר התינוק בוכה אוספת אותו האם בזרועותיה וזה כבר מרגיע את התינוק. בהמשך לומדת האם את צרכיו ונוצרת התאמה והבנה בקשר שבין התינוק להורה.


בשבועות הראשונים לחייו נישא התינוק בידי הוריו והוא עירני לסובב אותו. אחיזת התינוק בידיים וחיבוקו, הליטוף שאתם מעניקים לו והשפה שבה אתם פונים אליו חשובים להענקת חום ואהבה, זהו צורך עבור התינוק, שנותן לו בטחון. טיפול זה לא יגרום לתינוק להיות מפונק. בהיותם ערניים מודעים התינוקות לסביבתם וחשים חשופים וחסרי הגנה ולכן הם זקוקים שיחזיקו אותם בידיים. כאשר אוספים תינוק ומחבקים אותו, הוא רגוע יותר, תוך שהוא חש בחום ובביטחון ושהוא רצוי. תשומת לב זו עונה על צרכיו הרגעיים ותורמת להתפתחותו.
    
לאחר מספר חודשים כאשר התינוק יהיה עצמאי יותר ויהיה מסוגל להרים את ראשו ולהישען על ידיו, הוא יהיה מוכן להעסיק את עצמו, יהיה בטוח בעצמו כשאתם בסביבה, וישחרר אתכם מהצורך להחזיקו כל הזמן בידיים. אין זה אומר שפה מסתיימת האחיזה של התינוק על הידיים, אלא המינונים יורדים, התינוק יזדקק למגע שיעניק לו חיזוק ברגעי מצוקה.
    
צפויים לכם קשיים ומשברים. תרגישו עייפות מצטברת ולפעמים אף ימאס לכם. לכן כדאי לנצל כל עזרה שהמשפחה מציעה לכם. לכו לישון אם יש מישהו שמסוגל להחליף אתכם. שינוי אוירה כמו יציאה לקניות בעיר או בקניון לשעה שעתיים יחזיר לכם את הכוחות, וצריך לדעת להכניס את זה בסדר יומכם.
    
    
טיול בחוץ עם התינוק
    
מותר לצאת עם התינוק לטייל ברחוב מהיום הראשון שנולד אלא אם כן נאמר לכם אחרת. כמובן אם קר מאד בחוץ או חם מאוד, תדחו את היציאה, אך במזג אויר נעים אפשר ואף רצוי לצאת לטיול ולשאוף אויר צח.
    
בקיץ מומלץ לצאת לפני 10 בבוקר או בשעות הערב אחרי השקיעה. בחורף דווקא בשעות החמות כדאי לצאת, כיון שאז הטמפרטורות עולות ונעים יותר בחוץ.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן