מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > גידול תאומים ושלישיות

גידול תאומים ושלישיות: 30 טיפים להורה המתחיל

מאת: מיכל דותן | פורסם: 6/6/2019
גידול תאומים ושלישיות: 30 טיפים להורה המתחיל

הורים לתאומים ושלישיות חלקו אתנו את הטיפים והסודות שעזרו להם להתמודד עם גידול הקטנים - כעת אנחנו חולקים אותם אתכם. כתבה מומלצת במיוחד להורים לתאומים הנמצאים בתחילת הדרך

מזל טוב! אתם עומדים להפוך (או שכבר הפכתם) להורים גאים של לתאומים ואפילו שלישייה. אל תתנו לנשמות הטובות להלחיץ אתכם, ולהרוס את החגיגה, מדובר בחוויה מדהימה ומרגשת, שגם אם היא לעיתים קצת סוחטת רגשית ומתישה, אתם תתרגלו לכך במהרה ותהנו מכל שניה.
 

הסוד לגידול תאומים טמון בהתארגנות נכונה, התארגנות שתאפשר לכם לנשום מעת לעת, שתעזור לכם לייעל את סדר היום שלכם כך שהכל יתנהל כמתוכנן עם כמה שפחות הפתעות ועם זמן המנוצל נכון המאפשר לכם להעניק לכל אחד מהילדים את הטוב ביותר מבלי לחוש אשמה.
 

הורים רבים אוהבים להתייעץ עם הורים נוספים, חברים ובני משפחה. במקרה של הורים לתאומים ושלישיות עלולה להיווצר לכם בעיה. אם אין לכם הורים שחוו חוויה זהה בסביבה, סביר להניח שלהורים לילד יחיד, או להורים לילדים שנולדו בפער מסוים, לא יהיה הרבה מה לתרום לכם ביום מהסיבה הפשוטה שפשוט אין להם מושג מה עובר עליכם. רכזנו עבורכם 30 עצות, שנתנו על ידי הורים שונים לתאומים. מדובר בטיפים שונים שמטרתם להקל על חייכים ולעשות לכם קצת סדר בדברים. כמובן שניתן למצוא עוד עשרות ומאות טיפים נוספים, אך אלה שלפניכם הם ללא ספק החשובים ביותר.
 

טיפים חשובים להורים הטריים לתאומים ושלישיות:

 
1. סדר יום חובה -  להיצמד לסדר יום כמה שאפשר ולא לוותר! לסדר יום מומלץ לתאומים - לחצו כאן
 הדבר יעזור לכם לזכות בזמן פנוי לעצמכם, בזמן איכות עם כל אחד מהקטנים, והכי חשוב יעזור לכם להרגיל אותם לשינת לילה מלאה מגיל צעיר ויעזור לכם להשתלט על העניינים באופן כללי.
 
2. שקט, ישנים - בשעות השינה של הילדים אל תלכו על קצות האצבעות ותשמרו על דממה בבית. תאומים ושלישיות גדלים באופן טבעי בסביבה שהיא יותר פעילה ורעשנית וחשוב שידעו לישון שינה עמוקה גם בשעה שהתאום שלהם צועק בקולי קולות במיטה ליד.
 
3. דומים אבל שונים -  הם אמנם נולדו באותו יום ושהו ביחד בבטן - אבל הם מדובר בבני אדם נפרדים לחלוטין, לכל אחד אופי שונה, תיאבון אחר, חיבה למשחקים שונים, שירים שונים וכדומה. הקפידו לעשות הפרדה, לטוב ולרע. אל תעשו השוואות, אל תצפו מהם להתחיל לדבר באותו גיל, ללכת ביחד או לפתח איתכם קשר זהה. תנו לכל אחד מהם להתפתח בקצב שלו, בזמן שלו, ממש כאילו ונולד לבד, בהריון יחיד רגיל.
 
4. זמן איכות - השתדלו למצוא זמן איכות עם כל אחד מהילדים בנפרד. זה יכול להיות בעת הליכה לסופר (לקחת אחד מהם איתכם), זה יכול להיות בשעה שאחד מתעורר מוקדם יותר או בשעה שיש לכם עזרה בבית של חברים ובן משפחה. בניגוד להורים לילד ראשון אחד, שיכולים להקדיש לו את כל הזמן שבעולם לחיבוקים, נישוקים ומשחקים, במקרה של תאומים ושלישיות סביר להניח שתמצאו את עצמכם נקרעים בין הילדים פעמים רבות ותחושת האשמה כמעט אף פעם לא נעלמת.
 
5. עזרה! עזרה! עזרה! - כל מי שבא לבקר ולהתפעל מהפלאים שהצטרפו למשפחתכם חייב גם לעזור. אתם לא נמצאים בשלב שבו אתם יכולים להרשות לעצמכם לארח את כל העולם, להכין קפה, להאכיל אורחים, לבדר ולחשוב על אחרים. לכן כל מי מהסובבים הקרובים אליכם שבא לבקר – יכול וחייב לעזור. אם זה בשטיפת כלים, קיפול כביסה או אפילו סתם לאפשר לכם לתפוס תנומה, לאכול או להתקלח.
 
6. זמן לעצמכם/ן – שהייה עם תאומים ושלישיות, במיוחד בעת חופשת הלידה, היא תקופה מאוד אינטנסיבית. לכן חשוב מאוד לנקות את הראש מעת לעת. צאו לארוחה, קפצו לחברים, אפילו קפיצה לסופר או לבית המרקחת (ללא הילדים על הראש) לפתע נראית כבילוי מושלם. אחת הסיבות החשובות ביותר להשרשת סדר היום בבית טמונה בכך שאם תפעלו בהתאם להוראות תמצאו את עצמכם עם כמה שעות פנויות לעצמכם בשעות הערב. שעות בהן תוכלו לראות טלוויזיה, לדבר עם בן/בת הזוג, לקרוא ספר או פשוט להשלים שעות שינה כמו שצריך.
 
7. לרשום הכל – לפחות במהלך החודשיים הראשונים (אם לא יותר) מומלץ לבצע מעקב מסודר אחר היציאות של הילדים, כמות האוכל, כמות שעות השינה, קבלת התרופות ועוד. במידה ותרשמו הכל תופתעו לגלות במבט לאחור שאחד הילדים עשה קקה שלוש פעמים ביום אחד מה שגרם לכם לא לשים לב שלשני לא היו יציאות כבר יומיים. אותו כנ"ל לגבי אוכל, המעקב הוא הדרך הטובה ביותר לדעת כמה כל אחד מהם אוכל, על אחת כמה וכמה כשהריונות מרובי עוברים מסתיימים פעמים רבות בלידת תינוקות בעלי משקל נמוך (או אפילו פגים) מה שמצריך תשומת לב מיוחדת בכדי לוודא שהילדים אכן עולים יפה במשקל.
 
8. זמן ערות זמן טוב לפעילות - בזמן הערות של התינוקות לדבר אליהם, להעסיק אותם כמה שאפשר העיקר שלא יילכו לישון לפני השעה שכתובה בסדר היום. זכרו, סדר היום הוא המפתח לשקט שלכם, לשפיות שלכם ולתחושת הרוגע והביטחון של הקטנים.
 
9. שינה: רק במיטות התינוק - חשוב מאוד שהילדים יישנו את כל התנומות שלהם אך ורק במיטה, גם אם זה אומר לשבת שעות לצד המיטות ולחכות שיירדמו, בסופו של דבר זה ישתלם ותשמחו על כך שהתמדתם (ועוד יותר תשמחו שאתם לא נאלצים לחלוק את מיטתכם עם שניים או אפילו שלושה ילדים).
 
 
10. לישון מעט כדי לישון הרבה - גם אם נוצר מצב שבגלל שלקח להם זמן רב להירדם במיטתם בסוף הם ישנו רק כ-20 דקות, כי בכו, לא נרדמו וכו - אם הגיעה השעה לאוכל (על פי סדר היום) יש להעיר אותם. מה שיקרה זה שבתנומה הבאה הם כבר יהיו עייפים ושבעים ויישנו טוב יותר, מה שיגרום להם גם להתרגל למיטה ולחדר שלהם.
 
11. טקסי שינה - להקפיד על רוטינה קבועה בערב של אמבטיה, עיסוי, אוכל, חושך, מוזיקה שקטה וכו. ככל שתתמידו בזה הם כבר יזהו אט, אט לבד ששעת השינה מתקרבת, לא ייכנסו מזה להיסטריה וילכו לישון בשמחה.
 
12. האכלה בשעות אחה"צ והערב - בחודשים הראשונים, החל מהשעה 16:00 ועד 20:00 הורים רבים מאכילים את הקטנים בכל שעתיים. הרעיון הוא למלא את הקיבה שלהם כך שיהיו שבעים ויישנו טוב יותר בלילה, על אחת כמה וכמה אם הם לא אכלו מספיק טוב במהלך היום.
 
13. בלי ידיים ונדנודים - למרות שזה מאוד מפתה חשוב להשתדל לא להרגיל אותם להירדם על הידיים או על ידי נדנוד כלשהו. הילדים מפתחים בכך תלות ואז לא מוכנים להירדם לבד במיטתם.
 
14. ארוחת חלום -  במקום לחכות שהילדים יתעוררו באמצע הלילה, מוציאים אותם בסביבות השעה 23:00 מהמיטה (בשקט, בשקט) מאכילים אותם בשעה שהם ישנים בחושך, בסוף הארוחה מרימים בזהירות לגרעפס, אבל גם אם הם לא עושים זה לא נורא, מכיוון שכשהם אוכלים מתוך שינה הם בולעים פחות אוויר. בסוף הארוחה מחזירים למיטה בשקט ונותנים להם להמשיך לישון (בתקווה שעד הבוקר).
 
15. התעוררויות רבות לאורך שעות הלילה - במידה ותינוק מתעורר הרבה פעמים באמצע הלילה או נוטה להיות מאוד רעב ועצבני בשעות הלילה, סביר להניח שמשהו בסדר היום שלו לא מתנהל כמו שצריך (זו יכולה להיות בעיה של שינה במשך היום, של תזונה, של חוסר פעילות ועוד), במקרים כאלה שווה לבצע מעקב קפדני של כמה ימים, לרשום הכל ולנסות לזהות את הבעיה.
 
16. הפרדה בין יום ללילה - לא לתת לילדים לישון מעל לשעתיים וחצי-שלוש רצוף בשנת הצהריים, ולא לישון יותר משעה וחצי רצופות בזמן התנומות. ברגע שהם ישנים יותר מדי בשעות היום ובכלל או להפך, ברגע שאתם מתנהגים איתו בלילה כאילו שכעת אמצע היום (אור, משחקים, רעש וכו) אז מבחינת הילד אין שום הבחנה בין יום ולילה ולכן הוא יכול להמשיך לדרוש אוכל בלילה ומנגד לישון שעות על גבי שעות במשך היום (מה שכמובן יבוא בסופו של דבר על חשבון שעות השינה בלילה).
 
17. החלפת חיתולים במשך הלילה - חיתול אחרון מחליפים לתינוקות לאחר האמבטיה (ושמים הרבה משחה). אם הם לא עושים קקה במשך הלילה מחליפים להם שוב חיתול רק בבוקר. במידה ותוציאו אותו מהמיטה בלילה להחלפת חיתול בכל פעם שהחיתול קצת רטוב, סביר להניח שגם תעירו אותם.
 
18. כמה סיבות טובות למוצץ - מומלץ מאוד לתת מוצץ, זה יכול להרגיע אותם בעתות בכי היסטרי ודרמות (שמהם אי אפשר לברוח). על פי מחקרים מציצת מוצץ מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה וגם עוזרת לתינוקות לאכול טוב יותר, מכיוון שהפעולה  עוזרת להם לפתח את רפלקס היניקה/מציצה. בגיל חודשיים-שלושה, כשתנסו לגמול אותם מארוחת אמצע הלילה, סביר להניח שהמוצץ מאוד יעזור לכם גם בתהליך זה.
 
חשוב: במידה ואתם רואים שהילד פיתח תלות של ממש במוצץ (נמצא אתו בכל שעות היום, לא מתעורר בבכי בכל פעם שהמוצץ נופל לו מהפה, לא נרדם בלעדיו ועוד- זה סימן לבעיה וצריך לבצע גמילה).
 
19. עוטפים כדי לישון - אם הם מתעוררים פעמים רבות מהשינה בלילה ובמשך היום, כי הידיים והרגליים שלהם כל הזמן זזות ומשתוללות, כדאי לעטוף אותם עם חיתול כדי להגביל את התנועות שלהן ואז הם יירגעו. מכיוון שלתינוקות קטנים אין שליטה בגיל מוקדם על פעילות הידיים והרגליים, כאשר הם מזיזים אותם הם נוטים להיבהל מזה. ברגע שעוטפים אותם זה מרגיע אותם מאוד.
 


20. שמרו על קור רוח - ילד אחד עלול להוציא אתכם מהכלים, אז תחשבו למה מסוגלים תאומים שובבים או שלישייה נמרצת. בטרם תתפרצו בכעס ותאבדו את השליטה, ספרו בלב עד 3 וענו להם בשלווה וביטחון. תאומים ושלישיות מקבלים כוח מעצם היותם צמד או קבוצה. תמיד יש להם את תמיכת אחיהם השובבים שרק מחפשים סימן לזה שזה בסדר לקשקש על הקיר, לגעת בחשמל או סתם לעשות דברים קטנים ומרגיזים. לכן חשוב מאוד להראות להם מי כאן הבוס וללמד אותם על משמעת שנועדה בסופו של דבר בעיקר בכדי להגן עליהם.

21. זה לא אני זה הוא - השתדלו להמנע מהתערבות בויכוחים ומריבות, אלא אם הם גולשים לפסים של אלימות, אז חשוב להתערב, להפריד ולהסביר להם מדוע אלימות היא לא פתרון לכלום. כל עוד המריבות הן בגדר מריבה על בימבה או בקבוק אהוב, השתדלו שלא להתערב והניחו להם לפתור את הדבר בעצמם. חשוב עוד יותר שלא לקחת צד בויכוחים ומריבות בכדי לא ליצור מצב בו מתקבלת תחושה שאתם מעדיפים ילד אחד על האחר. במידה ואתם מתערבים עשו זא אך ורק בכדי להעביר נקודה ולא בכדי לבחור בצד מסוים (מה גם שרוב קשה לדעת מי התחיל, מי משך למי ראשון, מי הרביץ, מי לקח וכו).
 
22. חדר משחקים - במידה וזה מתאפשר פנו אחד בבית והפכו אותו לחדר משחקים. זה המקום בו הם יכולים להשתולל, לבלגן, לטפס, ולעשות כל העולה על רוחם מבלי שתחששו שהם עלולים להפגע בעצמם או לפגוע.
 
23. תלמדו לוותר - אל תבזבזו אנרגיה ועצבים על דברים שלא שווים את זה. אל תתעצבנו אם הבית לא תמיד מסודר, אם אתם לא מספיקים לעשות את כל מה שהיה לכם בתכנון היומי, אם שכחתם לקנות דבר מה או אם סתם בוקר אחד התעוררתם ותהיתם לאן נעלמו החיים שהכרתם בעבר.
 
24. אל תשכחו לאכול ולשתות - זה אולי נשמע דבילי, אבל תתפלאו לגלות שהורים המטפלים בתאומים או שלישייה לעיתים נוטים לשכוח את עצמם ומגלים שחלף יום שלם ללא ששתו או הכניסו דבר מה לפה, דבר המזיק לעירנות שלהם, לריכוז ואם את מניקה אז על אחת כמה וכמה זה גם פוגע בילדים עצמם. לכן פתחו את הבוקר עם ארוחה קלה שתתן לכן אנרגיה להמשך היום ואל תשכחו לאכול גם בצהרים ובערב. ולשתות לאורך כל שעות היום.
 
25. צאו מהבית! - יציאה מהבית לאוויר תעשה טוב גם לכם וגם לילדים, אז צאו וכמה שיותר. זה יכול להיות סיבוב בשכונה, טיול בטיילת, בנמל, בקניון, לחברים או לכל מקום אחר שעולה לכם בראש. הרעיון הוא לצאת מהפיג'מות, ללבוש בגדים, להתסרק, להתאפר ולצאת אל העולם (שאולי נראה עכשיו שונה) וליהנות מהחיים. בוודאי תתפלאו לדעת, אבל דווקא בחצי השנה הראשונה לחייהם של הקטנים, כאשר הם רוב היום ישנים ואוכלים, תוכלו לבלות איתם אפילו בבתי קפה ומסעדות, לערוך קניות ולקשקש עם חברים וחברות ממש בקלות (מה שיקרה כשהם יגדלו קצת, זה כבר סיפור אחר...).

26. חברים לחוויה - נסו להתחבר עם הורים הנמצאים במצבכם: אם עדיין לא עשיתם זאת בהמלך ההריון והלידה כדאי לכם כעת למצוא הורים לתאומים ושלישיות שיהיו לכם חברים לעת צרה. הם יבינו בדיוק מה עובר עליכם, אתם תוכלו להזדהות איתם, תוכלו להחליף חוויות, להתייעץ וממש לפתוח מעין קומונה קטנה, שהורים אחרים פשוט לא יוכלו להבין אותה.
 
27. קנו ביד שנייה - כאשר נולד לכם תינוק אחד ואתם זקוקים לעגלה, מיטה, סלקל ועוד, נחמד מאוד לקנות הכל יפה וחדש, אבל מה עושים כאשר צריך לקנות את כל הדברים פעמיים? או אפילו שלוש פעמים לדוגמה? פתאום הארנק נפתח ביתר קלות, ובצדק. רוב הדברים שתקנו לילדים בשנה הראשונה לא ישמשו אותם בהמשך, בתם השנה הראשונה תחליפו את הסל קל בכיסא לתינוק, את המיטת תינוק תחליפו זמן לא רב לאחר מכן למיטת מעבר וכל הטרמפולינות, הנדנדות, המוביילים, מכשירי ניטור הנשימה ועד דברים רבים נוספים - לפתע ממש לא שימושיים ואתם רק חושבים כיצד להיפטר מהם. לכו, מומלץ בחום, לקנות חלק מהם באתרי יד שנייה. כיום תוכלו למצוא באתרים ציוד לתאומים ושלישיות מהורים ותיקים יותר שכבר לא זקוקים לחפצים. לרוב הציוד במצב מצוין, הוא יעלה לכם כחצי מחיר מהמחיר שיעלה לכם בחנויות השונות וכל שתצטרכו לעשות זה לוודא שיש לציוד תו תקן ישראלי, שהכל שלם וכמובן לכבס ולנקות בשביל התחושה.
 
28. נהלו יומן משפחתי - כדי שלא תשכחו תור חשוב לבדיקות של אחד הקטנים, אירועים משפחתיים או סתם תשלום חשבונות, מומלץ מאוד לנהל יומן משפחתי ולרשום בו הכל. הדבר יפנה לכם הרבה מקום פנוי בזיכרון (שגם ככה לא במצב משהו...) ובסופו של דבר מדובר גם במזכרת נחמדה המתעדת נקודות ציון חשובות בחייכם.
 
29. ערכו קניות באינטרנט - באתרי האינטרנט של רשתות השיווק השונות תוכל היום ערוך קניות מבלי לצאת מהבית. במקום להתבונן בקטני קופאים במחלקת החלב, צורחים במחלקת הפירות או עושים קקה במחלקת הבשר, אתם יכולים להכין רשימה, לעדכן אותה באתר החברות השונות, ליהנות ממבצעים והטבות ממש כמו בקניות רגילות ובסופו של דבר לקבל את הקניות הביתה, כשהן ארוזות מסודרות והמוצרים באיכות מעולה (כולל הירקות והפירות). אם תשתמשו באופציה הזאת תגלו שאתם חוסכים הרבה מאוד זמן, לעיתים גם כסף (כי יש פחות פיתויים) ובעיקר עצבים.
 
30. תהנו מכל רגע - הזמן חולף, רץ ומבלי שתשימו לב בוקר אחד תתעוררו ותבינו שהקטנים כבר גדולים. אז תהנו מכל רגע, תחייכו, תבלו, תצלמו ותתעדו את החוויה המדהימה הזו, חוויה שעומדת לשנות את חייכם לנצח, אבל אך ורק לטובה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן