מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > גידול תאומים ושלישיות

סדר יום מומלץ לתאומים ושלישיות: מסתבר שזה אפשרי

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/9/2017
סדר יום מומלץ לתאומים ושלישיות: מסתבר שזה אפשרי

כאשר מגדלים תאומים סדר יום הוא לא עניין של בחירה, מדובר במשהו שאתם צריכים לבצע בשביל לשרוד, לשמור על השפיות - וכמובן בכדי ליהנות מהצמד הנפלא הזה ששינה לכם את החיים

גידול תאומים ושלישיות היא חוויה מדהימה ומי שלא חווה אותה על בשרו לא ממש יכול להבין את העוצמה הרגשית הטמונה בה. קחו הורים גאים לתינוק יחיד ראשון, קחו את החיוכים, החיבוקים, הנישוקים, הגאווה, ההשווצה, תשומת הלב שהוא דורש (ומקבל) מהסביבה, כן, כן, קחו את כל זה - והכפילו את זה בשניים (או שתיים או אפילו בשלוש). 
 

אם אתם בעיצומו של הריון ומרובה עוברים כל הסובבים אתכם מתבוננים בכם במבט מלא רחמים וכל משפט שני שלהם זה "יו... מסכנים... מה תעשו?" או "אויייי זה יהיה לכם נורא קשה" או "זהו, נגמרו לכם החיים", אל תקשיבו להם לרגע. כמו הרבה דברים אחרים בחיים, הדורשים התארגנות מיוחדת, כך גם גידולו של יותר מתינוק אחד בו-זמנית. במידה ותתכוננו לכך מכל הבחינות (נפשית, פיזית, כלכלית וכו) תגלו שהשד ממש לא כל כך נורא ושאתם אפילו מצליחים למצוא זמן לשבת בסוף היום וליצפות בתוכנית טלוויזיה אהובה, לצאת לבילוי ואפילו לישון לילה שלם ללא הפרעות.
 

רבות כבר דובר על חשיבותו של סדר יומו של התינוק, סדר יום בו זמני הפעילות, הארוחה והשינה מתוזמנים היטב, זאת במטרה להקנות לילד תחושת בטחון, שינה טובה, תזונה מאוזנים וזמני פעילות מהנים. ישנם כאלה שתומכים בשגרה מאורגנת זו, מתוך אמונה שהיא מספקת לילד את הטוב ביותר. מנגד תמצאו את המתנגדים לסדר היום המובנה, מכיוון שהם דוגלים בחופש וזרימה. גם אם אתם מהמתנגדים וגם אם אתם מהתומכים, במידה ועומדים להיוולד לכם תאומים או שלישייה - סדר יום הוא לא בגדר אופציה, הוא ממש חובה!.

הרעיון שעומד מאחורי בניית סדר יום ליותר מתינוק אחד טמון בסינכרון הקטנים כך שיאכלו יחד, יהיו ערים ופעילים באותן השעות והכי חשוב - ישנו יחד (וכך ותוכלו גם אתם לישון). למרות שאולי מצטיירת בראשכם תמונה מאוד קרה ומתוכנתת הדבר ממש לא כך. סדר יום טוב, שבנוי נכון בכדי לענות על צרכיהם של הילדים והצרכים שלכם ההורים, יכול להיות דבר מהנה ומרגיע. הדבר חשוב על אחת כמה וכמה במידה ויש לכם ילדים נוספים, שזקוקים גם הם לתשומת הלב של אבא ואמא (ילדים המנסים גם הם להתרגל לנוכחות התינוקות החדשים שנכנסו לחייהם ו"גנבו להם" את כל תשומת הלב). סדר יום יאפשר לכם להעניק זמן איכות גם לילדים האחרים וכמובן יעניק לכם אוויר לנשימה.במקביל להקפדה על ניהול סדר היום המצורף בהמשך הכתבה מומלץ מאוד לנהל  טבלת מעקב, בה תמלאו את כמות האוכל שכל אחד מהקטנים אכל בכל ארוחה, את מספר היציאות, שעות השינה, כמות אוכל וקבלת תרופות. כל הרישום הזה אולי נשמע לכם מוגזם, אבל בחודשיים-שלושה הראשונים, כאשר העייפות בעיצומה וכולכם נמצאים עדיין בשלבי התאקלמות למציאות החדשה, באמצעות רישום מסדור תוכלו לעלות על בעיות שונות, למנוע טעויות ולהכיר טוב יותר את ילדיכם. לדוגמה: תופתעו לגלות שלאחד הילדים לא הייתה יציאה מספר ימים (בשע שאתם כלל לא שמתם לב כי לתאום השני היו אינספור יציאות). המעקב יעזור לכם למנוע טעויות קריטיות כמו מתן תרופות לילד הלא נכון או אפילו מתן מנה כפולה לאחד בעוד השני לא קיבל תרופה כלל. המעקב יעזור לכם להבין כמה כל אחד מהם אוכל (כמות מספקת? כמות קטנה מדי? האם עליכם להגדיל לו את הבקבוק?), האם ישנן תופעות יוצאות דופן שמחייבות התייחסות מיוחדת כמו חום במשך מספר ימים/שעות, צינון, שלשול ועוד.
 

בכל הנוגע להאכלות יש להשתדל כמה שיותר ארוחות ביחד (במידה וזה מתאפשר כמובן), ולהשתדל להאכיל ביחד בעיקר את ארוחת הבוקר דבר שיעזור לכם להתחיל את הבוקר רגוע. לאחר שתסיימו עם האכלת הבוקר מומלץ להכין את היום, שזה אומר: לשטוף בקבוקים, להכין מים מורתחים בקנקן, לעשות סטריליזציה למוצצים ובקבוקים, להחליף חיתולים ובגדים לקטנים, לארגן את הסלון שיהיה נעים לשבת בו ובגדול כל דבר שיכול לחסוך לכם התעסקות בהמשך היום כדי שתהיו פנויים נטו לטפל בילדים ולא פחות חשוב - בעצמכם/ן.

לטיפים נוספים להורים מהמיועדים להורים מתחילים לשלישיות ותאומים - לחצו כאן

סדר יום  מומלץ (לדוגמה) עבור תאומים (עבור שלישייה פשוט צרפו ילד נוסף לסבבים השונים ושחקו עם השעות בהתאם).


5:45 אוכל +החלפת חיתול ילד 1
6:15 אוכל +החלפת חיתול ילד 2
6:30 - 7:30 זמן ערות
7:30 תנומה של שעה וחצי
8:45 אוכל +החלפת חיתול ילד 1
9:15 אוכל +החלפת חיתול ילד 2
9:30 - 10:30 זמן ערות
10:30 תנומה של שעה וחצי
11:45 אוכל +החלפת חיתול 1
12:15 אוכל +החלפת חיתול 2
12:30 - זמן ערות
13:30 תנומה של שעה וחצי
14:45 אוכל +החלפת חיתול ילד 1
15:15 אוכל +החלפת חיתול ילד 1
15:30 - 16:30 זמן ערות
16:30 תנומה של 30 דקות
17:00 אוכל +החלפת חיתול 1
17:30 אוכל +החלפת חיתול 2
19:30- 19:00 אמבטיה לשני הילדים
 
20:00 אוכל ולמיטה – במידה וניתן (כי יש זוג ידיים נוספות בבית) עדיף להאכיל את שני הילדים באותה השעה. עם הזמן, ככל שיגדלו, שעת ההשכבה נוטה לרדת לכיוון השעה 19:00, מכיוון שהילדים מתחילים להוציא אנרגיה במהלך היום, להיות ערים שעות רבות יותר, ולכן חשוב לא לסחוב אותם בכוח עד 20:00 בערב ובמידה והם נראים עייפים לפני – להשכיב אותם.
 
בין 22:30 ל-23:00 ארוחת חלום במידה וניתן (כי יש זוג ידיים נוספות בבית) עדיף להאכיל את שני הילדים באותה השעה. ארוחת חלום איננה חובה ובעוד יש הורים ומומחים רבים שמהללים אותה יש כאלה שמתנגדים לה נחרצות. בסופו של דבר עליכם לראות מה מתאים לילדים שלכם ולכם.
 
03:00 ארוחת אמצע הלילה – בגדול ברגע שהילדים עוברים את השלושה וחצי קילו (שזה בערך בגיל חודשיים) הם אמורים להפסיק לאכול בלילה, שזה אומר שאתם מפסיקים להעיר אותם לאוכל בשעות הלילה ומאכילים אותם רק אם הם מתעוררים מעצמם. חשוב להתייעץ עם אחות טיפת החלב לפני שמספיקים להעיר אותם. בשלב מסוים כדאי להתחיל לתת לילדים מוצץ במקום בקבוק כאשר הם מתעוררים באמצע הלילה, סביר להניח שבתוך מספר ימים הם יפסיקו להתעורר. כמובן שחשוב לזכור שיש ילדים שזקוקים לארוחה באמצע הלילה גם עד גיל שנה בעוד יש כאלה שיכולים לוותר עליה כבר בגיל ארבעה חודשים, זה משתנה מילד לילד.
 
 
שיהיה בהצלחה!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן