מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

כך תגנו על ילדיכם מפני השמש

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 18/7/2019
כך תגנו על ילדיכם מפני השמש

חשיפה לשמש מתרחשת בים ובבריכה, במגרשי המשחקים, בטיולים ואף בחצרות הגן. עד איזה גיל אסור לחשוף תינוקות לשמש? מהי חשיפה מבוקרת? וכל מה שחשוב לדעת על הסוגים השונים של מקדמי ההגנה

ימות השמש נפלאים. תחושת השמש על העור נעימה ועם מעט אמצעי הגנה תוכלו להבטיח כי לא תסבלו מהצד הפחות נעים של השמש, ותפתחו הרגלים בריאים לעת השהיה בחוץ שיועילו משך כל חייכם.

חלק מקרינת השמש שמגיעים אלינו לאדמה מורכבת מקרניים בלתי נראות הקרויות קרניים על סגולות. כאשר הקרניים הללו חודרות לעור הן גורמות נזק לתאי העור הכולל פגיעה נראית לעין ופגיעה שאינה נראית לעין.
 
כוויית שמש היא סוג של פגיעה נראית לעין, אשר מופיעה מספר שעות אחרי חשיפה לשמש. סוג זה של נזק גורם גם לשיזוף העור. נמשים, המופיעים באנשים עם עור בהיר נגרמים גם הם על ידי חשיפה לשמש. הנמשים הם ביטוי לנזק משמש ומצביעים על צורך בהגנה משמש. קרניים על סגולות גורמות גם נזק בלתי נראה לתאי העור. חלק מהפגיעה ניתן לריפוי, אך חלקו מצטבר שנה אחרי שנה.
 
חשיפה לשמש מתרחשת בים ובבריכה, במגרשי המשחקים, בטיולים ואף בחצרות הגן ובית-הספר.
 
כוויות שמש בילדות, בשל חשיפה לא מבוקרת לשמש, הן הגורם הראשון להתפתחות סרטן העור.

תינוקות בגיל עד שישה חודשים לפחות, אסור שייחשפו לשמש כלל. גם תינוקות בעלי עור כהה יחסית זקוקים להגנה מפני השמש. בגיל זה העור רגיש מאוד ועביר לקרינה, וזו גורמת נזקים למערכת החיסון שחלקה מצוי בעור, ולמערכות הגנה נוספות בעור. שיטת ה"בטן-גב" שבה נצרבו תינוקות גורמת רק לנזקים.
 
בכל גיל אחר ניתן להיחשף לשמש במידה מבוקרת, כך שרק אזורים קטנים בגוף ייחשפו, וזאת בלית ברירה ובעיקר אזורים שאי אפשר להגן עליהם בלבוש.

חשיפה מבוקרת היא חשיפה קצרה, שבה השיזוף מודרג ביותר ועדין, ושלא נכווים בה. כל אזור שלא ניתן להגנה בביגוד יימרח במקדמי הגנה בעלי מספר שמעל 15.

חשיפה ממושכת אינה בריאה כלל, והיא מחייבת מקדם גבוה יותר ועד 42. חשיפה כזו מוגבלת רק לאנשים שאין להם ברירה אלא לשהות בשמש, בעבודה או בפעילות חובה אחרת. אין לשהות בפעילות כזו בלי חולצה ארוכה או כובע רחב שוליים.

יש לחנך את הילדים מוקדם ככל האפשר לגבי העקרונות של חשיפה לשמש. העקרונות מרוכזים במילה "מחכה" שמהווה ראשי תיבות להתנהגות הנכונה.

מ - מניעה. יש להימנע מהשמש בשעות הצהרים החמות.
ח - חסימה. יש להשתמש בקרם הגנה בעל מקדם של 15 ומעלה
כ - כיסוי. יש ללבוש חולצה וכובע כדי להסתיר שטחי עור רבים ככל האפשר.
ה - הסבר. יש להסביר לבני משפחה וחברים את עקרונות ההגנה מפני השמש.
 
 
מקדמי הגנה
 
חשוב לזכור שמקדמי ההגנה נותנים הגנה חלקית בלבד, רק מפני קרניים מסוימות ורק מחלק מהנזקים. על כן אסור לסמוך רק על המקדמים שיגנו מפני הקרינה. אסור גם לחשוב "מרחתי מקדם הגנה, אז אני לא צריך להגביל עצמי בחשיפה לשמש'" זוהי חשיבה שגויה.

מקדם ההגנה הוא המספר המופיע על האריזה, אשר מהווה מדד לפרק הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני כוויות השמש הנגרמות מהקרינה, בהשוואה לזמן שבו העור של אותו אדם מאדים ללא הגנה. אם, לדוגמה, העור ללא הגנה יאדים תוך כ-10 דקות, השימוש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה יאריך, תיאורטית, את פרק הזמן עד שהעור יאדים פי 15, כלומר למשך כ-2.5 שעות.
 
פרק הזמן הנדרש להיווצרות כוויה על העור תלוי בסוג העור של האדם, בשעה היום בעת החשיפה לשמש, עונת השנה ועוצמת הקרינה המוחזרת מהקרקע. על כן ההמלצה הכללית לציבור היא להשתמש בתכשיר המגן מפני קרני UVA ו-UVB. חשוב לזכור בעת השימוש בתכשירים אלה, שההגנה היא אינדיבידואלית ותלויה בגוון העור.
 
חשוב לדעת שקרם או תכשיר שמורחים לאחר הצריבה בשמש, אין בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון. תכשירי לחות לעור שמורחים במקום הצרוב משפרים אך ורק את ההרגשה ולא מבטלים את הנזק שנגרם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן