מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

סדר יום מומלץ לגילאי 4 עד 6 חודשים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/11/2017
סדר יום מומלץ לגילאי 4 עד 6 חודשים

התינוק הקטן שהבאתם מבית החולים גדל וכעת הוא הרבה יותר פעיל, עירני, סקרן וחייכן. באופן טבעי גם סדר היום שלו משתנה ועליכם לשמור על שגרה נוחה ונעימה שתענה על כל צרכיו של התינוק המתפתח

הזמן חלף לו והנה חי איתכם בבית זעטוט קטנטן, שהוא עדיין לא פעוט, אבל הפז"ם שלו כבר דופק, הוא יודע דבר או שניים, הוא הרבה יותר עירני, חייכן, פעיל, דעתן ושובב. בכתבה הקודמת בסדרה עסקנו בסדר יום מומלץ לילדים מגיל לידה ועד לגיל 4 חודשים, ועל הדרך גם עסקנו בחשיבות סדר היום להתפתחות התינוק, בניפוץ מיתוסים שנוצרו סביב סדר היום ובהנחיות לבניית שגרה נכונה שתתאים לכם ולבני משפחתכם. הפעם נעסוק בסדר יום מומלץ לגילאי 4 עד 6 חודשים, והוא בנוי מסבבים של ארוחה, פעילות ושינה - בכל 4 שעות.

 

כל הרשום בכתבה זו הוא בגדר המלצה/עצה, וסביר להניח שיהיו דברים בסדר היום המוצע כאן שלא יסתדרו לכם אחד לאחד – וזה בסדר. סדר יום נכון לתינוק הוא לא כמו נוסחה מתמטית, אין תשובה נכונה או שגויה, יש רק את הדרך שלכם להכיר את ילדיכם, ליהנות מכל רגע ולהעניק לו ולכם את הטוב ביותר. לכן, אל תהססו לשנות את סדר היום המוצע כך שיתאים למשפחה שלכם ולצרכים שלכם.

לסדר יום מומלץ בארבעת החודשים הראשונים - לחצו כאן
 


ההבדל העיקרי שניתן למצוא בסדר היום המיועד לתינוקות שגילם נמוך מ-4 חודשים ובזה המיועד ל-4 חודשים ומעלה טמון במרוווחים שבין הארוחות ובשעות עירות ופעילות ארוכות יותר.

תינוק בן 4 חודשים ומעלה הרבה יותר עירני, סקרן ופעיל. אם לפני זה נאלצתם להחזיק אותו ער בכוח בשעות הפעילות, לא ידעתם כיצד להעסיק אתו וקיוותם שהוא יעשה עוד משהו חוץ מלישון כל היום - כעת זה משתנה. התינוק מודע יותר לסביבה (לחפצים, לרעשים ולאנשים). הוא אט, אט מתחיל לשלוט בגופו, בתחילה בפיו, אחר כך בצוואר ובעמוד השדרה, אחר כך בידיים ולבסוף ברגליים. בגיל 4 חודשים רוב התינוקות מצליחים כבר להרים את ראשם ומנסים לתפוס כל מיני דברים בעזרת הידיים. לכן מומלץ מאוד להשכיב אותם בשעות הפעילות על הבטן כדי לעזור לו לפתח את היכולות הללו ומשם הוא גם יתקדם למצב של התהפכות, ישיבה וזחילה. זמן הפעילות של תינוק בגיל זה נע לרוב בין שעה-לשעה וחצי בכל פעם.

 
בגיל 4 חודשים תינוק גם מצליח לישון יותר שעות במהלך הלילה (דבר המותנה לרוב בסדר יום נכון ומסודר). 

זמני הארוחות בגיל זה לרוב מתקצרים ובמקום שכל ארוחה תמשך כ-45 דקות זמנה יכול להתקצר לפתע ל-20 עד 30 דקות לכל ארוחה.

חשוב לדעת גם שבגיל זה במקום לאכול בכל 3 שעות הם אוכלים בכל 4 שעות.


בכדי שסדר היום יעבוד כמו שצריך ותגדלו בביתכם תינוק שקט, שבע ורגוע שישן כמעט כל הלילה (ואולי אפילו כל הלילה) ובכך ייתן גם לכם קצת אוויר לנשימה - חשוב להקפיד להרגיל אותו שיישן אך ורק בחדרו ובמיטתו (במידה ולא עשיתם זאת עד כה), להעניק לו כלים שיעזרו לו ללמוד להרדים את עצמו מבלי שיהיה תלוי בנדנודים, ידיים או הורים, לוודא שהוא אכן מקבל את כמות המזון לה הוא זקוק (במידה והוא נולד פג הוא קטן יותר מילדים אחרים בגילו יכול להיות צריך להמשיך להאכיל אותו בכל 3 שעות למשך פרק זמן נוסף). ובשעות הפעילות תפקידכם הוא לספק לו גירויים, עניין וריגוש, אך לא להציף אותו ביותר מדי גירויים בו זמנית ולא ליצור מצבים, ללא כוונה, שעלולים לבלבל אותו ולגרום לו להיות נסער יתר על המידה.
 

תזונת התינוק בשנה הראשונה: להנחיות משרד הבריאות - לחצו כאן


במידה ואתם מנהלים סדר יום מסודר ומובנה אך התינוק עדיין מתעורר יותר מפעם אחת לאכול בלילה, כדאי לבדוק מהי הסיבה לכך. כדאי לעקוב אחר הרגלי האכילה שלו במשך שעות היום למשך יום-יומיים, אפילו לכתוב כל דבר שאכל (בקבוקים/הנקה) ולנסות להגדיל את הארוחות שהוא מחסל ולא משאיר דבר בבקבוק.

כמו כן חשוב לשים לב שהתינוק הולך לישון באווירה רגועה, לאחר אמבטיה וארוחה המתנהלות בזרימה רגועה המכינה אותו לשינה. ילדים רבים צופים בטלוויזיה, משחקים ומטיילים בחוץ סמוך מאוד לשעת השינה, ולכן סובלים מגירוי יתר המקשה עליהם לבצע את המעבר מזמן פעיל ועמוס לזמן בו הם אמורים לעצום עיניים, להרגע וללכת לישון. אם תשימו לב לשגרת היום שלכם, ההורים, תגלו שגם אתם נוהגים לפני השינה "להוריד הילוך", להתקלח, לאכול משהו קטן, לשכב בשקט במיטה, להרגע מכל תלאות היום - ורק אז אתם הולכים לישון.


זיכרו - תינוקות רבים זקוקים לארוחת לילה גם עד גיל שנה, לכן אין למנוע ארוחת לילה מתינוק אשר דורש אותה. כן כדאי וחשוב לנסות להבחין בין התעוררות בלילה הנובעת מרעב אמיתי (כאשר תינוק אוכל בקבוק שלם לאחר שמתעורר) לבין התעוררות שמקורה בהרגל או כתוצאה מכך שהתינוק התרגל להירדם רק על הידיים/בעגלה/במיטתכם - ולכן לא יודע לחזור לישון בכוחות עצמו כאשר מתעורר בלילה. 

דבר חשוב נוסף - תינוקות יונקים זקוקים ברוב המקרים ליותר ארוחות מתינוקות הניזונים מבקבוק, כך שתינוק אשר יונק הגיוני שיתעורר פעם-פעמיים לאכול במהלך הלילה. כמו כן תינוק יונק לא תמיד יצליח לפתוח פער של 3-4 שעות בין הארוחות, לכן יש לשים לכך לב ולהיענות לדרישתו.

טעימות -  בגיל 4 חודשים ניתן להציע כפית-שתיים של טעימות מזון מוצק ביום אך לא מעבר לכך, רק לאחר גיל חצי שנה ניתן להציע ארוחות שלמות של מזון מוצק. עד לגיל חצי שנה התזונה הבלעדית של התינוק היא חלב אם או תחליף חלב. אין להציע לתינוק ארוחות שלמות של מזון מוצק וגם אסור להציע לו מים. 

 

למידע נוסף אודות שלב הטעימות והמעבר למזון מוצק - לחצו כאן

 

למה הוא בוכה? כך תזהו את הסיבה לבכי התינוק - לכתבה לחצו כאן

 

ראו בטבלת שעות השינה בדיוק כמה אמור הילד שלכם לישון בכל שלב:
 



המדריך המלא להנקה - לכתבה לחצו כאן


סדר יום מומלץ לגילאי 4 עד 6 חודשים

7:00 התעוררות והאכלה

7:30-9:00 זמן פעילות

9:00-11:00 תנומת בוקר או זמן פעילות נוסף במידה ותינוק כבר לא זקוק לכל כך הרבה שעות שינה בבוקר - הרוב הגדול עדיין זקוק לתנומה זו

11:00-11:30 האכלה

11:30-13:00 זמן פעילות

13:00-15:00 תנומת צהריים

15:00 האכלה

15:30-17:00 זמן פעילות

17:00-17:30 תנומה קצרה של חצי שעה, התנומה נועדה לעזור לילד למשוך זמן נוסף עד לטקס השינה

18:30-19:30 אמבטיה, בקבוק וטקס שינה

19:30 לילה טוב! הולכים לישון

בסביבות השעה 23:00 ניתן להאכיל את הילד ארוחה אחרונה מבלי להעירו (יש המכנים זאת "ארוחת חלום"). הארוחה איננה חובה ובעוד יש הורים ומומחים רבים שמהללים אותה יש כאלה שמתנגדים לה נחרצות.
 

תשעה טיפים נהדרים להתחלת מוצקים - לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן