מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

שתיית מים ותינוקות: כל מה שחשוב לדעת

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 31/3/2011
שתיית מים ותינוקות: כל מה שחשוב לדעת

כל מה שרציתם לדעת על מים ותינוקות: הגיל בו מומלץ להתחיל לתת להם לשתות, עובדות מעניינות על סוגי המים השונים, טיפים שיעזרו לכם לעודד תינוקות לשתות מים ומידע חשוב נוסף

הורים רבים לא בדיוק מה לעשות כאשר זה נוגע לשתיית מים ותינוקות. הדבר מעלה אצלהם שאלות רבות, כגון: "מותר לתת לתינוק שלי מים?", "האם צריך לשלב הנקה ומים?", "כמה מים מומלץ לתת לתינוקות בימים חמים?". בכתבה שלפניכם ננסה לענות על מירב השאלות והתהיות בנושא המים והתינוקות.

 

כינים: דרכי טיפול, מניעה וכל מה שרציתם לדעת בכלל - לכתבה המלאה לחצו כאן
המדריך להגנה על תינוקות מפני יתושים - לכתבה המלאה לחצו כאן

 

שתיית מים חשובה במיוחד כשמדובר בתינוקות ובילדים קטנים, הנחשבים לאוכלוסייה רגישה ובעלת נטיה להתייבשות. תינוקות נוטים להתייבש יותר מאשר מבוגרים בשל העובדה שגופם מייצר חום רב יותר ולוקח להם יותר זמן להסתגל אליו. יתרה מזו, גופם של תינוקות מכיל כ-75% מים והמוח שלהם מכיל כ-85% מים.
 
תינוקות אינם יכולים "לספר" לנו שהם צמאים, ואילו פעוטות אינם נוטים להטמיע את תחושת הצמא, והם מרשים לעצמם "להתאפק" ולא לשתות מים. גם אלה וגם אלה אינם ששים לשתות הרבה מים. גם אם לאחר שכנועים רבים הם מסכימים בסופו של דבר לקחת את הבקבוק, הם משתעשעים איתו ולא ברור כמה מים נכנסים לגופם.

המלצת משרד הבריאות היא הנקה מלאה או תמ"ל (תחליף חלב אם) עד גיל חצי שנה, כתזונה בלעדית, ללא תוספות של נוזלים אחרים. הורים רבים מתחילים לתת מים לתינוקות כבר בשלב הטעימות בגיל 4 חודשים - אך הדבר מאוד לא מומלץ וגם אין בו צורך. בשלב זה מדובר בטעימות בלבד (כ-2-3 כפיות בכל טעימה) ואת הנוזלים והתזונה האמיתית על הילד לקבל באמצעות הנקה או תמ"ל. במידה ותתנו לילד מים בשלב זה - הדבר עלול לבוא על חשבון הבקבוק או ההנקה ולכן מומלץ להמנע מכך.
 
בגיל חצי שנה, כאשר הילדים מתחילים לאכול ארוחות של ממש, במקום ארוחות הנקה או בקבוק - ניתן לשלב מים בסוף הארוחה. 

מי שתייה של תינוקות, וכן מים המשמשים להכנת תמ"ל (תחליפי מזון לתינוק) ומזונות אחרים לתינוקות, חייבים להיות בטוחים. עד גיל שנה יש להרתיח לפחות למשך שתי דקות את כל סוגי המים, כולל מים מינרלים, מים מבוקבקים, מים במיכלים, מי ברז ומים ממתקני טיהור ביתיים, ולקרר לפני השימוש.

מומלץ השימוש במי ברז, המכילים תוספת של המינרל פלואוריד (החיוני לבריאות השיניים), כשתייה וכבסיס להכנת תמ"ל. 

תינוקות בריאים, הניזונים מחלב אם או תמ"ל בלבד, אינם זקוקים לתוספת מים או נוזלים אחרים. רק בשלב המעבר למזון מוצק יש צורך בהשלמת נוזלים.
 
נוזלים אחרים, כגון מיצי פירות, משקאות ממותקים בסוכר או ממתיקים מלאכותיים, תה מסוגים שונים, תערובות צמחים ומשקאות המכילים קפאין (כגון קולה, קפה, קקאו, תה) אינם מומלצים.
מי ברז:
מי השתייה בישראל מופלרים (מועשרים בחומר פלואור) ברב אזורי הארץ.

מים מבוקבקים, מים מינרלים ומים שעברו סינון באמצעות מסננים המכילים פחמן פעיל עלולים להכיל כמויות פלואוריד נמוכות מהדרוש.
 
מערכות מי השתייה נמצאות תחת פיקוח שגרתי כדי להבטיח שאיכותם הכימית  והמיקרוביאלית עומדת בתקן (לפי תקנות בריאות העם "איכותם התברואית של מי שתייה", תשל"ד 1974).

בהכנת תמ"ל ומזונות אחרים לתינוקות, או במתן מי שתייה לתינוקות, יש להשתמש במים מברז המים הקרים בלבד. מים מברז המים החמים עלולים להכיל מתכות למיניהן, הנודדים מהצנרת והדוודים למים. מומלץ לתת למים לזרום בחופשיות כשתי דקות בכל בוקר כדי לשטוף  את הצנרת מרכיבים הנוטים להצטבר בצינורות המים במשך הלילה. כל סוגי המים, כולל מים מינרלים המשווקים בבקבוקים אינם מעוקרים.
 
מטהרי מים ביתיים:
שימוש בציוד ביתי לטיהור מים אינו משולל סיכונים (לדוגמא קיימים מרככי מים המגדילים את תכולת הנתרן במים או מסננים לא מתוחזקים, העלולים לזהם את המים בחיידקים). מומלץ לכן לפנות למכון התקנים כדי לוודא אם הציוד הביתי לטיהור מים מתאים ובטוח ועומד בדרישות תקן ישראלי 1505.
 
נוזלים אחרים:
משקאות ממותקים בסוכר (תה על בסיס אבקה או גרגירים להכנת תה לתינוקות או רגיל, מיצי פירות, מיצים ומשקאות מוגזים) אינם מומלצים בשל תכולת הסוכר הגבוהה שבהם, והמחסור ברכיבי תזונה אחרים. צריכת משקאות אלה, יכולה להגביר את הסיכון לעששת שיניים ותסמונת "עששת הבקבוק" ולהפחית צריכת רכיבי תזונה החיוניים לגדילה והתפתחות.

תה צמחים:
במשקאות על בסיס צמחים קיימים חומרים בעלי פעילות פרמקולוגית. בשל משקלם הקטן, תינוקות פגיעים יותר ממבוגרים לפעילות פרמקולוגית של חלק מן המרכיבים המצויים בתה הצמחים. מאחר ואין מידע מלא לגבי הבטיחות בשימוש בתרכובות, תערובות וחליטות צמחים, יש להימנע מהשימוש בהם במהלך ההיריון, ההנקה ושנות החיים הראשונות.


כיצד מעודדים ילדן סרבן לשתות מים? לכתבה לחצו כאן

 
טיפים שיעזרו לכם לעודד שתיית מים בקרב תינוקות:
 
1. כדאי לתת את המים לא כאשר התינוק רעב או בוכה ואין לו פנאי וסבלנות לשתות. במקום זאת, מומלץ לנסות לתת לתינוק בקבוק עם מים מעט אחרי הארוחה כשהוא צמא.

2. אפשר לנסות לתת מים בטמפרטורה משתנה. לדוגמה, יש תינוקות המעדיפים את טעם המים הקרים על פני הפושרים.

3. כדי לא לעורר אצל התינוק ציפיות מוטעות ועל מנת שיוכל להבחין בין מים לחלב או למשקה אחר, רצוי להבדיל את בקבוק המים מבקבוק החלב, תחליף החלב או מבקבוק המשקה הממותק. אפשר להשתמש בכוס המותאמת לפעוטות ומאפשרת לווסת את זרימת  המים.

4. בקבוק צבעוני ומעורר עניין יסייע ויגרה את הפעוט לבדוק מה יש בתוכו ויעודד שתיית 
    מים.

5. כדי למקסם את הסיכויים שאכן תתרחש שתיית מים, חשוב לנסות לתת את בקבוק המים גם מחוץ לבית.

6. לילדים סרבנים במיוחד בנושא שתיית מים אפשר להתחיל לתת מים בכפית.

7. רצוי להימנע מתוספות ממותקות למי השתייה, על מנת לא להרגיל את התינוק ששתיית מים קשורה למשהו מתוק.

מהו מזון אצבעות ומתי מתחילים לתת אותו לתינוק? לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן