מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

כל מה שחשוב שתדעו על חיסונים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/11/2017
כל מה שחשוב שתדעו על חיסונים

מידע אודות החיסונים שאמור ילדיכם לקבל, על מועד קבלתם, רמת הכיסוי החיסוני בישראל, סיווג החיסונים לקבוצות, על השפעתן ועוד

נושאים בכתבה:

 

מבוא

מהו חיסון

סיווג החיסונים

סוגי ומועדי חיסונים

צהבת מסוג B - דלקת כבד Hepatitis B - B

החיסון ה"מחומש"

חיסון פוליו - Sabin

חצבת, חזרת, אדמת - M.M.R) Measles Mumps Rubella)

צהבת A - דלקת כבד מסוג Hepatitis A - A

חיסוני דחף בבי"ס

חיסונים נוספים

סיכום

 

 איך תפחיתו את הכאב שחש התינוק בעת קבלת חיסונים? לכתבה לחצו כאן

 

מבוא
    
כבר למעלה מ-50 שנים קיים שימוש רחב בחיסונים, דבר הבא לידי ביטוי במצב בריאות הציבור. החיסון הוא אחת ההמצאות החשובות ביותר של האנושות. תפקיד החיסון הוא להפחית או למנוע סבל של מחלות נפוצות מאוד או קשות מאוד שבעבר גרמו לשיעור תמותה גבוהה וסיבוכים קשים.


מתן החיסון מפעיל בגוף את המערכת החיסונית ומפתח נוגדנים כנגד גורם המחלה. כאשר הגוף פוגש את החיידק או הוירוס שכנגדו חוסן, הוא מגייס את הנוגדנים שנוצרו בעקבות החיסון, ובכך נמנעת הדבקות במחלה. 


ההיענות הגבוהה של הציבור לחיסונים משך שנים רבות הובילה להפחתה של 95 - 100 אחוז בהופעת המחלות. בישראל רמת הכיסוי החיסוני בציבור היא מהגבוהות בעולם בזכות מערכת בריאות הציבור וטיפות חלב שהינה ייחודית בעולם ומהווה דוגמא ומקור לחיקוי.


היום אנו עדים לכך שקבוצות הורים ברחבי העולם ובישראל מתנגדים לחיסון / חוששים ממתן חיסון / דוחים את גיל התחלת החיסון וזאת מסיבות שונות כגון: חשש שהחיסונים אינם בטוחים / גורמים לתופעות לוואי קשות / גורמים למחלות קשות, או משום שהמחלות שכנגדן מחסנים כבר לא קיימות.


חשוב לדעת שכל חיסון, לפני שנכנס לשימוש עובר סידרה רחבה של בדיקות וניסויים ונכנס לשימוש רק לאחר שהוכח בוודאות שהחיסון בטוח ויעילות מצדיקה את השימוש בו.

מה חשוב לדעת על פריחות אצל תינוקות? לכתבה לחצו כאן


נכון שיש לעיתים תופעות לוואי מידיות: כאב, חום, תגובות מקומיות. כמו כן נדיר אך יתכן שיופיעו תגובות חריגות אחרות, אך בל נשכח את השפעת המחלות שכנגדן הוא מחסן.
    
    
מהו חיסון

    
קיימים סוגים רבים של חיידקים/וירוסים בעולם, וביניהם חיידקים מסוימים, שכאשר הם פולשים לגוף, הם גורמים לחולי קשה ביותר, שלפעמים עלול לגרום למומים ואף למוות. מחלות אלה הן בדרך כלל מדבקות.
    
חיסון הגוף נגד מחלה, הינו מצב בו הגוף מייצר נוגדנים נגד גורם זר (חיידק/וירוס) שחדר לגוף. נוגדנים אלו משמידים את הגורם הזר. הנוגדנים נשארים פעילים בגוף לאורך זמן. החיסון בגוף יכול להתרחש באופן טבעי ע"י חשיפה בלתי מתוכננת לגורם המחלה, או באופן מלאכותי ע"י הזרקת חומר לגוף, הגורם לגוף להפעיל את מערכת החיסון שלו ליצירת תגובת חיסון ספציפית נגדו (יצירת נוגדנים נגד החומר שהוזרק). את החומר שמזריקים לגוף באופן מלאכותי מכנים תרכיב חיסון או בקיצור חיסון.
    
עם התקדמות המדע בעולם, מדענים המציאו חיסונים שעשויים מחיידקים מוחלשים או חיידקים מומתים, או מטוקסנים (החלקים הרעילים) של החיידקים, וישנם חיסונים שהם על בסיס הנדסה גנטית.


מה כדאי להחזיק בארון התרופות עבור התינוק? לכתבה לחצו כאן

    
סיווג החיסונים


החיסונים מסווגים למספר קבוצות:


    1. חיידקים מומתים: שעלת, דלקת קרום המוח, פנוימוקוק (דלקת ריאות)
    2. חיידקים חיים מוחלשים: שחפת BCG
 3. טוקסואידים: דפטריה וטטנוס.
    4. נגיפים מומתים: פוליו )בהזרקה(, דלקת כבד A.
5. נגיפים חיים מוחלשים: טיפות פוליו, חזרת, חצבת, אדמת, אבעבועות רוח.
    6. הנדסה גנטית: דלקת כבד B
    
כאשר מזריקים חיסון לגוף, הגוף מתמודד נגד החיידקים המומתים/מוחלשים או הטוקסנים כאילו הם החיידק עצמו, ומפתח נוגדנים כדי להתמודד נגד חיידקים אמיתיים מהסוג שנגדו מחסנים. החדרת החיסון גורמת לגוף לעבור את המחלה בצורה קלה בהשוואה למחלה ישירה ע"י החיידק.
    
על מנת לפתח בגוף רמה טובה של חיסון נגד חיידק מסוים, יש צורך להזריק את החיסון מספר פעמים. בכל פעם שמזריקים את החיסון לגוף, רמת הנוגדנים קופצת עד שמגיעה לרמה גבוהה כזאת, שהגוף עמיד בפני אותו חיידק לשנים רבות.


עבור מחלות מסוימות יש צורך לחדש את החיסון אחת ל 10 שנים או בעת חשד למגע עם החיידק, או בעת פריצת מגפה. לדוגמא בשנת 1989 בעת שהיה חשד להתעוררות מחלת הפוליו, חיסנו את כל המבוגרים בפוליו פעם אחת כדי למנוע אפשרות של הדבקה ע"י חיידק הפוליו.


הזרקה חוזרת של חיסון המביאה את רמת הנוגדנים בגוף לערכים גבוהים לטווח ארוך מכונה דחף.

כמה שעות ביום הילד צריך לישון? לכתבה לחצו כאן

    
    
סוגי ומועדי חיסונים

    
ברוב מדינות העולם מחסנים כבר מינקות נגד מחלות מסוימות על מנת לפתח עמידות בפני אותן מחלות. כאשר אוכלוסיות שלמות של ילדים מקבלות חיסונים, נעשית המחלה נדירה, אך החיידקים מוסיפים להתקיים. הורים שמחליטים לא לחסן את ילדיהם מסתכנים בחשיפת ילדם למחלה. בנוסף, הורים אלו תורמים לירידת רמת החיסון של האוכלוסייה ולהתעוררות מחודשת של המחלה.
    
רוב החיסונים ניתנים בארץ ע"י תחנות טיפת חלב ויש ליצור איתם קשר כדי להיכנס לתכנית החיסונים. החיסונים הניתנים לתינוקות בישראל באמצעות טיפת חלב הם:


    1. צהבת Hepatitis B
    2. אסכרה, צפדת, שעלת -D.T.aP
    3. דלקת קרום המוח - Hib
    4. פוליו - שיתוק ילדים - Salk 
    5. חצבת, חזרת, אדמת - M.M.R
    6. צהבת Hepatitis A
    7. חיסון נגד נגיף הרוטה וירוס
    8. חיסון פרוונר נגד חיידק הפנאומוקוק

    
    
הערה: החל מחודש ינואר שנת 2005 חלו שינויים בתוכנית החיסונים. כל התינוקות שנולדו עד 31 לדצמבר 2004 ממשיכים על פי תוכנית החיסונים הישנה. ילידי 2005 לא יקבלו את חיסון הפוליו בטיפות ולכן יקבלו את החיסון המחומש 4 פעמים במקום 3 פעמים ולא יקבלו חיסון מרובע בגיל 6 חודשים, שבמקומו הם יקבלו את המחומש.
    

מהו מזון אצבעות ומתי מתחילים לתת אותו לתינוק? לכתבה לחצו כאן
    

טבלת מועדי חיסונים
    
עבור תינוקות שנולדו החל מ - 1 לינואר 2005


    
    
    
צהבת מסוג B - דלקת כבד Hepatitis B - B
    
מחלה אשר נגרמת ע"י נגיף התוקף את הכבד. המחלה יכולה להיות קלה עד קשה ולעיתים מופיעים סיבוכים כרוניים. המחלה מתבטאת בחוסר תאבון, בחילה, הקאות וצהבת. סיבוכים: הנגיף עלול לגרום לדלקת ממושכת של הכבד, הרס הכבד, סרטן הכבד ואף למוות.


דרכי ההדבקה: מגע הדוק עם נשא/חולה במשפחה. מגע עם דם מזוהם באמצעות דקירה ממחט / פצע לפצע פתוח של אדם בריא, ומגע מיני. ילוד עלול להידבק במהלך הלידה תוך כדי מעבר בתעלת הלידה כאשר האם היא נשאית. מכאן הצורך לחסן את התינוקות מיד לאחר הלידה.

מאפריל 2011 ישנו חיסון נגד צהבת  B חדש לתינוקות. חיסון צהבת B ניתן לכל תינוק ביום לידתו, בגיל חודש ובגיל חצי שנה. משרד הבריאות הכניס לשגרת חיסונים חיסון חדש בשם SciBVac, תרכיב זה נחשב חיסון מתקדם מדור שלישי הגורם ליעילות גדולה יותר בחסינות כנגד צהבת מסוג B. 

תופעות לוואי: לא דווח על תופעות לוואי חמורות בעקבות חיסון זה. בדומה לחיסון הקודם יתכן לאחר חיסון: חולשה, תפרחת, הקאה, כאבי שרירים, חום. 

חיסון זה ניתן בארץ לפי הוראת משרד הבריאות באזורים שנבחרו. יש אזורים בארץ שעדיין ימשיכו לקבל את חיסון ה-ENGERIX שניתן עד כה.

    
החיסון הראשון ניתן לתינוק מיד עם היוולדו בתנאי שהגיע למשקל 2 ק"ג. תינוקות מתחת למשקל 2 ק"ג יקבלו את החיסון רק בהגיעם למשקל 2 ק"ג. החיסון הבא ניתן כעבור חודש, ומנת הדחף (חיסון נוסף אחרון) בגיל 6 חודשים.


תינוקות שנולדו לאמהות שחלו בעבר בצהבת B, ופגים, יקבלו בבי"ח לפני החיסון של צהבת B, חיסון נוסף הנקרא גמא גלובולין - שהוא חיסון מיידי נגד המחלה מחשש להדבקה.

כיצד גוזרים ציפורניים לתינוקות? לכתבה לחצו כאן
   

 

     
    
החיסון ה"מחומש"
    
מרכיבי החיסון כפי שנרשמים בקיצור: DTaP + ipv + Hib כנגד דיפתריה, טטנוס, שעלת, פוליו salk, ודלקת קרום המוח.     

 


החיסון ניתן בגיל חודשיים, 4 חודשים ,6 חודשים ושנה. תינוקות שנולדו עד 31 לדצמבר 2004 יקבלו בגיל 6 חודשים תרכיב "מרובע" שאינו כולל את הפוליו מסוג SALK.
    
צפדת אסכרה שעלת - aP.T.D Diphtheria, Tetanus, aPertussis
    
אסכרה (דיפטריה) - מחלת הדיפתריה נגרמת על ידי חיידקי האסכרה המפרישים רעל מסוכן העלול להתפשט בגוף ולגרום נזק: ללב, למערכת עצבים ולמערכת הנשימה. תופעות המחלה: הווצרות קרום עבה המכסה את האיברים שהוזכרו ופגיעה ביכולת התפקוד שלהם ולכן סכנת חנק, דום לב עד כדי נכות קבועה ומוות.
    
צפדת (טטנוס)- חיידק הטטנוס נמצא בסביבה טבעית בה אנו חיים ועלול לחדור לגוף בעת פציעה, ובאמצעות נשיכה ע"י בעל חי. החיידק מפריש רעלן הגורם להתכווצויות קשות ומכאיבות עד כדי שיתוק של שרירים שונים בגוף ואף לשיתוק שרירי נשימה והתכווצויות במח. המחלה עלולה לגרום לנכות ואף
למוות.
    
כאשר למישהו נגרם חתך עמוק ע"י נשיכת בעל-חי או חפץ מזוהם, יש חשש למגע עם חיידק הטטנוס (שכן החיידק שוכן בעפר ובאדמה מזוהמת). על פי הפעם האחרונה שאותו אדם חוסן, יחליט הרופא אם יש צורך במתן זריקת דחף (חיסון פעם נוספת) - שמטרתה להעלות את רמות הנוגדנים נגד הטטנוס בגוף כדי לא לחלות במחלה.
    
שעלת- חיידק השעלת החודר לגוף מתרבה בדרכי נשימה וגורם להתקפי שיעול רציף וטורדני, עד כדי חוסר יכולת לנשום. עשוי להתפתח לדלקת ריאות קשה ודלקת המוח. מחלה זו מסוכנת בעיקר לתינוקות ופעוטות.
    
תופעות לוואי: מרכיב השעלת הניתן בחיסון הוא אסלולרי והכוונה במונח זה שהחיסון מורכב רק מחלקיקי מעטפת החיידק ולא מהתא כולו. תכונה זו גרמה לירידה באחוז תופעות הלוואי של החיסון מבחינה סטטיסטית. מרכיב השעלת עשוי לגרום לתגובות של חום נמוך ואי שקט ולעיתים אודם ונפיחות באזור הזריקה, כמו כן חוסר תיאבון וצורך בשינה מרובה עד 48 שעות לאחר החיסון. תגובות נדירות מיוחסות לשעלת כמו חום גבוה, בכי ממושך, רפיון, ופרכוסים, אך לא הוכח שהחיסון גורם לפגיעה קבועה במערכת העצבים.


כיצד מעודדים ילדן סרבן לשתות מים? לכתבה לחצו כאן

    
    
דלקת קרום המוח - Meningitis מסוג Heamophilus Influenzae B ) HibIB)
   

חיידק ההימופילוס גורם לזיהום בדם ולדלקת קרום המוח. המחלה יכולה לגרום לפגיעה במערכת העצבים, המתבטאת בפיגור שכלי, חירשות, ופרכוסים, ואף למוות. סימני המחלה: חום, כאבי ראש, הקאות וערפול הכרה. המחלה שכיחה ומסוכנת בעיקר בגיל הינקות עד גיל שנתיים.
    
את החיסון מקבלים בגיל חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים וגיל שנה. חיסון זה ניתן ביחד עם חיסון הDTaP בחיסון ה"מחומש".
    
תופעות לוואי: בדרך כלל אין תופעות לוואי לחיסון. לעיתים רחוקות יכול להופיע חום קל ותגובה מקומית קלה.
    
    
פוליו - שיתוק ילדים

מחלה נגיפית שמחולליה הם 3 זנים של poliovirus. ההדבקה היא דרך מערכת העיכול.

נגיף הפוליו גורם לשיתוק בגפיים ובשרירי הנשימה. השיתוק עלול לגרום נכות לכל החיים ואף למוות.
 

חיסון הפוליו ( SALK - נגיף מומת) : ניתן בגיל חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים ובגיל שנה בזריקה בחיסון ה"מחומש"
    
תופעות לוואי: למרכיב של הפוליו בזריקהאין תופעות לוואי.
    
    
חיסון פוליו - Sabin

    
משנת 2005 החיסון ניתן רק בצורת הזרקה - IPV (בעבר היה ניתן גם בצורת טיפות בפה). מתן החיסון בצורה זו אין בו סכנת הדבקה ותופעת לוואי קלות.

החיסון הבסיסי ניתן ב 3 - מועדים ברווח זמן של 6-8 שבועות ביניהם, החל מגיל חודשיים.  מנת דחף במועד הרביעי תינתן 6-12 חודשים אחרי המועד השלישי
 

תופעות לוואי: לא נרשמו תופעות לוואי מיוחדות. נצפו לעתים תגובה מקומית, עליית חום, פריחה אלרגית.

תשעה טיפים נהדרים להתחלת מוצקים - לכתבה לחצו כאן

    
    
חצבת, חזרת, אדמת - M.M.R) Measles Mumps Rubella)

    
חצבת- נגיף החצבת גורם למחלה עם סימנים המזכירים הצטננות ובאה לידי ביטוי בדלקת גרון, דלקת עיניים, נזלת, שיעול, חום גבוה ופריחה בכל הגוף. מחלה שיכולה לגרום סיבוכים קשים בדרכי הנשימה ופגיעה במוח.
    
חזרת- מחלה הנגרמת ע"י נגיף הגורם לחוםונפיחות בבלוטות הרוק. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת באשכים ובעיות פריון בגיל הבגרות דלקת לבלב, דלקת קרום המוח ודלקת המוח. סיבוכים אלו עלולים לגרם לעקרות וחירשות.
    
אדמת- מחלה הנגרמת ע"י נגיף. המחלה מתבטאת בחום ופריחה על כל הגוף. בדרך כלל מחלה קלה, אך הדבקות במחלה בזמן הריון יכול לגרום למומים רבים בעובר כמו: מומי לב, חירשות, עיוורון ופיגור שכלי, לכן חשוב לחסן את התינוקות על מנת שלא ידביקו את אמותיהן או נשים הרות אחרות.
    
כנגד אדמת חצבת חזרת, ניתן היום גם חיסון נגד אבעבועות רוח ונקרא MMRV, החיסון נכנס לשגרה משנת 2007.
מקבלים אותו בגיל שנה ובכיתה א.

ילדים משנת 2006 ומטה שלא חוסנו לאבעבועות רוח ולא חלו במחלה אמורים לקבל את החיסון בקופת החולים.
החיסון יינתן ב-2 מנות בהפרש של 6 שבועות.
 

    
תופעות לוואי: תופעות כלליות עשויות להופיע כ - 12- 5 ימים לאחר החיסון ובאות לידי ביטוי בחום, אי שקט, תפרחת אדומה על הגוף ונפיחות בלוטות הלימפה. תופעות נדירות: דלקת בבלוטות הרוק או באשכים וחירשות עצבית חד צדדית. כאבי בפרקים 3-1 שבועות לאחר מתן החיסון. דלקת מוח, נדירה מאד עלולה להופיע 30 יום לאחר מתן החיסון.

חשוב לדעת: כיצד מבצעים החייאה בתינוקות עד גיל שנה - למידע לחצו כאן

    
    
צהבת A - דלקת כבד מסוג Hepatitis A - A

    
המחלה נגרמת ע"י נגיף התוקף את הכבד. המחלה יכולה להיות קלה עד קשה, ועלולה לגרום להרס הכבד ולחייב השתלת כבד ואף לגרום למוות. הנגיף מועבר במזון ובמים מזוהמים מאדם לאדם. סימני המחלה הם: חום, חוסר תיאבון, בחילה, הקאה וצהבת. החיסון ניתן בגיל 18 חודשים, ופעם נוספת בגיל שנתיים עד שנתיים וחצי. 

 

תופעות לוואי: בדרך כלל אין לחיסון תופעות לוואי. לעיתים יכול להיות חום קל ותגובה מקומית קלה.
    
שיגרת חיסוני צהבת A דרך טיפת חלב החלה רק ביולי 1999. לכל הפעוטות שנולדו מינואר 1998. כל הפעוטות שנולדו לפני ינואר 1998 לא חוסנו בטיפת חלב, ומומלץ שיקבלו את החיסון דרך קופ"ח או על ידי אחות בית הספר.
    
    
חיסוני דחף בבי"ס

    
     1. כתה א' - חצבת, חזרת אדמת. R.M.M, וטיפות פוליו .Sabin
     2 . כתה ב'' - דפטריה טטנוס.
     3. כתה ח' - דפטריה טטנוס, וטיפות פוליו Sabin.
    
    
חיסונים נוספים
    
חיסונים נוספים שמחוץ לשגרה יינתנו בהוראת משרד הבריאות או בהוראת רופא מטפלחיסון נגד נגיף ROTA

חיסון זה הניתן כנגד נגיף הרוטה, הנחשב כגורם מספר אחד לאשפוזים על רקע מחלת שלשולים.
שכיח בעיקר בגילאי 3 חודשים עד שנה וחודשיים. זהו חיסון חי מוחלש כנגד 5 זנים מוחלשים של נגיף הרוטה והוא ניתן דרך הפה בגיל חודשיים, ארבעה חודשים וחצי שנה.

מינואר 2011 נכנס החיסון לשגרה בטיפת חלב אין צורך לקנות אותו באופן פרטי בקופת החולים. תינוק שלא קיבל את החיסון עד גיל 14 שבועות ו-6 ימים לא יוכל להשלים אותו בעתיד כפי שניתן בחיסונים אחרים, זהו הגיל המקסימלי למתן החיסון. 

 

חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק (פרוונר -prevenar)
 
חיסון זה ניתן כנגד חיידק הפנאומוקוק - Streptococcus pneumoniae שעלול לגרום למספר מחלות כמו דלקות ריאה, דלקות אוזניים ודלקת בקרומי המוח.
 
חיסון זה ניתן בעבר בקופת החולים בתשלום, מיולי 2009 החלו לקבל חיסון זה בטיפת חלב כשיגרה שלוש פעמים: בגיל חודשיים ארבעה חודשים ושנה. ניתן היה לתת חיסון זה עד גיל שנתיים בלבד.
 
מינואר 2011 נתן משרד הבריאות הוראה כי חיסון זה יינתן בטיפת חלב לכל ילדי 2008 ואילך עד גיל 5 שנים.
 
החיסון שניתן בתחילה היה כנגד 7 זנים של החיידק  Streptococcus pneumoniae  ונקרא PCV7. מאוקטובר 2010 התרכיב הוחלף ל- PCV13 ומיועד כנגד 13 זנים של החיידק  Streptococcus pneumoniae.
 

 

אבעבועות רוח
   

מחלת אבעבועות רוח מתוארת בספרות הרפואית המעודכנת כמחלה חריפה ומדבקת. גורם המחלה הוא וירוס וריצלה זוסטר (VZV Vacicela Zoster Virus. הדבקות ראשונית בוירוס גורמת למחלת אבעבועות רוח, המחלה מדבקת דרך מערכת הנשימה והעניים מלווה בצמרמורת, חום ופריחה בגוף בצורת נקודות אדומות ההופכות לשלפוחיות וגורמות לגרד.

 

הפריחה מופיעה על הגולגולת עוברת לחזה ולגב ומתפשטת לשאר חלקי הגוף. הפריחה יכולה לפגוע גם בריריות כמו הגרון, דרכי הנשימה, וגינה ועניים. גודל הפצעים נע בין 1 ל 4 מ"מ. השלפוחיות גדלות ומתמלאות בנוזל עכור. כל שלפוחית מוקפת בטבעת אדומה. השלפוחיות נוטות להתפוצץ ולפתח זיהום דלקתי ולהשאיר צלקת, והפצעים הפתוחים רגישים לזיהום על ידי חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס A , זיהום העלול להיות קטלני. סיבוכים אפשריים נוספים: דלקת ריאות, דלקת המוח.


זמן דגירת המחלה נע בין 13 ל 17 ימים. המחלה מדבקת כיומיים לפני הופעת הפריחה אצל החולה ועד התייבשות הפצעים. במבוגרים המחלה גורמת לסימפטומים קשים יותר וכן יותר סיבוכים מהמחלה. החלמה מהמחלה מקנה חסינות לכל החיים.


אין לחסן נשים הרות, מנייקות, ותינוקות וילדים שאמותיהם הרות. חיסון אישה לפני ההריון דורש המתנה של חודש עד ההריון. מחלת האבעבועות רוח התוקפת אישה הרה שלא חלתה בעבר ואינה מחוסנת עשויה לגרום למומים בעובר בעשרים השבועות הראשונים להריון בשכיחות של %2. החיסון ניתן במסגרת קופת חולים. המגמה להכניס חיסון זה לשגרת חיסונים במסגרת טיפת חלב.


ניתן לקבל חיסון נגד המחלה החל מגיל שנה במנה אחת, ומגיל 13 שנים יש לחסן בשתי מנות תרכיב ברווח של שישה שבועות. החיסון מוכר בשם varilrix חיסון חי מוחלש. תופעות לוואי אפשריות: אודם מקומי, פריחה בגוף לאחר היום ה 15 למשך 4 ימים, חום, נזלת וצינון ב 4 ;#150& 6 אחוזים מהמקרים.
 

עדיין לא ברור לכמה שנים החיסון יעיל ואם יהיה צורך לחסן פעם נוספת במשך החיים. החיסון נגד אבעבועות רוח רשום בעולם כבר כעשרים ושבע שנים. בארה"ב, קנדה, יפן ודרום קוריאה החיסון ניתן במסגרת תוכנית החיסונים לילדים כבר מספר שנים. משרד הבריאות בישראל ממליץ על מתן החיסון.
 
  

שפעת
 
   
מחלת השפעת הנה מחלה עונתית המתפרצת בעיקר בסתיו ובחורף. המחלה נגרמת על ידי נגיף השפעת Virus Influenza. קיימים זנים שונים של וירוס השפעת שלכל אחד מהם תת סוגים או זני נגיפים משניים. שפעת היא מחלה מדבקת וקשה של דרכי הנשימה העליונות: אף, אוזן, גרון וריאות. המחלה פורצת בפתאומיות (לעומת הצטננות המתפתחת בהדרגה) ומאופיינת על ידי חום גבוה, כאבי ראש, כאבי עיניים, כאבי שרירים, חולשה ועייפות, ולשיעול יבש.

 

ההדבקה מתרחשת על ידי רסיסי רוק מאדם  לאדם. זמן הדגירה של השפעת נע בין 24 ל 48 שעות. המחלה מדבקת גם לפני שהאדם החולה חש בסימפטומים ועד שבוע לאחר פרוץ המחלה. לרוב באדם צעיר חולפת המחלה תוך 7 - 10 ימים ללא סיבוכים ואילו ילדים קטנים וקשישים נמצאים בסיכון לפתח סיבוכים מהמחלה כמו דלקת ריאות, ברונכיט, דלקת סינוסים ודלקת אוזניים. באנשים החולים במחלות כרוניות, המחלה יכולה להשפיע על החמרת המחלה הכרונית עד מוות. הדרך למניעת המחלה היא קבלת חיסון שיעיל תוך שבועיים מקבלתו ומומלץ בעיקר בקרב:


    - אנשים מגיל 65 ומעלה.
    - ילדים ומבוגרים, החולים במחלות כרוניות (לב, ריאות, כליה, כבד, סוכרת, איידס וילדים חולי אסטמה)

    - אנשים המטפלים בחולים כרוניים במוסדות ציבוריים וחולי איידס.
    - דיירים בבתי אבות.
    - הריון משבוע 14 ומעלה.
    - הנקה.
    - ילדים מגיל 6 חודשים עד גיל 18 שנה המטופלים האספירין, חייבים לקבל חיסון מכיוון שמחלת השפעת עשויה לגרום להתפתחות המחלה Rye syndrome.
    
החיסון יינתן במסגרת קופת חולים. החיסון הוא מסוג נגיף מומת ולכן לא ניתן לחלות בשפעת כתוצאה מהחיסון. את החיסון מומלץ לקבל החל מחודש ספטמבר עד נובמבר, אך ניתן להתחסן בכל זמן כל עוד לא חלו בשפעת. את החיסון יש לקבל פעם בשנה מכיוון שלחיסון אין עמידות מעבר לשנה, וכמו כן כל שנה יכול להיות זן אחר מחולל המחלה.


כישורים מוטוריים ותנועתיים אצל תינוקות: מידע חשוב - לכתבה המלאה


RSV
 

RSV - Respiratory Syncytial Virus -  הינו הגורם הראשי לגרימת דלקות בדרכי הנשימה התחתונות בקרב ילדים ופגים.

 
הנגיף גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI) בקרב בוגרים וילדים, אך בפגים הוא מתפתח לעיתים קרובות לזיהום חמור יותר הפוגע בדרכי הנשימה התחתונות (LRTI) ועשוי לגרום לאשפוז ממושך ואף לשהות בטיפול נמרץ, ואף לתמותה. נגיף ה RSV מופיע בצורה עונתית מתקופת הסתיו ועד האביב. הזיהום מועבר באמצעות התעטשות, שיעול ומגע של התינוק עם משטחים מזוהמים בנגיף (משטחים\חפצים שהיו במגע עם תינוק או ילד חולה). הנגיף גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI) בקרב בוגרים וילדים, אך בפגים הוא מתפתח לעיתים קרובות לזיהום חמור יותר הפוגע בדרכי הנשימה התחתונות (LRTI) ועשוי לגרום לאשפוז ממושך,לשהות בטיפול נמרץ ואף לתמותה. נגיף ה RSV מופיע בצורה עונתית מתקופת הסתיו ועד האביב. הזיהום מועבר באמצעות התעטשות, שיעול ומגע של התינוק עם משטחים מזוהמים בנגיף (משטחים\חפצים שהיו במגע עם תינוק או ילד חולה).
 
אין טיפול הולם לנגיף זה ולכן הטיפול המניעתי הינו חשוב ביותר כפיתרון הנכון למניעת RSV וסיבוכי המחלה.
 
זיהומי ה-RSV נוטים להופיע בצורה עונתית מתקופת הסתיו ועד האביב. הזיהום מועבר באמצעות התעטשות, שיעול ומגע של התינוק עם משטחים מזוהמים בוירוס (משטחים\חפצים שהיו במגע עם תינוק או ילד חולה).


למי ניתן החיסון?
החיסון ניתן לתינוקות שנולדו פגים (עד שבוע 32+6 ימים) - נדרשת הפניית רופא פגים מבית החולים, החיסון ניתן בתקופה שמתחילת נובמבר ועד סוף מרס, עד 5 מנות חיסון במרווחים של 30 יום - כאשר המנה הראשונה נתנת עם היציאה מבית החולים.

לתינוקות שנולדו במשקל של עד 1 ק"ג.
לתינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים הסובלים מבעיות לב או ריאה.
    
    

דלקת ריאות
 
   
דלקת ריאות היא מחלה הנגרמת על ידי חיידק הפנוימוקוק ותוקפת בעיקר מבוגרים, גורם גם לדלקת ריאות וידועה גם כסיבוך של מחלת השפעת. המחלה שכיחה מאד גם בקרב ילדים ועשויה להתפתח לדלקת קרום המוח. חיידק זה אחראי גם לדלקות אוזניים. סימני המחלה בחלקם דומים לשפעת, אך בדרך כלל החום יהיה גבוה וממושך. מרבית ימי המחלה החולה יהיה חלש, עייף, חיוור, ונשימות מהירות הדרך למניעת המחלה היא קבלת חיסון נגד דלקת ריאות. חיסון זה ניתן לתת לילדים ומבוגרים החל מגיל שנתיים. החיסון ניתן במנה אחת לכל מי שנמצא בסיכון לפתח זיהום של חיידק הפנוימוקוק הגורם לדלקת ריאות וסיבוכי המחלה.


קבוצת האוכלוסייה אשר נמצאת בסיכון ומומלץ שתקבל את החיסון: 

 

   - אנשים לאחר כריתת טחול
    - חולים במחלות ממאירות
    - אנשים המקבלים טיפול מדכא חסינות
    - מי שעבר השתלת אברים
    - חולי דיאליזה ואי ספיקת כליות
    - כל מי שנשא HIV
    - אנשים עם חוסר באימונוגלובולין
    - אנשים מגיל 65 ומעלה
    - חולים במחלות כרוניות.
    
החיסון ניתן במסגרת קופת חולים אחת ל 3 עד 5 שנים בערך על פי שיקול דעת מקצועית. חיסונים לקראת נסיעה למדינות שיש סכנת הידבקות ממחלות שלא שכיחות בארץ - ניתנים בלשכות הבריאות.
    
 

חיסונים הניתנים רק לאחר חשיפה למחלה או כמניעה לאנשים בסיכון גבוה

   
למה הוא בוכה? כך תזהו את הסיבה לבכי התינוק - לכתבה לחצו כאן
   
 

כלבת Rabiesכלבת הנה מחלה וירלית קטלנית אשר פוגעת בבעלי חיים, ויכולה לעבור לאדם מנשיכה של בעל חי חולה אל תוך פצעים או אל תוך ריריות. הנגיף נמצא ברוק של בעל החיים הנגוע בנגיף הכלבת. חשוב להגיש טיפול מקומי לפצע, לשטוף באופן יסודי ובהקדם האפשרי את כל האזור שנחשף על ידי מים וסבון במטרה להרחיק את הרוק של בעל החיים הפוגע ולנטרלו.


במקביל יש לדווח על הפציעה ללשכת הבריאות באמצעות קופת חולים ולשקול את אפשרות הסגרת בעל החיים לצורך בדיקה האם חולה בכלבת. לאחר ברור מצב החיה הפוגעת, או במקרה שהחיה לא זוהתה, על הרופא המטפל לשקול מתן חיסון טטנוס.


המחלה פוגעת במערכת העצבים המרכזית לאחר תקופת דגירה של 10 ימים עד שנה. חיסון נגד כלבת יינתן לאדם כאשר יש חשש להדבקה בנגיף הכלבת. חיסון של תרכיב אנטיגני נגד המחלה המגרה התפתחות של נוגדנים ומקנה חסינות פעילה נגד המחלה. בנוסף מקבל האדם נסיוב המכיל נוגדנים ספציפיים נגד כלבת. אין טיפול אנטיביוטי נגד המחלה משום שהיא וירלית, ורק חיסון בזמן יכול למנוע את התפתחות המחלה.
    
    
אנטרקס - Anthrax- אנטרקס הנה מחלה מדבקת קשה המופצת ע"י חיידק ה-Bacterium Bacillus התוקפת בעיקר בעלי חיים. האדם נדבק במחלה לרוב באמצעות אכילת בשר בעל חי נגוע, או עובד הנוגע בחיה נגועה, או עקב שאיפת החיידק למערכת הנשימה.


אחת התכונות של האנטרקס היא יכולתו ליצור נבגים. נבגים הם צורת שימור של החיידק במצב תרדמת למשך שנים רבות ובני אדם יכולים להידבק בעקבות חשיפה לנבגים. קיים טיפול אנטיביוטי נגד האנטרקס, ועל מנת שיהיה יעיל יש לתת אותו סמוך לחשיפה. חיסון נגד אנטרקס ניתן רק לאנשים ברמת סיכון גבוהה לחלות במחלה עקב חשיפה גבוהה במקום העבודה.
    
    
מידע נוסף כללי

    
אבעבועות שחורות - Smallpox- מחלת האבעבועות השחורות הייתה מחלה שזרתה פחד בעולם כולו בגלל השפעותיה העגומות מכל המחלות המדבקות האחרות עם שכיחות תמותה של %30. עד להמצאת החיסון כמעט כל אחד נחשף למחלה. בעקבות כיסוי מסיבי כלל עולמי של החיסון נגד מחלה זו בשנות ה-70 המוקדמות, נעלמה המחלה מן העולם. בשנים האחרונות מהווה מחלת האבעבועות השחורות איום ביו טרוריסטי על אוכלוסיית העולם. בעקבות כך מגדילים את כמויות החיסון נגד המחלה בעולם למקרה הצורך בלבד.


גזים ותינוקות: דרכי טיפול והקלה - לכתבה לחצו כאן

    
    
שחפת - Tuberculosis- שחפת הנה מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק מיקרובקטריום   טוברקולוזיס. קיימים מספר סוגי שחפת, כאשר השחפת הנפוצה ביותר היא שחפת ריאתית היכולה להישאר רדומה במשך מספר חודשים עד שנים, וכאשר היא הופכת פעילה הסימנים של המחלה כוללים חום, הזעה לילית ויריקות דם. כמו כן מוכרים סוגי שחפת מיליארית היוצרת גבשושיות קטנות בגוף, שחפת עור ושחפת קשרי הלימפה. שחפת ניתנת לריפוי באמצעות שילוב של תרופות אנטיביוטיות.


עד שנות התשעים הייתה מחלת השחפת בסימן נסיגה, אך בעשור השנים האחרון מחלת השחפת נמצאת במגמת עליה. באופן קבוע מתבצעת בדיקת טוברקולין מנטו, mantu-test, בדיקה המסייעת לגלות אם אדם סבל משחפת או היה במגע עם המחלה. בדיקה זו מבוצעת לכל הילדים בבתי הספר בכיתות ח'.


כיום לא מחסנים בארץ נגד שחפת באופן רוטיני, אך החיסון ניתן לקבוצות סיכון.
בארצות בהן המחלה נפוצה בשכיחות גבוהה ניתן החיסון כחלק מתוכנית חיסונים.


כמה התינוק צריך לאכול בשבועות הראשונים? לכתבה לחצו כאן

    
    

 סיכום
    
החיסון הוא תהליך טבעי בו הגוף מייצר נוגדנים כאשר חיידק או וירוס חודרים אליו. נוגדנים אלו פעילים לאורך שנים רבות ומגינים על הגוף מפני אותו חיידק או וירוס.


המצאת חומרי חיסון על ידי האדם הנה אחת ההמצאות החשובות באנושות ופריצת דרך אדירה ברפואה.


מתן חיסון באופן יזום גורמת ליצירת נוגדנים בגוף, אך במינונים קטנים ובאופן מבוקר תוך הימנעות מהמחלה ומהשפעותיה הקשות. בעקבות מתן החיסונים בארץ ובעולם נדיר ביותר לראות אנשים החולים במחלות שכנגדם יש חיסונים, וזאת לא משום שהן עברו מן העולם אלא בשל יעילותו הרבה של החיסון.
    
השפעת החיסון - חיסונים נוצרו על מנת להפחית סבל, מחלות ותמותה ממחוללי מחלות שבעבר גרמו לשיעור תמותה גבוהה בקרב תינוקות.
    
עד כה מיליוני ילדים ואנשים בכל העולם חוסנו בחיסונים שונים עם השפעה אדירה על בריאותם ונחשבים לאנשים בריאים באופן כללי.


זמן איכות: להפיק את המירב משהייה עם התינוק - לכתבה המלאה


בעדכון הכתבה לקחה חלק יפעת פינדלניג - אחות בריאות הציבור בתחנה לבריאות המשפחה "נחל צלמון" במודיעין  - שירותי בריאות הציבור, לשכת הבריאות נפת רמלה

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן