מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > הנקה

הנקה במצבים מיוחדים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/11/2018
הנקה במצבים מיוחדים

תקציר הדרכים והשיטות להנקה במצבים מיוחדים - לאחר ניתוח קיסרי, ריבוי עוברים, פגים, ילודים עם צהבת, שפה שסועה, תסמונת דאון

ניתוח קיסרי
    
אפשר להניק אחרי ניתוח קיסרי.
לאישה ההנקה קשה יותר בימים הראשונים מאחר והתנועתיות קשה עליה, היא עשויה להיות תחת השפעה של סמי הרדמה ופעמים רבות סובלת מכאבים. החלב עלול להופיע מאוחר מהרגיל.
    
בכל מקרה נסי להניק את תינוקך אפילו מספר רגעים בימים הראשונים. בקשי עזרה להרמת התינוק אליך, ושמישהו יהיה לצדך בזמן אחיזת התינוק, מחמת חולשתך בימים שלאחר הניתוח, ועקב השפעת סמי ההרדמה. תוך יומיים ועם עזרה במציאת תנוחת הנקה מתאימה יהיה ביכולתך להניק את תינוקך.
    
    
לידה מרובת עוברים
    
רוב הנשים מסוגלות ליצר חלב בכמות שתספיק להנקת כמה תינוקות ללא תוספת.
ניתן להניק שני תינוקות בו זמנית וכל אם מוצאת לה את התנוחה הנוחה לה לשם כך.
כדאי להקצות שד לכל ילד באופן קבוע, ולא להחליף ביניהם, כי כל ילד אוכל כמות שונה, והשד מיצר לפי הדרישה שלו.
    
    
הנקה בפגים

    
חלב של אם לפג, מותאם לצרכיו המיוחדים של הפג, הוא עשיר בחלבונים ונוגדנים החיוניים לגדילתו, הגנתו והתפתחותו של הפג. אולם אף שמומלץ להניק את הפג, לא תמיד זה מתאפשר, שכן לעיתים הפג  הוא קטן ביותר וחלש מדי בשביל לבצע את פעולת ההנקה. כל פג מגיב אחרת, תלוי במצבו הבריאותי. אנשי הצוות בבית החולים ידריכו אותך האם באפשרותך להניק את התינוק. אם אין באפשרות הפג לינוק, תוכלי לשאוב חלב ולתת אותו לתינוקך. פעולת השאיבה גם תעזור לך לשמור על חלב בשדייך, כך שכאשר יתאפשר, ובהנחיית הצוות הרפואי תוכלי לנסות להניק את תינוקך.


קיימים מצבים בהם התינוק זקוק להיזון ממזון מיוחד ואז גם לא יוכל לקבל את החלב שתשאבי עבורו, אך תוכלי לשמור את החלב במקפיא, למועד מאוחר יותר שאז יוכל לאכול את החלב שלך.
    
    
צהבת הילוד - צהבת פיזיולוגית
    
אין מניעה להניק בזמן שלילד צהבת פזיולוגית, אך צריך להיות גם תחת מעקב רפואי.
בזמן צהבת פזיולוגית חשוב ביותר להניק לעתים תכופות, חלב אם מעורר את תפקודה של מערכת העיכול וכתוצאה מכך סילוק הבילירובין - גורם הצבע הצהוב. ככל שינק יותר ויהיו לתינוק יותר יציאות וחיתולים רטובים, כך יישטף הבילירובין מהר יותר והצהבת תעבור. במקרים של צהבת קשה ()ערכים גבוהים של בילירובין) התינוק עלול להיות רדום ולא ינק כמו שצריך, במקרים כאלה יקבל התינוק עירוי של נוזלים ואת תאלצי להפסיק את ההנקה, אך מיד כשמצבו ישתפר תוכלי לשוב ולהניקו. ישנם בתי חולים בהם ייעצו להפסקת הנקה של 24 שעות במקרים כאלה יקבל התינוק עירוי של נוזלים.
    
    
שפה שסועה או חך סדוק
    
רוב המקרים של תינוקות עם שפה שסועה או חך סדוק מסוגלים לינוק. התגובה הרגשית של האם למראה פני התינוק היא זו שבמקרים מסוימים עלולה להפריע להנקה.
    
תנוחת הנקה אנכית - כשהתינוק מאונך לגוף האם - היא התנוחה הנוחה והמתאימה ביותר במצב זה.
    
    
תסמונת דאון
    
תסמונת דאון היא תסמונת הנובעת מסטייה כרומוזומלית. הלוקים בתסמונת דאון מכונים גם מונגולואידים, בשל מראם המזכיר במקצת מונגולים. עיניהם מלוכסנות, פניהם שטוחות, מצחם רחב, אצבעותיהם קצרות, לשונם גדולה במיוחד, שערם דליל, צווארם קצר וראייתם ירודה. בפתח ארובת העין יש להם קפל עור. התסמונת היא השכיחה ביותר בקרב התסמונות שמקורן וסיבתן כרומוזומלית.


תוחלת החיים עלתה באופן דרמטי בעשורים האחרונים ולמעשה הכפילה את עצמה, הרבה בזכות השיפור בהתמודדות הרפואה עם פגמי לב בפעוטות, האופייניים לנולדים עם התסמונת.


תסמונת דאון הוזכרה במשך מאות שנים באמנות, בספרות, ובמדע. אבל רק בשנת 1866 הצליח רופא אנגלי בשם ג'ון לנגדון דאון (John Langdon Down) לתאר במדויק את תכונותיהם הגופניות של אנשים הלוקים בתסמונת זו.


בשנת 1959 גילה רופא צרפתי, ז'רום לז'ן (Jerome Lejeune), שמקור התסמונת ב-47 כרומוזומים בתאים של בני אדם במקום 46 כרומוזומים באופן רגיל. מאוחר יותר נקבע שהכרומוזום הוא זה שמספרו 21, והוא הגורם לפיגור שכלי ולשינויים גופניים.
 

תסמונת דאון מאופיינת ברמות שונות של בעייתיות. רבים מהתינוקות עם תסמונת דאון מסוגלים לינוק ללא קושי.


צריך לדעת שקצב הוספת משקל אצל תינוק כזה עלול להיות איטי מאד, והם נוטים להתעייף מהר מאד, וזאת בשל מומי לב שבדרך כלל מלווים לתסמונת דאון, ומקשים על אספקת החמצן, ולכן מאמץ ההנקה מעייף אותם. אי לכך כדאי להניק לעיתים קרובות, ולא להאריך בהנקה, כדי שהתינוק לא יתעייף יתר על המידה.


תגובתה הרגשית של האם גם היא עלולה להפריע להנקה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן