מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

ציפיות: מההריון ועד הלידה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
ציפיות: מההריון ועד הלידה

בעת הריון - מה מצפה בן הזוג מהאישה, למה מצפה האישה מבן הזוג, ומה מצפים שני ההורים מהתינוק הקטן שעתיד לשנות את חייהם

קיימת אופוריה בתחילתה של הדרך. קיימת ציפייה לכך שייוולד תינוק שמפנטזים עליו. מתחילים להתעניין בתאריך הלידה, בבדיקת הרוטינות שיש לערוך, ומחכים בדריכות לאולטרה סאונד הראשון המאפשר לראות "הוכחות" בשטח (באולטרה סאונד הראשון מתקבלת תמונה שבמרכזה מעין "בוטן" שהינו התינוק עם הבהוב בתוכו המהווה את הלב).


בהתחלה לא ניתן להרגיש את העובר. האישה מרגישה בשינויים פיזיולוגיים בגופה: חוסר ווסת, גדילה ורגישות של השדיים, לפעמים בחילות והקאות, וכן עייפות לא מובנת. קיים חשש מקיום יחסי מין, לפעמים גם חוסר חשק לקיים יחסי מין אשר בדרך כלל עובר לקראת השליש השני של הריון.
 

לבעל ישנן צפיות שהאישה לא תשתנה לאורך תקופת ההריון. וזה המקום להזכיר לבעלים להיות מציאותיים וסובלניים. הבעל מתקשה יותר להסתגל לתפקידו כהורה, מאחר ואינו חש בתינוק הגדל, ומתקשה לחוש במציאותו. גברים שמשתתפים בקורס הכנה ללידה, מעורבים יותר ועל כן פתוחים יותר לקראת השנוי, ומוכנים יותר לקבל על עצמם את האחריות המוטלת על בני הזוג כהורים.
 

בני הזוג מצפים שהזמן יחלוף מהר, שהבטן תתפח ויהיה מה למשש, ואפשרות לחוש בתנועות. האישה בהריונה הראשון בדרך כלל מתחילה לחוש בתנועות העובר בסביבות השבועות 18-20. בהריונות חוזרים מכיוון שהאישה יודעת למה לצפות, היא מתחילה לחוש את התינוק כבר בשבועות 15-18.
 

האישה נוטה יותר להתרכז בעצמה. חושבת על בגדי הריון ובטן עגולה ויפה. בשטח הדברים לא תמיד כך. הרבה נשים משמינות מאד, וחוץ מהבטן גם הישבן והירכיים מתרחבים, ועשויה להתפתח מעין נפיחות כללית. למעשה לרוב הנשים נוסף שומן באזור הירכיים והישבן, שלא יורד מעצמו לאחר הלידה ומחייב עמל רב (התעמלות) על מנת לחזור למצב המקורי. במהלך ההריון אין כל סיבה לאכול עבור שניים. צריך לשמור על דיאטה מאוזנת רגילה כמו בתקופה שלפני ההריון.
 

ככל שחולף הזמן מתחילה סבלנות האישה לפקוע, וההריון נראה לה כאין סופי, ובמיוחד החודש האחרון. יש המגדירים את תקופת ההריון כשמונה חודשים ועוד שנה. תופעה נפוצה בקרב הנשים היא ציפייתן ואשלייתן שיילדו כבר בתחילת החודש התשיעי, ולכן לאישה נדמה שהחודש הזה נמשך ללא סוף. תחושת הכבדות, הרגשת האי נוחות, קוצר נשימה, בצקת באזורים שונים, ואי מציאת תנוחה נוחה למנוחה, כל אלו מוסיפים להרגשת חוסר הסבלנות.
 

לידה בזמן היא היעד האופטימלי ללידת התינוק. כל תינוק שנולד לפני הזמן שוקל פחות, מוכן פחות, וקימות אפשרויות רבות של חוסר "בשלות" אשר להן השלכות על גידול התינוק. לכן מראש אל לה לאישה לצפות ולקוות ללידה לפני השבוע ה 40.
 

ציפיות מהתינוק
 

את מינו של התינוק מזהים על פי בדיקת האולטרה סאונד ובדיקות גנטיות. בני הזוג יכולים לבחור שלא לקבל את המידע ביחס למין התינוק. בדרך כלל יש להורים צפיות למראה התינוק ולאופי התנהגותו, כגון שהתינוק יאכל, ישן, יחייך ויהיה נהדר. חושבים על שם לתינוק - אך מי מחליט, מי יקבע? הבעל, האישה או הורי בני הזוג?.
 

יש מעורבות של הורי בני הזוג לאורך תקופת ההריון, במיוחד אם גרים בסמיכות להורים, אשר התרגשותם גדולה במיוחד אם מדובר בנכד ראשון עבורם. רצוי לקבל בהבנה ובחיוב הערות והצעות לעזרה, לזכור שגם ההורים מתרגשים והתערבותם נובעת מתוך רצון לעזור, ולתרום מניסיונם. כדאי לא לבטל מיד כל רעיון לעזרה. צריך לדעת להקשיב, להתעניין בעוד מקורות כמו ספרים, אינטרנט, טיפת חלב, חברים, וכו'. עם הזמן ילמדו כל הצדדים מהו מקומם הראוי במערכת המורכבת.    

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן