מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

אבא, ידעת שמגיעים לך דמי לידה?

מאת: מערכת משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב | פורסם: 27/4/2011
אבא, ידעת שמגיעים לך דמי לידה?

מהו גובהם של דמי הלידה? מי זכאי להם ולמשך כמה זמן? כל מה שחשוב שתדעו על התשלום המאפשר לכם/ן להשאר בבית עם התינוק לאחר הלידה

ילדת בשעה טובה וכעת את תוהה - איזה תשלומים מגיעים לך לאחר הלידה (אם בכלל) וכמה זמן תוכלי בעצם להרשות לעצמך לשבת בבית עם הרך הנולד בטרם תיאלצי לשוב לעבודה.  

 

לאחר הלידה המעביד לא צריך לשלם לעובדת שנמצאת בחופשת לידה משכורת, כתחליף למשכורת שהעובדת הייתה מקבלת במקום עבודתה היא זכאית לדמי לידה אותם היא מקבלת מהמוסד לביטוח לאומי. מטרתם של דמי הלידה היא לפצות את היולדת על אובדן ההכנסה בתקופה בה היא לא עובדת לאחר הלידה.
 
תנאי הזכאות
הזכאות לקבל דמי לידה היא לא אוטומטית. תנאי לכך הוא ששולמו עבור היולדת דמי ביטוח לאומי לפי השכר שלה כעובדת שכירה או לפי ההכנסה שלה כעובדת עצמאית. זאת, בתקופה הנדרשת בחוק:

 
• יולדת זכאית לדמי לידה עבור תקופה של 14 שבועות אם שולמו עבורה דמי ביטוח לאומי במשך 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו לצאתה לחופשת הלידה או ששולמו דמי ביטוח לאומי במשך 15 חודשים מתוך 22 שקדמו לצאתה לחופשת הלידה.
 
• יולדת זכאית לדמי לידה עבור תקופה של 7 שבועות (כלומר: מחצית מדמי הלידה) אם שולמו עבורה דמי ביטוח לאומי במשך 6 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו לצאתה לחופשת הלידה.
 
גובה דמי הלידה
דמי הלידה שהיולדת מקבלת הם במקום השכר שלה, אך הם מוגבלים להכנסה מקסימאלית לתשלום ביטוח לאומי לעובדת שכירה ולעצמאית, כפי שהיה בחודש שלפני היום שבו היולדת הפסיקה לעבוד. המקסימום של התשלום ליום הוא: 1296.33 ₪. היולדת מקבלת את דמי הלידה באמצע חופשת הלידה, בתשלום אחד, לחשבון הבנק שלה.

 
זכאות אב לדמי לידה
החל מ-1998 האב זכאי להחליף את האשה שילדה בחלק מחופשת הלידה, ולקבל תשלום עבור החופשה. יש לדעת, כי משך התקופה שמגיעה לאם ולאב לא תעלה על התקופה שהייתה מגיעה לאם אלמלא התחלפה עם האב.

 
האב יוכל להחליף את האם בחופשת הלידה אם שניהם עבדו וצברו תקופת ביטוח שמזכה בדמי לידה למשך 14 שבועות, והאם מסכימה שהאב יחליף אותה. בנוסף: האב יוכל להחליף את האם אם האם הייתה במשך 6 שבועות לפחות בחופשת לידה, המעביד שלו הסכים שהוא ייצא לחופשת לידה, וחופשת הלידה שלו תהיה למשך 21 ימים לפחות.
 
ניכויים ושלילה
מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות ינוכו מדמי הלידה, ע"פ השיעור שבחוק. כמו-כן יש לדעת, כי המוסד לביטוח לאומי יכול לשלול את דמי הלידה (לגמרי או חלקית) מיולדת שעובדת במשך התקופה שמשולמים לה דמי לידה.

הכתבה באדיבות אתר "משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב"

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן