מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

התינוק סובל מגזים? יש כמה דברים שחשוב שתדעו

מאת: אילת שלו | פורסם: 19/9/2017
התינוק סובל מגזים? יש כמה דברים שחשוב שתדעו

חוסר אונים זו אולי ההגדרה המתארת בצורה הטובה ביותר את התחושות הקשות ואת הסבל שלנו ההורים המנסים להתמודד עם בכי קורע לב של תינוק המתפתל מכאבי גזים. אז כיצד ניתן לטפל בבעיה?

"אם הוא יונק, שאלה אם טרייה, למה יש לו גזים? כל ערב היא בוכה ונותנת לנו הרגשה שאנחנו ההורים הכי גרועים בעולם. הצילו! כתבו הורים אחרים. הכאבים תוקפים את רוב התינוקות בחודשים הראשונים ורוב המומחים אומרים לנו שאין מה לעשות. האמנם?"
 

כך פתחה נירית שפירא את הכתבה שלה "מתקפת גזים", גיליון 179 דצמבר 2002, בירחון הורים וילדים. ואמנם כך הוא, המומחים העוסקים ברפואת ילדים, בלידה, בתזונת תינוקות אכן טוענים שהם לא ממש יודעים מה לעשות והרימו ידיים למול התופעה הכואבת כל כך לקטנטנים שלנו ולנו ההורים חסרי האונים. חוסר אונים זו אולי ההגדרה המתארת בצורה הטובה ביותר את התחושות הקשות ואת הסבל שלנו ההורים המנסים להתמודד עם בכי קורע לב של תינוק המתפתל ומתכווץ מכאבי בטן.


אנו מנסים לעזור לתינוק שלנו על ידי ערסול, נדנוד, מסג'ים, נסיעה ברכב, מנשא, קפיצה על כדור, תכשירים או מיני פתרונות שונים ויצירתיים כמו להסתובב כל היום עם התינוק על הידיים ולרקוד סלסה קובנית לצלילים הנפלאים של בואנה ויסטה קלאב... ועוד ועוד... ולרוב הקטנטן ממשיך בסבלו.


הטענה הרווחת היא שגזים הנה תופעה קיימת שצריך לעבור אותה ואין מה לעשות... זה פשוט עובר אחרי 3 חודשים..... נכון, התופעה לרוב חולפת לה כלא הייתה בסביבות גיל שלושה חודשים, אך האם באמת חייבים לעבור את כל הסבל הזה בחודשים הראשונים ולהשלים עם האקסיומה המוכרת לנו כל כך "שאין מה לעשות"?
 

התשובה היא לא. בהחלט יש מה לעשות!

 

בואו ננסה להבין במה מדובר וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה. 

גילה רונאל - מטפלת טבעית, מדריכת הכנה ללידה, ומחברת הספר "טבעי ללדת" - אומרת: "מדובר בחוסר בגרות של מערכת העיכול עד גיל חצי שנה פחות, והכנסת גורמים לא מתאימים למערכת עיכול לא בוגרת. יש תינוקות שנולדים עם מערכת עיכול בשלה יותר ואחרים שנולדים עם רגישות גבוהה   יותר".


יש מספר סיבות לתופעת הגזים אצל תינוקות וברוב המקרים כשמאתרים את הסיבה ניתן גם לעזור ואפילו למנוע את הסבל.

 


    
    
האוכל של אמא
    
הנתונים מראים כי בערך 80 אחוז מהתינוקות סובלים מגזים. על פי נסיוני ועל פי הסטטיסטיקה הפרטית שערכתי (כ-800 מטופלות) נוכחתי שבערך 94 אחוז מהתינוקות סבלו מגזים כתוצאה ישירה מהמזונות שאמם אכלה.
    
ישנם מזונות רבים מאד הגורמים לגזים, חלקם ידועים יותר וחלקם פחות אך מזונות אלו משתנים מתינוק לתינוק ומאמא לאמא, וחשוב ביותר לאתר לכל אם את גורמי הגזים של התינוק הספציפי שלה. יש נטייה להורדה גורפת של מזונות ונטייה זו יכולה להביא אם מיניקה למצב של רעב, תסכול ודיכאון, מה גם שלא תמיד נמצא הגורם הנכון לגזים והתינוק האומלל ממשיך לסבול. 

אני פוגשת לא מעט אמהות שהורידו מהתפריט שלהם המון מאכלים חשובים (כי כך היה כתוב בכתבה בעיתון או ככה חברה המליצה כי זה עבד על התינוק שלה...), ובכל זאת הגיעו אלי לפגישה כי התינוק שלהן לא הפסיק לצרוח. אם מיניקה צריכה לאכול בצורה מגוונת ומאוזנת, זה חשוב ליצירת החלב ולא פחות חשוב לשמירת מצב הרוח והשפיות בתקופה שהיא בהחלט לא קלה.
    
ברוב המקרים ניתן לראות קשר ישיר בין המזון שהאם המיניקה אוכלת לבין הגזים של התינוק שלה.

מספר ימים לאחר שהאם מפסיקה לאכול מאכלים מסוימים שנמצאו כגורמי הגזים לתינוק שלה, הגזים פשוט נעלמים. אין משמח מזה לתינוק שפתאום רואה וחווה את העולם מתוך שקט ושלווה, להורים טרוטי העיניים המגלים לפתע שהתינוק שלהם הוא בעצם טיפוס רגוע וחייכן .
    
    
הנקה
    
סיבה נוספת לגזים אצל תינוקות יכולה להיות כתוצאה מטכניקת הנקה לא נכונה כלומר תפיסה לא אופטימלית של הפטמה או מעצם ניהול ההנקה. גזים אלו הם תוצאה של שאיפת אויר בעת ההנקה וניתן לטפל בזאת בעזרת יועצת הנקה מומחית. חשוב לעשות זאת כמה שיותר סמוך ללידה כדי לאפשר לתינוק ללמוד לינוק יניקה נכונה ויעילה כבר בשלבים הראשונים של חייו.
    
    
גזים רגשיים
    
"גזים רגשיים" כפי שהם מכונים ברפואה האלטרנטיבית, הם סוג נוסף של כאבים שסובלים התינוקות. יש תינוקות שהם רגישים במיוחד ויש להם קושי מסוים "לעכל" את החיים. הם חווים ומפנימים את חוויות החיים ולא תמיד מצליחים לעכל את כל עוצמת הרגשות והגירויים שמסביב. ניתן לטפל ולעזור בסוג כזה של גזים בעזרת פרחי באך שעובדים ברמות הרגשיות ועוזרים לנפש שלנו לחוות את החוויות בצורה יותר מאוזנת. על פי המחקר הפרטי שלי כ-5-6 אחוזים מהתינוקות סובלים גם מגזים רגשיים בנוסף לאוכל וברוב המקרים טיפול בפרחי באך פותר את הבעיה (לעיתים נכון לתת גם לאמא וגם לתינוק את תמציות הפרחים כדי לקבל תוצאה טובה יותר).
    
    
מערכת השרירים והשלד
    
סיבה נוספת לגזים (וזאת במקרים נדירים יותר) היא חסימות וליקויים בגוף או שיבוש בתפקוד מערכת השרירים והשלד (אוסטיאופטיה). במצב כזה איתור המזונות וגם פרחי באך לא תמיד יכולים לעזור ואני לפחות ממליצה לפנות לאוסטיאופט המסוגל לאבחן ולטפל בליקויים הנ"ל.
    
    
סיכום
    

אנו נמצאים היום בעולם בו הפתיחות מרובה, הרפואה האלטרנטיבית והחשיבה ההוליסטית תפסו להם מקום של כבוד. כבר נוכחנו וראינו שלא מעט סוגיות ובעיות שלא נמצאו להן פתרונות מדעיים/רפואיים, יכולות להיענות, ובמקרים רבים גם להיפתר על ידי טיפולים מסוגים אחרים שונים ומגוונים.

אני מאמינה במיגור בעיית הגזים מהשורש. על ידי הימנעות ממזונות מסוימים, נוכל להבטיח הרחקה של מקור הבעיה מגוף התינוק. בדרך זו לא נצטרך לטפל בסימפטומים באופן מקומי ונקודתי בעזרת תכשירים חיצוניים או נענועים בלתי פוסקים, בכל פעם שהתינוק סובל. ואם עלה נושא התכשירים למניעת גזים, אני מאמינה בטבע שיצר את היכולת המופלאה שלנו האמהות להאכיל את התינוק שלנו במזון שהוא הטוב ביותר בשבילו (ואין לו מתחרים), ובודאי הוא לא התכוון שנוסיף לו תוספות מלאכותיות שעל פי הדיווחים מהשטח (קרי מהאמהות) גם לרוב לא תמיד עוזרות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן