מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

כדאי לדעת

עקומות גדילה: האם התינוק מתפתח כמו שצריך?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 16/7/2010
עקומות גדילה: האם התינוק מתפתח כמו שצריך?

מידע חשוב והסברים שיעזרו לכם להבין עקומות גדילה - אותם גרפים המתארים דפוסי גדילה שונים לפי חלוקה לאחוזונים

בשנות חייו הראשונות של התינוק, בעת כל ביקור בטיפת החלב, נמדדים היקף ראשו, גובהו ומשקלו של התינוק. אחות טיפת החלב מכניסה את הנתונים למחשב ומעדכנת, אתכם ההורים, במיקומו של תינוקכם על עקומות גדילה שונות. הרבה פעמים זה נשמע כמו סינית, ולא באמת ברור במה מדובר. בכתבה זו ננסה לעשות לכם קצת סדר בנושא:
 

בימים הראשונים לאחר לידת התינוק, יש ירידה במשקל התינוק עד 10 אחוז ממשקל גופו. תינוקות יונקים מאבדים יותר משקל מתינוקות שניזונים מבקבוק, אך לא יותר מ 10 אחוז ממשקלם הם. תינוק שיאבד יותר מ 10 אחוז ממשקל גופו ביומיים הראשונים, בדרך כלל יושאר להשגחה בבי"ח.
 

החל מה-1 בינואר 2011 - עקומות גדילה משתנות
 

התינוקות מאבדים ממשקל גופם, מכיוון שאין באפשרותם לאכול הרבה. הם מתעייפים מהר, ואוכלים כמויות קטנות.
    
לאחר השחרור מבית החולים אנו מצפים מהתינוק שיתחיל לעלות במשקל. ביום יומיים הראשונים לאחר השחרור מבית החולים כאשר אתם הולכים לטיפת חלב למעקב גדילה, ושוקלים את התינוק, זה יספק את האחות לראות עליה כל שהיא במשקל. אנו מצפים שהתינוק יעלה במשקלו כ 30 גרם ליום וכ 150 גרם בשבוע לפחות. אך גם אם לא עלה בדיוק כך, כל זמן שיש עליה במשקל, אינכם צריכים לדאוג במיוחד. לאישה מיניקה יש צורך בהמשך מעקב טיפת חלב או רופא הילדים שיתנו לה הדרכה ועידוד, בהתאם לקצב הגדילה של התינוק.
    
תינוק שאוכל מבקבוק ולא עולה מספיק במשקל, ניתן לבדוק בדיוק מדוע, כי ניתן לחשב כמה צריך כל תינוק לאכול, וזאת לפי משקל הלידה שלו וגילו, גובהו וכמה הוא אמור לשקול כעת. האחות בתחנה תחשב עבורך את הכמות המינימלית הדרושה לגדילה מספיקה, ואם יתברר שנתתם כמות קטנה מדי, אין בעיה, אלא להוסיף לפי ההוראות, ולהמשיך במעקב שקילה עד להתייצבות.
    
כפי שצוין לעיל, המינימום הנדרש לעליה במשקל לתינוק בשבוע הוא 150 גרם ויש תינוקות שעולים אף 500 גרם בשבוע. קצב העלייה במשקל לא נשאר קבוע לאורך זמן. עד גיל 3 חדשים, בדרך כלל מכפיל התינוק את משקל הלידה ועד גיל שנה משליש את משקל הלידה, ומכאן ניתן לראות שקצב העלייה במשקל הולך וקטן עם הזמן.

 

כמה התינוק צריך לאכול בשבועות הראשונים? לכתבה לחצו כאן
    
קצב עליה במשקל מצופה:


     1. מגיל 0 עד 4 חודשים - 750 גרם לחודש.
     2. מגיל 4 עד 8 חודשים - 500 גרם לחודש.
     3. מגיל 8 עד 12 חודשים - 250 גרם לחודש.
     4. אחרי גיל שנה גדלים הפעוטים בין 2 ל 3 ק"ג לשנה.
    
כשבודקים את קצב גדילת התינוק לא מתייחסים רק למשקל אלא גם לעליה בגובה ובהיקף הראש.

עובדות חשובות הנוגעות לתזונת תינוקות - לכתבה לחצו כאן

   
קצב הצמיחה לגובה:


     1. בחודש הראשון בין 3 ל 5 ס"מ.
     2. בחודש השני בין 2 ל 3 ס"מ.
     3. מגיל שלשה חדשים בקצב של 2 ס"מ לחודש עד גיל שנה.
     4. אחרי גיל שנה התינוק גדל ב 10 עד 12 ס"מ לשנה.
    
    
היקף ראש:


היקף ראש תקין לתינוק שנולד בזמן הוא בין 33 - 37 ס"מ. היקף ראש קטן מזה או גדול יותר לתינוק שנולד בזמן, דורש מעקב מדידת היקף ראש עד להתייצבות.


קצב העלייה בהיקף הראש משתנה לאורך השנה, בהתחלה עליה מהירה יותר ואחר כך בקצב איטי יותר.

הנחיות משרד הבריאות לתזונת התינוק בשנה הראשונה - לכתבה לחצו כאן    
    
מעקב גדילה - הסבר לגרפים
    
בזמן מדידות התינוק בטיפת חלב או אצל הרופא, יציבו את ערכי המדידות על עקומות הגדילה, כדי לבדוק שהתינוק גדל בהתאם למצופה.
    
האחות/רופא מציבים את הנתונים על גרפים המתארים:


     1. אורך (גובה) ביחס לגיל
     2. משקל ביחס לגיל
     3. משקל ביחס לאורך
     4. היקף ראש ביחס לגיל
    
    
הגרפים מכילים עקומות גדילה המתארים דפוסי גדילה שונים לפי חלוקה לאחוזונים. לדוגמא בגרף המתאר אורך ביחס לגיל ישנן מספר עקומות, עקומה המוגדרת כ"אחוזון חמישים", מתארת בכל נקודת זמן (גיל בחודשים) את אותו גובה שחמישים אחוז מהילדים באותו גיל גבוהים ממנו, וחמישים אחוז נמוכים ממנו. העקומה המוגדרת כ"אחוזון העשר", מציינת ערך ש 10 אחוז מהתינוקות נמוכים ממנו, ו 90 אחוז גבוהים ממנו בכל נקודת זמן.
    
כל עוד התינוק נמצא בין עקומת המינימום (5 אחוז) לעקומת המקסימום (95 אחוז) בגרף עקומות האורך (גובה), גובהו וקצב הגדילה שלו תקינים.


רוב הילדים גדלים רוב הזמן לאורך אותה עקומה. לדוגמא אם תינוק בשבוע הרביעי הוא באורך שנמצא על עקומת האחוזון החמישים, סביר שהוא יהיה בסביבת אותה עקומה גם בגיל שנה, ולא בסביבות עקומת האחוזון התשעים, וכו'. לפעמים העלייה היא עקבית ויש ילדים הגדלים בקפיצות.
    
לפעמים אין התאמה בין קצב העלייה במשקל לבין קצב הצמיחה לגובה ואז אנו רואים תינוקות עגלגלים יותר או רזים יותר. כגון, אם בקצב העלייה במשקל התינוק קרוב יותר לעקומת המקסימום בגרף המשקל ובגרף הגובה נמצא על עקומת המינימום, תינוק כזה יראה שמן יותר ולהפך. 

במקרים כאלה צריך לבדוק מדוע התינוק עולה יותר מדי במשקל, ולבדוק האם הוא אוכל יותר ממה שצריך. תינוק שצומח לגובה ונשאר רזה, ולפי הנתונים אוכל בכמות המתאימה לו, צריך להסתכל על הוריו. ברוב הפעמים יש פה עניין של גנטיקה שמשפיעה על אופי הצמיחה. וכנ"ל אצל תינוקות שמנים.
    
ישנם מצבים בהם מוצאים באמת שכלכלת התינוק לא מתאימה לגילו וקצב הגדילה, ובהתאם נותנים הדרכה להורים לתוספת או צמצום הדיאטה של התינוק.
    
במצבים שיש הפסקה בגדילה, או שקצב הגדילה איטי מדי, למרות שהתזונה של התינוק תקינה, או שהתינוק משנה את הרגלי האכילה שלו, ואוכל פחות באופן שמשפיע על גדילתו, יש לבצע בדיקות רפואיות ובדיקות דם על מנת למצוא את פשר הסיבה לחוסר התיאבון או לחסר בגדילה.
    
חשוב להימנע מהשוואות משקל בין תינוקות שונים ואפילו אחים. כל תינוק הוא אינדיווידואל בכל מה שקשור לגדילה, התפתחות וכו'. צריך לזכור שטווח הגדילה הוא רחב, ישנם אלו שהם בטווח התחתון הנמוך וישנם אלו שהם בטווח הגבוה - וכל אחד תקין למבנהו ולכן אין טעם להיות מתוסכלים בהשוואה לתינוקות אחרים בני אותו גיל.
    
תינוקות קטנים במיוחד במשקל ובגובה, ולא משנה מה הסיבה לכך, אם הם ממשיכים לגדול בקצב קבוע לאורך אותה העקומה (המתארת אחוזון מסוים באוכלוסייה), זה מראה על תזונה טובה, ואם נבדקו והם בריאים, אז זה הקצב שלהם וזה נורמלי. מיותר יהיה להורים להילחם בהם, ולדחוף להם אוכל לאחר שהראו שאינם מעונינים להמשיך באכילה. אל תקלקלו לילדיכם את המנגנון הטבעי של רעב ושובע.
    
ילד היורד במשקל בעקבות מחלה, יחזור בדרך כלל באופן טבעי למשקלו התקין לאחר החלמתו.
    
    
עקומות גדילה - בנים

 

עקומות גדילה בנות  
 

 

* מקור המידע עבור עקומות גדילה אלו - משרד הבריאות

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן