מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


עזרה ראשונה > עזרה ראשונה לתינוק ולילד

עזרה ראשונה לתינוקות ופעוטות: טיפול במקרי חנק

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 31/12/2018
עזרה ראשונה לתינוקות ופעוטות: טיפול במקרי חנק

מה הן הדרכים למניעת ולהקטנת הסיכון למקרי חנק אצל פעוטות ותינוקות ומה הן דרכי הטיפול וכיצד תתמודדו עם מצב חירום מסוג זה

מקרי חנק אצל ילדים, תינוקות ופעוטות עלולים להיגרם מסיבות רבות ושונות, כשהמשותף לכולן - חסימת מעבר האוויר אל הריאות. אנו נתמקד בשתי הסיבות השכיחות ביותר - חנק כתוצאה משאיפת גוף זר (המכונה גם השתנקות) וחנק כתוצאה מלחץ חיצוני על הצוואר או חסימה של דרכי כניסת האויר, לאף או לפה.

צוות ההדרכה של מד"א (מגן דוד אדום) ריכז עבורנו מספר טיפים, שלמרות שהם אינם מהווים תחליף לקורס עזרה ראשונה והחייאת תינוקות, הם בהחלט יכולים לעזור לכם למנוע אסונות מיותרים היכולים להתרחש בבית או בחוץ.

 

שאיפת גוף זר
כל חומר, למעט אוויר, שחודר לקנה הנשימה של גופנו הוא גוף זר, שעלול לחסום את נתיב האוויר ובכך גם ולמנוע מעבר אוויר לריאות.
 
אמנם לגוף ישנם מספר רפלקסים הגנתיים שמטרתם להגן על מעברי האוויר (לדוגמה: רפלקס הבליעה ורפלקס השיעול) אך לעיתים קורה והגוף לא מצליח להתמודד עם הגוף הזר שחדר לקנה וכך נוצרת חסימה המונעת מעבר של חמצן. ילדים קטנים נוטים להיחנק יותר ממבוגרים, זאת כיוון שהרפלקסים ההגנתיים שלהם אינם מפותחים מספיק, מכיוון שמעברי האוויר שלהם צרים יותר ובנוסף יש להם נטייה לבחון כל דבר באמצעות הפה.
 
כאשר ישנה חסימה בדרכי מעבר האוויר איבוד הכרה והפסקת פעולת הלב עלולים להתרחש במהירות, ובעקבותיהם - נזק מוחי בלתי הפיך ומוות.
 
דרכי מניעה
 
מזון
כאשר מגישים מזון לילדים קטנים, חשוב מאוד לשים לב למספר דברים:
 
צורת המזון - מאכלים עגולים, שחודרים בטעות לקנה, "מתיישבים" בדיוק על הקנה ועשויים לחסום אותו. לכן יש להפעיל שיקול דעת ולהקפיד לחתוך ולהתאים מזון שעשוי לסכן את הילד. לדוגמה: בננות ונקניקיות יש לחתוך לאורך לרצועות ולא לפרוסות רוחב. כמו כן יש לחתוך ענבים, זיתים ועגבניות שרי בצורה דומה.
 
גודל - מאכלים קטנים מדי או גדולים עשויים לחדור לקנה ולגרום אסון - לכן חשוב לא לתת לילד עד גיל חמש לאכול פיצוחים למיניהם, סוכריות קשות או קטנות מדי ולהקפיד לחתוך פירות וירקות המוגשים לילד לגודל המתאים ליכולת האכילה שלו.
 
מרקם - מאכל חלקלק (פלח תפוז, למשל) שמפתיע את הילד, בכך שהוא מגיע במהירות וללא שליטתו של אל הלוע, עשוי לחדור לקנה מבלי שהילד יבין מה קורה. מרקם מזון שסופח נוזלים עלול להתנפח בגרון - לכן עדיף להימנע מלתת לפעוטות וילדים קטנים בייגלה או חטיפים דומים שסופחים מים ומתנפחים במהירות במגע עם רוק.
 
משחקים וצעצועים
חשוב לבחור לילד משחקים שאין בהם חלקים קטנים, מכיוון שקיימת סכנה שהילד יכניס אותם לפיו. לדוגמה: עיניים של חיות צעצוע צריכות להיות רקומות ולא תפורות לבובה. משחקי הרכבה למיניהם צריכים להיות בעלי רכיבים גדולים.
 
חשוב מאוד להרחיק מן הילד כדורים קטנים וגולות.

בבית
תהיו ערניים ומודעים לסכנות. הרחיקו מן הילד כל חפץ קטן שעלול לסכן אותו, לדוגמה: מטבעות, מכסים של טושים, עלים של צמחי עציץ, חרוזים מהשרשרת של אמא בפרט ותכשיטים בכלל, כלי עבודה חדים, חצץ של עציצים, סיכות, ברגים, נעצים ומסמרים וכדומה.

כיצד לפעול במידה וחלילה ארע מקרה של חנק?
 
במידה והילד בהכרה ומשתעל, זה כבר טוב - הדבר אומר שהגוף מנסה להתמודד עם ההפרעה בנתיב האויר באמצעות רפלקס ההגנה הטבעי. השיעול הוא למעשה פרץ חזק של אוויר שנועד לדחוף את הגוף הזר מקנה הנשימה החוצה.
 
אם מדובר בתינוק קטן, ניתן לאחוז בו, כשראשו נמוך מגופו ופניו פונים כפלי מטה, ולטפוח על גבו. פעולה זו מתאימה לתינוק במשקל של עד כ-10 קילו (עד שנה וחצי בממוצע), מכיוון שמעל למשקל זה, מבחינה מעשית, קשה לשאת את התינוק על יד אחת בבטחה.
 
אם הגוף הזר לא השתחרר יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:
בילד שגילו מעל לשנה יש לבצע את תמרון היימליך. תמרון זה הוא בעצם לחיצה המתבצעת על הבטן, מעט מעל הטבור, ומטרתה לחקות את פעולת השיעול ע"י הגדלת הלחץ על חלל בית החזה, זאת על מנת שאותו לחץ ייפלט החוצה בצורת זרם אויר חזק. אותו זרם אויר חזק יכול לעזור ולדחוף את הגוף הזר ממקומו.
 
על ההורה או המטפל לעמוד מאחורי הפעוט המשתנק, להקיף אותו בידיו, להניח אגרוף אחד על הבטן, מעל הטבור, להוסיף את היד השניה ולדחוף כלפי מעלה. יש לבצע תמרון זה 4-6 פעמים.
 
במידה והגוף הזר לא יצא, יש לנסות ולהנשים את הילד 2-3 הנשמות. מטרתה של ההנשמה היא לנסות להזיז את הגוף הזר בתוך הקנה. אמנם הוא עלול להדחף פנימה, אל תוך אחת הריאות. אבל יהיה זה נזק קל והפיך יחסית לנזק מוחי ומוות שעלולים להתרחש מיד ואינם הפיכים.
 
יש להמשיך ולבצע היימליך והנשמות לסירוגין.

חשוב לשים לב, בתינוק מתחת לגיל שנה אין לבצע היימליך אלא לחיצות חזה, המיועדות להשיג את אותה מטרה מבלי לגרום נזק לגופו הקטן של התינוק. את הלחיצות מבצעים באמצעות האגודלים, בקו הפטמות של התינוק.
 
אם התינוק מאבד את הכרתו, יש להתחיל מיד בביצוע החייאה, וכעבור כשתי דקות יש להזעיק את מד"א  בטלפון 101. (חשוב לבדוק מדי פעם האם הגוף הזר נפלט החוצה) יש לפתוח את פיו של התינוק. אם הגוף הזר נראה לעין יש לנסות לשלוף אותו החוצה. אין לנסות ולהוציא גוף זר אם לא מזהים אותו בודאות - אנו עלולים לגרום נזק נוסף על ידי דחיפת הגוף הזר פנימה.
 
במידה ולא מצליחים - ממשיכים בביצוע החייאה.
 
בודקים בפיו של התינוק - ייתכן שהגוף הזר נדחף למעלה, אם מבחינים בו משתדלים לשלוף בעדינות.
 
אם זה עדייןלא הועיל, יש להמשיך בביצוע החייאה.
 

לפני סיום, מספר כללי בטיחות להורים, שיעזרו במניעת תאונות מצערות:
 
להרחיק חומרים פלסטיים אטומים מהישג ידם של ילדים - קרעי בלון, שקית ניילון, מפה פלסטית, הם חפצים שנמצאים בכל בית ויכולים לסכן את חיי הילד.
 
להימנע מלהלביש לילד בגדים עם שרוכים ארוכים שעלולים להיכרך סביב צווארו.
 
להרחיק ממיטתו של הילד וילונות, מוביילים ארוכים וצעצועים שיש בהם שרוכים ארוכים.
 
ולבסוף - אין תחליף להשגחה צמודה ולפקיחת עיניים. מודעות לסכנה ותשומת לב תביא לשמירה על חיי ובריאות הילדים.


לכתבות נוספות בסדרה:


המדריך לבטיחות במטבח - לכתבה המלאה לחצו כאן
המדריך לבטיחות בבית - לכתבה המלאה לחצו כאן
המדריך לבטיחות באמבטיה - לכתבה המלאה לחצו כאן

המדריך לבטיחות בשינה - לכתבה המלאה לחצו כאן
המדריך לבטיחות בחדר התינוק - לכתבה המלאה לחצו כאן


________________________________________________________________

לפרטים אודות קורס החייאה שנתי להורים חייגו: 073-2630011/2/3
 למוקד הדרכת מד"א חייגו: 1700-500-430

לפרטים נוספים - לחצו כאן למידע והרשמה לקורסי מד"א השונים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן