מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


צרכנות > צרכנות המשפחה

עתיד גדול לילדים קטנים: איך דואגים לחסכון לילדים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/11/2018
עתיד גדול לילדים קטנים: איך דואגים לחסכון לילדים

(צילום: Shutterstock)

כסף אמנם לא קונה אהבה אבל עם נשיקות לא קונים במכולת. איך תרחיבו את רשת ההגנה הכלכלית העתידית לילדיכם ומה חשוב לדעת על האפשרויות הקיימות?

מאת: שולי מילשטיין
 
דאגות רבות נוספות למשקל על כתפינו כשאנחנו הופכים להורים. אנחנו מוצאים את עצמנו טרודים מעניינים כאלו ואחרים שיש להקדיש להם מחשבה לטווח של 21 שנים לפחות ובניהם חיסונים, מסגרות חינוכיות, תזונה ומסגרות העשרה. כל אלו ורבים אחרים מעסיקים אותנו כחלק מהדאגה היומיומית כהורים, אבל הם גם משחקים תפקיד בעתידם. עוד לפני שנספיק להעלות לענן את התמונות ממסיבת סיום גן-חובה, נגלה שעוד שניה הם כבר חוגגים את שנת המצווה ומתכננים עם החברים את הטיול אחרי צבא. 
 
לאט לאט, יגדלו הילדים שלנו מהר מהר, יפתחו אישיות, ירכשו תחביבים, יחלמו על מסעות בעולם או מכונית משלהם שתיקח אותם כמה שיותר רחוק מאיתנו – אבל עדיין במרחק נסיעה לארוחת שישי – ואנחנו נרצה לעזור להם גם מהבחינה הכלכלית ככל האפשר. התוכנית הממשלתית ״חיסכון לכל ילד״ שנכנסה לתוקף ב-1 בינואר 2017 היא כלי-פיננסי שיעמוד לרשותם, אך היא אינה מספיקה לתת מענה לכלל ההוצאות שבדרך ובכלל לא ״תשתחרר״ לפני שהילד יגיע לגיל 18. 
 
בכובע המחנכים, נלמד אותם לדחות סיפוקים, לחסוך את הכסף מעבודת הקיץ ונעניק להם ערכים וכלים נוספים שיעזרו להם להתנהל טוב יותר ״בעולם של הגדולים״. בכובע המפרנסים, עד שאלו אכן יגיעו לעולם הגדולים, אנחנו יכולים להקל על עצמנו באמצעות חסכונות לשנים הבאות. 
 
איפה חוסכים? 
הדרך הפשוטה והמוכרת ביותר היא חיסכון בנקאי, אשר בתנאי השוק השוררים בשנים האחרונות לרוב מגיעים עם ריבית נמוכה בואכה אפסית, ולכן נחשבים לפחות משתלמים לאורך תקופה ארוכה. אם זה האפיק הנבחר, השוו בין מסלולים שמוצעים גם בבנקים אחרים.
 
אפשרות אחרת היא בניית תיק ניירות ערך, כזה שמורכב מאגרות חוב, פיקדונות ואחרים – אתם יכולים לבנות ולנהל אותו לבד או להיעזר ביועץ השקעות. תיק ניירות ערך כרוך בעלויות נוספות ובהן עלות אחזקת תיק, עמלות קנייה ומכירה ואחרות.
 
שינויים רגולטוריים מהשנים האחרונות הביאו גם לפריחתם של בתי השקעות המציעים שלל מוצרים  פיננסיים לחיסכון. קופת גמל להשקעה למשל, זוכה לפופולריות רבה בזכות מגוון מסלולי השקעה (אג״ח, מניות) שהיא מציעה ברמות סיכון שונות, ובשל האפשרות לעבור בין המסלולים השונים ללא תשלום מס. בנוסף מחזיקה קופה זו ביתרון הנזילות, ובאופציית ההלוואה מהקופה, כדי לא לפגוע בחיסכון המצטבר. אתם יכולים להפקיד כמה עשרות או מאות שקלים בחודש לכל ילד (ועד 70 אלף שקל בשנה), חיסכון שגם נהנה מיתרונות מס. בנוסף לכך – אפיק החיסכון הזה מתאים למי שרוצה לחסוך בשוק ההון אבל לא יודע איפה להתחיל, ובין יתרונותיו הנוספים ניתן למנות פיזור השקעות רחב, והאפשרות לחסוך גם בסכומים נמוכים. אתם יכולים להיעזר בגֶּמֶל נֶט, מערכת השוואת קופות גמל של משרד האוצר, כדי להכיר את האפשרויות השונות העומדות בפניכם.
 
 מתי מתחילים?
הזמן הטוב ביותר להתחיל הוא מיד לאחר הלידה – אבל גם אם תקופה זו מזמן חלפה – זה אף פעם לא מאוחר מדי. חשבו כמה אתם רוצים ויכולים להפקיד מדי חודש, ומצאו סכום שאתם יכולים לעמוד בו גם אם המצב הכלכלי ישתנה. כל אפיק חסכון שתבחרו בו הוא לטווח הארוך, ומי שמתכנן חיסכון לכמה ילדים, צריך להסתכל על תמונה רחבה הרבה יותר. 
 
מה חשוב לבדוק?
בבדיקות ובירורים שאתם עורכים יש מספר דברים שכדאי לתת עליהם את הדעת, היות ואלו יעזרו לכם לבחור בין מבחר האפשרויות. כחלק מאותה ראיה לטווח רחוק, חפשו אחר אפיקי חיסכון שמאפשרים לכם מעבר בין מסלולי השקעה – נניח מאגרות חוב (אג״ח) למניות או להיפך – וזאת ללא עלויות נוספות או תשלום מס. זאת ועוד, החיים מלאי הפתעות ולפעמים יש צורך להנזיל כספים, לכן בבואכם להשוות חסכונות בדקו האם קיימת אפשרות לנזילות מלאה ללא קנסות פדיון מוקדם. 
 
האם מסתתרים תשלומים לא ברורים או עמלות שנדמות מיותרות? בדקו היטב על מה אתם צפויים לשלם, ואם נותרים סימני שאלה שמרו אותם לפגישת ייעוץ אישית. חשוב גם להשוות אילו אמצעי התקשרות ושירות לקוחות עומדים לרשותכם ובאילו כלים תוכלו לעקוב לאורך השנים אחר החסכונות או ההשקעות.
 
אנחנו כבר גדולים מספיק כדי לדעת שאנחנו לא יכולים לקבוע במאה אחוז איך ייראו חייהם של ילדינו, אך אנו בהחלט יכולים להשקיע כמיטב יכולתנו בבחירות שאנחנו מבצעים עבורם, ובטווייתה של רשת תמיכה רגשית, ערכית וכלכלית עבורם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן