מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

חורף ויראלי: איך להתמודד עם הוירוסים הנפוצים לילדים בחודשי החורף

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 28/10/2018
חורף ויראלי: איך להתמודד עם הוירוסים הנפוצים לילדים בחודשי החורף

(צילום: Shutterstock)

בחודשי החורף הצורך להימצא בחללים סגורים, שאינם תמיד מאווררים, גורמים להתפשטות חיידקים ומחלות. כמובן שילדים גם נוטים להידבק בקלות יותר במחלות בחודשי החורף בגלל מזג האוויר. אז מה צפוי לנו, ואיך מתמודדים?

מאת: רויטל מור
 
שמירה על כללי היגיינה היא כישור נרכש במהלך החיים ואינו מפותח כל כך בקרב תינוקות וילדים. התוצאה של עובדה זו היא מעבר מחלות והתפשטותן המהירה בחודשי החורף בקרב ילדים. נוסף על השהייה בחללים סגורים, מערכת החיסון של הילדים עדיין לא סיימה להתפתח, כך שילדים קטנים נוטים לחלות יותר. אז מה צפוי לנו החורף? מה מסתתר מאחורי הסימפטומים ואיך מתמודדים עם הסימפטומים והגורמים למחלות?
 
בין וירוסים לחיידקים
מחלות נגרמות על ידי מזיקים שונים, הנפוצים שבהם שייכים לשתי קטגוריות: ווירוסים וחיידקים. המחלות הקשות יותר לרב נגרמות כתוצאה מחיידקים, אבל החדשות הטובות יותר הן שאנטיביוטיקה לרב עוזרת לגוף להתמודד איתם. בנוסף לחיידקים הרעים, גורמי המחלות, ישנם גם חיידקים מסוגים אחרים, כאלו שדווקא עוזרים  לנו. למשל, במעיים שוכנים חיידקים שעוזרים לנו לעכל את המזון ולהגן מפני התיישבותם של חיידקים מהזן השני – אלו הגורמים למחלות. אנטיביוטיקה נלחמת בכל החיידקים, ללא הבדלים. אחרי מחלות שטופלו באנטיביוטיקה, או אחרי שלשולים מתמשכים כדאי לעזור לגוף להחזיר את איזון החיידקים הטובים במעיים באמצעות נטילת פרוביוטיקה.
 
וירוסים הוא זן שונה של מזיקים הגורמים למחלות, כולל מחלות חורף רבות. לרב, מחלות ויראליות מסוכנות פחות אולם לרפואה המערבית אין לרב דרך טובה ומוכחת לטפל במחלות אלו. הדרך הטובה היא לעזור לגוף לעזור לעצמו – להקל על הסימפטומים, לתת לגוף את החומרים הנדרשים לו כדי לשמור על פעילות ולהחזיר לגוף אחרי שמבריאים את מה שאבד לו בזמן המחלה.
 
הקאות שלשולים ובחילות
במקרים רבים פרוביוטיקה יכולה לעזור כדי להחזיר את איזון החיידקים ה"טובים" למערכת העיכול בזמן  השלשולים המתמשכים או ההקאות, אלו גם מהווים סימפטומים של מחלות הנגרמות מאותם וירוסים הנפוצים בקרב תינוקות וילדים בעונת החורף. סימפטומים אלה הם דרכו הטבעית של הגוף להפטר ממזיקים, אולם במקרים קשים נוצרים חסרים שיש להשלים: נוזלים ומלחים דוגמת אשלגן ונתרן. הסכנה העיקרית, בעיקר בקרב תינוקות וילדים צעירים, היא סכנת התייבשות. כדי למנוע אותה רצוי לדאוג כי הילד ישתה לעתים תכופות כמויות קטנות של נוזלים, רצוי כאלו שמכילים מלחים וסוכרים. במידה של שלשול מתמשך או קשה במיוחד, רצוי לפנות לעזרה רפואית. עזרה כזו יכולה לכלול את חיבור הילד לעירוי נוזלים למניעת התייבשות או התמודדות עם הגורם לשלשולים במידה ומקורם הוא לא ויראלי.
 
שפעת ומחלות דרכי הנשימה
מערכת אחרת רגיזה במיוחד בתקופת החורף היא מערכת הנשימה. כמעט בכל חורף יש התפרצות של מחלת השפעת – מחלה ויראלית שנגרמת כתוצאה מווירוסים שונים. למרות שניתן להתחסן נגדה, החיסון מכסה רק מספר מסוים של זני ווירוסים, שגם הם עוברים אחת לכמה שנים מוטציה לזנים עמידים שדורשים פיתוח חיסון חדש. 
 
שפעת כשלעצמה אינה נעימה אבל לא מסוכנת במיוחד. הבעיה עם שפעת היא שהיא עלולה להתפתח למחלות מסוכנות יותר דוגמת דלקת ראות או ברונכיוליטיס. מלבד תחושת חולי וחולשה מחלות אלו יכללו גם קשיי נשימה, חום גבוה ושיעול עקשני ולעתים צפצפני. במקרים אלו כדאי לפנות לטיפול רפואי גם על מנת לשלול מקור חיידקי וגם כדי לטפל בסימפטומים שעלולים להיות מסוכנים בקרב תינוקות ופעוטות שדרכי הנשימה שלהם ממילא צרים. טיפול יכול לכלול מתן אנטיביוטיקה, חמצן או הנשמה ותרופות המרחיבות את הסימפונות.
 
אף אוזן גרון ועיניים
מקום נוסף בו חיידקים ווירוסים אוהבים להתיישב הוא אזורים ריריים סביב הראש – עיניים, אוזניים, גרון וסינוסים. אצל ילדים ותינוקות אזורים אלו רגישים במיוחד – תעלות שמנקזות נזלת אינן תמיד מפונות ביעילות ועלולות לגרום להתפתחות זיהומים בחללים צמודים. מרבית הזיהומים נגרמים מחיידקים ובחלקם נהוג לטפל באמצעות אנטיביוטיקה לכן חשוב להתייעץ עם רופא אם מופיעים כאבים חדים באוזניים, בגרון, בחלל הראש – בעיקר מאחורי העיניים – או אדמומיות והפרשה מהעיניים.
 
מחלות ויראליות נפוצות בחורף, במיוחד בקרב ילדים,  הקפדה על כללים כשמירה על היגיינה ואוורור החדרים יכולים לצמצם את התופעה, וכאשר היא מתרחשת – יש לטפל בסימפטומים בהקדם. במידה ומדובר בסימפטומים קשים או מתמשכים, במיוחד אם הם מחמירים, כדאי להיוועץ ברופא. חורף בריא לכולם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן