מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


דם טבורי > דם טבורי - מידע

דם טבורי : ארון תרופות אישי שנולד עם התינוק שלכם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/10/2017
דם טבורי : ארון תרופות אישי שנולד עם התינוק שלכם

(צילום: אילוסטרציה )

כמה משימות יש היום לזוג בהריון! לקבוע תורים לכל הבדיקות , לבחור בית חולים, לרכוש עגלה, מיטה, שידה... ויש עוד החלטה חשובה אחת. את הדם הטבורי של התינוק אפשר לאסוף ולשמור רק בלידה. הנה כמה דברים שצריך לדעת, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי

למה כולם מדברים על הדם הטבורי?
 
באופן הפשוט ביותר, דם שנשאר בחבל הטבור ובשליה מכיל כמות גדולה של תאי גזע צעירים ואיכותיים שעשויים לשמש לריפוי התינוק ובני משפחתו בהווה ובעתיד. בנקי דם טבורי פרטיים קמו בכל העולם במטרה לשמור לטווח ארוך את מנות הדם הטבורי הנאספות בלידה עבור שימוש רפואי משפחתי.
 
מה תרוויחו כמשפחה אם תשמרו את הדם הטבורי של התינוק?
 
משפחה ששומרת דם טבורי בבנק משפחתי מרוויחה אופציה רפואית יקרת ערך עבור התינוק, אחיו והוריו. כבר היום ניתן לטפל בדם הטבורי ביותר מ-80 מחלות קשות וחשוכות מרפא, כתחליף להשתלת מח עצם. ככל שגדל מספר מנות הדם הטבורי ששמרה המשפחה, כך עולה הסיכוי שבמקרה הצורך תימצא מנה מתאימה להשתלה ולא יהיה צורך לחפש תורם, תהליך ארוך שבסופו לאו דווקא נמצא התורם המתאים.
 
בניסויים קליניים שנערכו לאחרונה נבחן שימוש בדם טבורי עצמי לטיפול בשיתוק מוחין ואוטיזם. אפשר לומר בזהירות שהתוצאות הן מעודדות מאוד. מאות ילדים כבר הושתלו במסגרת ניסויים קליניים, כולל מספר ילדים מישראל, ומצבם השתפר. לדוגמה, ילדים שלוקים ב- CP התחילו ללכת ללא תמיכה, לדבר, לאכול עצמאית. מיותר לציין שלכל שינוי כזה בחייו של הילד החולה יש השפעה רבה על איכות חיים של המשפחה כולה.
 
איסוף דם טבורי - איך זה קורה בפועל?
 
מזל טוב, תינוק הגיח לאוויר העולם וכבר שמעת את הבכי הראשון שלו! בדיוק ברגע מלא התרגשות זה, אחרי שחתכו את חבל הטבור אך השליה עדיין לא יצאה, תיקח המיילדת מזרק מערכה לאיסוף הדם הטבורי ותאסוף את הדם שנותר בחבל. אל דאגה, את והתינוק לא תרגישו דבר! אם בני הזוג מעוניינים להמתין מעט עם חיתוך חבל הטבור, זה אפשרי לדקות ספורות. ככל שממתינים יותר, כך קטן הסיכוי לאסוף מנה שתתאים להשתלה ביום מן הימים.
 
בוחרים בנק דם טבורי
 
בחירת בנק דם טבורי עשויה להיות משימה לא פשוטה, הרי מדובר בתחום חדשני, מורכב ומבלבל עבור מי שהעניין חדש לו. הנה כמה דברים פשוטים שכדאי לבדוק:
 
האם הבנק שייך למוסד רפואי מוכר? בעלות של בית חולים מוביל על הבנק תיתן לכם ביטחון ביציבותו לאורך שנים רבות.
 
הסמכה של משרד הבריאות וארגונים בינלאומיים – בדרך כלל אין להורים אפשרות להעריך את איכות עבודת הבנק, אך למזלם יש מי שכבר עושה זאת באופן מקיף ומקצועי. משרד הבריאות מעניק הסמכה לבנקי דם טבוריים הפועלים היום בישראל ומוודא שהם פועלים בהתאם לחוק דם טבורי (2007). הסמכות של ארגונים אירופאיים ואמריקאים כגון NMDP, AABB, FACT-NetCord ועוד מספקות שכבת הגנה נוספת עבור המשפחה.
 
פוליסת ביטוח – אם חלילה עולה צורך להפשיר את מנת הדם הטבורי ששמרתם ולהשתמש בה לצורך טיפול רפואי, ככל הנראה ילדכם או בן משפחה אחר סובל ממחלה קשה. במצב זה הוצאות המשפחה עולות באופן משמעותי וההכנסה לא אחת נפגעת. פוליסת ביטוח שמתלווה למנת הדם הטבורי נועדה בדיוק בשביל מצבים אלה, וחשוב לבדוק שהיא מהווה חלק מהשירות.
 
מה אם החלטתם לא לשמור דם טבורי למשפחה?
 
אם בחנתם את הנושא וקיבלתם החלטה לא לבצע שימור דם טבורי עבור המשפחה, כדאי לברר לגבי אופציה של שימור בבנק ציבורי. שימור דם טבורי בבנק ציבורי לא כרוך בעלות והמנה לא נשמרת עבור המשפחה, אלא נתרמת לטובת כל חולה שעשוי להזדקק לה, בארץ או בחו"ל. איסוף ציבורי מתקיים במספר בתי חולים ובשעות מוגבלות בלבד, לכן כדאי לברר על כך מראש. חשוב לדעת שרק כשליש מהמנות הנאספות לבנק דם טבורי ציבורי נשמרות בסופו של דבר. תרומת דם טבורי לבנק ציבורי היא פעולה מבורכת שעשויה להציל חיים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן