מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

גזים אצל תינוקות: כל הדרכים להתמודד עם התופעה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/8/2017
גזים אצל תינוקות: כל הדרכים להתמודד עם התופעה

אם התינוק שלכם סובל מאי שקט, בוכה הרבה שעות ביום, אגרופיו קפוצים ,פניו מאדימים ונראה כי הוא סובל - סביר להניח שמדובר בגזים. ריכזנו עבורכם את כל השיטות להתמודדות עם התופעה שממנה סובלים התינוקות ואיתם גם ההורים

תופעת הגזים אצל תינוקות, המכונה בשפה המקצועית "קוליק", נגרמת בשל חוסר בשלות של מערכת העיכול של התינוק והיא מתחילה בדרך כלל בשבוע השני או השלישי לחיי התינוק.
 
תסמיני התופעה מאוד ברורים והם באים לידי ביטוי בכך שהתינוק מראה סימנים של אי שקט, הוא נוטה לבכות הרבה, נוטה להתפתל ולהתכווץ בשל כאבי הבטן מהם הוא סובל וברוב המקרים אותם סימנים גם מופיעים בשעות קבועות (לרוב בשעות הערב) אך חשוב לקחת בחשבון שיש תינוקות אשר סובלים מכאבים במשך כל שעות היום. 
 
אצל מרבית התינוקות התופעה המאוד לא נעימה הזו חולפת מעצמה עד גיל ארבע ועד חמישה חודשים.  
 
תקופת הגזים היא תקופה מאוד מתסכלת עבור ההורה והילד, בעיקר כיוון שלא ניתן להעלימה לחלוטין. אבל כן ניתן להתנחם בידיעה שמדובר בפרק זמן קצר שחולף בסופו של דבר ובידיעה שזה חלק מתהליך פיסיולוגי של הבשלת המעי בתינוקות בריאים. 
 
כיצד ניתן להקל על התינוק בתקופת הגזים?
 
אז נכון שלא ניתן להעלים את הכאב לחלוטין, אבל בהחלט ניתן להקל על התינוק ועל הסבל שלו. קיימות שיטות רבות ומגוונות וכדאי לכן לנסות אותן. חשוב להבין שלא כל שיטה עובדת אצל כולם, לכן שווה לנסות מספר שיטות, ולמצוא את זו שהכי מתאימה. לכם.
 
 
תנוחות ועיסויים
 
* החזקת התינוק בתנוחת נמר על העץ - זוהי תנוחה בה אתם עומדים ומחזיקים את התינוק מונח כך כשבטנו צמודה לזרועכם, ראשו מונח על היד ופונה הצידה כך שנוצר לחץ עדין על הבטן שיכול להקל. 
 
* נסו להשכיבו על גבו כאשר הוא ללא בגדים ולעסות את בטנו עם שמן בתנועות מעגליות עם כיוון השעון. 
 
* הרבו להחזיקו על הידיים בתקופה זו, נסו להעזר במנשא שיקל עליכם את החזקתו ואל תחששו שהוא יגדל להיות מפונק או 'יתרגל להיות על הידיים' כי כרגע הוא בעיקר זקוק לחום ולרוגע שלכם.
 
* קפיצות קלות ועדינות על כדור פיזיו גם יכולות לסייע.
 
ניתן להתנחם בידיעה שמדובר בפרק זמן קצר שחולף בסופו של דבר 
 
מה לגבי התזונה?
 
* אמהות מניקות יכולות לנסות להוציא מהתפריט מזונות שחשודים כמגבירים את אי השקט של התינוק. אין לכך הוכחות מדעיות מבוססות, אך ניתן לנסות להוציא בכל פעם מזון אחד בלבד למשך מספר ימים ולראות אם חל שיפור. המזונות החשודים הם חלב ומוצריו, וירקות מצליבים (כגון ברוקולי או כרובית).
 
* במידה והתינוק לא יונק וניזון מתמ"ל, יש לשקול מעבר לתמ"ל ייעודי לגזים/קוליק כדוגמת מטרנה אקסטרה קר קומפורט, אשר מכיל פרוביוטיקה ייחודית מסוג ל. ראוטרי שהוכחה מחקרית כיעילה בהפחתת משך בכי בתינוקות עם קוליק. לקבלת קופון מטרנה קומפורט - לחצו כאן
 
* תנוחת ההאכלה - כדי למוע מעבר מהיר של החלב ובליעת אויר תוך כדי היניקה מהבקבוק העדיפו פטמה מספר 0 או 1.
 
* הימנעו מהאכלת יתר - לא כל בכי של התינוק מעיד על רעב ואם לא עבר פרק זמן סביר מהארוחה הקודמת נסו קודם להרגיע את התינוק בדרכים אחרות. האכלת יתר עלולה להגביר את אי הנוחות בבטן וליצור מעגל 'קסמים'  שרק יחריף את התופעה. 
 
* הקפידו להרים את התינוק לאחר כל ארוחה, זאת בכדי לאפשר לו להוציא "גרעפס" כראוי. מומלץ גם לעשות לו הפסקה באמצע הארוחה.
 
* אל תאכילו את התינוק יתר על המידה, שימו לב שהוא אוכל לשובע אבל לא כמות מוגזמת שגורמת לו לחוש ברע ולפלוט כמות גדולה לאחר האוכל. לאחר ארוחה גדולה מדי קיימת נטייה טבעית לסבול מכאבי בטן, גם אצל מבוגרים.
 
לקריאה נוספת אודות תופעת הגזים אצל תינוקות - לחצו על הלינק
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן