מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

בטן קטנטנה - שאלות גדולות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/3/2017
בטן קטנטנה - שאלות גדולות

(צילום: יחסי ציבור קבריטה)

אנחנו יודעים שהתזונה היא הבסיס להתפתחות לגדילה ולמיצוי הפוטנציאל הטבעי הטמון בכל אחד, לכן ביקשנו מדינה לוי- דיאטנית תינוקות וילדים ויועצת מדעית לתמ``ל קבריטה לענות על שאלות שהיא שומעת מדי יום מהורים בנוגע לתמ``ל ומוצרי חלב

האם אסור לצרוך מוצרי חלב עד גיל שנה?
ניתן לצרוך מוצרי חלב כבר לאחר הכנסת מזונות משלימים, בסביבות גיל חצי שנה. אולם, כיוון שמוצרי חלב דלים בברזל, לא מומלץ להרבות באכילתם עד גיל שנה או עד שמתבססות שתי ארוחות עשירות בברזל כגון מרק עם מנה בשרית/ קטניות וארוחת פירות. 
 
מומלץ לבחור מוצרי חלב שאינם ממותקים ומספקים יתרונות בריאותיים נוספים כגון סידן בכמות גבוהה הקיים במוצרי חלב עזים באופן טבעי בשיעור גבוה יותר מחלב פרה, בגבינת ריקוטה או גבינה לבנה (5% שומן), ובמוצרים בעלי יתרון בריאותי נוסף כגון חיידקים פרוביוטיים אשר נמצאים למשל ביוגורט. חלב ניגר לא מומלץ לצריכה עד גיל שנה.
 
האם כדאי לתת לתינוק שלי תמ"ל (תרכובת מזון לתינוק) דל לקטוז? 
לקטוז הוא הסוכר הקיים בחלב אם באופן טבעי כמרכיב דומיננטי בו, ועל כן הימצאותו בתמ"ל היא חשובה עבור תינוקות , למעט תינוקות חולי גלקטוזמיה, מחלה נדירה ביותר. רוב התינוקות מסוגלים לעכל לקטוז ללא קושי למעט תינוקות הנולדים לפני הזמן או תינוקות לאחר מחלת מעיים ממושכת (מצב שהוא זמני). רצוי לבחור תמ"ל המכיל אחוז לקטוז גבוה מכלל הסוכרים, למשל קבריטה המכיל 95%. 
 
התינוק שלי משלשל כתוצאה מווירוס של מערכת העיכול, כדאי להעביר אותו לתמ"ל על בסיס צמחי (סויה)? 
זהו מיתוס נפוץ אשר אינו נכון. נמצא במחקרים כי בשלשולים אשר נמשכים פחות משבועיים אין הכרח להחליף תמ"ל כלל ואין בהכרח יתרון במעבר לתמ"ל על בסיס חלבון סויה. 
 
איך כדאי להתמודד עם "סרבנות בקבוק"? 
בין אם מדובר בחלב אם שאוב ובין אם מדובר במעבר לתמ"ל חדש, לעיתים תינוקות מתקשים עם השינוי של שתייה מבקבוק. 
 
הכי חשוב כמובן להיאזר בסבלנות ולאפשר מעבר קל. ריכזנו עבורכם כמה רעיונות כדי להקל על המעבר:
 
1. כדי להרגיל יונקים לתמ"ל, אפשר להתחיל עם חלב אם בבקבוק - לשים טיפת חלב אם על פטמת הבקבוק כשיש תמ"ל בפנים. 
 
2. האכלה על ידי סבתא, אבא או מטפלת. מומלץ לנסות באופן קבוע כל יום באותה שעה של היום.
 
3. לתת לתינוק לשחק עם בקבוק ריק כמשחק או כאשר הוא מכיל מעט חלב אם /תמ"ל ולאפשר לו תוך כדי משחק לטעום. הרעיון הוא שהבקבוק יהיה בין המשחקים שלו על מזרון פעילות - שיכיר אותו ולא יפחד ממנו.
 
4. לשים טיפת תמ"ל על השפתיים (בלי קשר לבקבוק) - כדי שיכיר את הטעם ויתרגל אליו.
 
רצוי לבחור תמ"ל המכיל אחוז לקטוז גבוה מכלל הסוכרים, למשל קבריטה המכיל 95% 
 
האם כדאי להמשיך את תמ"ל שלב 2 גם אחרי גיל שנה? 
ישנן תרכובות מזון לתינוק אשר משלבות בשלב 3 תוספת סוכר או חומרים לשיפור טעם כדי להתאים להעדפותיו הטבעיות למתוק של התינוק הגדל. אך אין בכך שום יתרון, נהפוך הוא. ארגון הבריאות העולמי אף ממליץ להימנע מחשיפה לסוכר לתינוקות עד גיל שנתיים ולאחר גיל שנתיים לחשוף במתינות.
 
עדיף לבחור תמ"ל שלב 3 אשר אינו מכיל תוספת של חומרי טעם או סוכר, כמו תמ"ל קבריטה וכך ניתן לעבור לשלב 3 ללא חשש.
 
איזה תמ"ל מומלץ לתינוקות הסובלים מכאבי בטן וגזים? 
אם ההורים מבחינים כי התינוק סובל מכאבי בטן וריבוי גזים ולאחר ששללו בעיה רפואית אמיתית כגון זיהום ויראלי, זיהום חיידקי, אלרגיה למזון, ניתן לנסות תמ"ל מחלבון חלב עזים אשר מכיל כמות קטנה יותר של אלפא קזאין ולכן קל יותר לעיכול. תמ"ל על בסיס חלב עזים אינו מיועד לתינוקות אלרגיים לחלבון חלב פרה היות ושני סוגי החלבון עלולים לעורר תגובה דומה. אפשרות נוספת היא מעבר לפורמולה על בסיס חלב פרה עם חלבון מפורק חלקית. יש לציין כי קוליק אינה תופעה מסוכנת ולרוב גם חולפת עם הזמן.
 
האם תמ"ל על בסיס חלבון מחלב עזים מתאים לטעמו של התינוק? 
כבר שנים רבות שאלפי תינוקות ברחבי העולם צורכים תמ"ל על בסיס חלבון מחלב עזים ונהנים מטעמו העדין בכל יום. אין מניעה מלנסות ולהחליף את התמ"ל בכל גיל. אצל רוב התינוקות קיימת התקבלות טובה של טעמים חדשים  ופתיחות להתנסות.
 
האכלה על ידי סבתא, אבא או מטפלת. מומלץ לנסות באופן קבוע כל יום באותה שעה של היום

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן