מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

איזה מן הורים אתם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
איזה מן הורים אתם?

מה הם סגנונות ההורות המוכרים? כיצד הם משפיעים על התפתחותו של התינוק? וכיצד הם משפיעים על התנהגותו של ההורה? אפרת פינקלר (מומחית להתפתחות תינוקות ופעוטות) ושני יעקבי ברמן (יועצת ומדריכת הורים) על כך ועוד

תינוק נולד ואיתו נולד גם הורה, אתם בטח מזדהים עם המשפט הזה. הכניסה לעולם ההורות ובעיקר השנה הראשונה לחיי התינוק, מציבה עבור ההורה החדש, אתגרים חדשים ברמה שלא הכיר.
 
אחד האתגרים האלה הוא ההחלטה איזה הורה אני רוצה להיות. כיצד אני רוצה לגדל את ילדי? איזה סוג חינוך אני רוצה להעניק לו? איזו סוג תמיכה אני רוצה לספק לו? ועוד אינסוף שאלות.
 
במסגרת העבודה שלי, אני פוגשת הורים ותינוקות רבים וכך יוצא לי לראות וללמוד על סגנונות הורות שונים. תמיד היה לי ברור שסגנון ההורות מעצב את הילד. רובנו, בין אם נרצה או לא, אימצנו תכונות הדומות לאלו של הורינו. חלקנו יותר, חלקנו פחות. חלקנו עדיין מתכחשים לזה ומגלים זאת לאט ובזהירות. וחלקנו שמחים מאוד להיות דומים להורינו ולגדל את ילדנו בדרך הדומה לזו בה גידלו אותנו.
 
לאחרונה התחלתי להתעניין כיצד סגנון ההורות משפיע על התפתחותו של התינוק. התפתחותו הכללית, המוטורית, השפתית, הרגשית והקוגניטיבית.
.
ואם כל זה נראה לכם עוד רחוק, תנו לנו להראות לכם כיצד סגנון ההורות שלכם משפיע על התפתחותו של הילד שלכם, כבר עכשיו.
 
לצורך בדיקה מעמיקה בנושא, נעזרתי בקולגה שלי, שני יעקובי ברמן- יועצת ומדריכת הורים ויחד ניסינו למצוא את הקשר בין סגנון הורות להתפתחות התינוק.
 
שני, האם לדעתך סגנון ההורות משפיע על התפתחות של התינוק?
אנחנו יודעים שילדים נולדים עם אופי מסויים, אופי זה נקבע על פי גורמים רבים ושונים. חלקם מולדים ואין לנו אפשרות להשפיע  לדוגמא- טמפרמנט וגנים. אך על איזה סגנון הורות נפתח ולפיו נחנך את ילדינו יש לנו שליטה.
במחקרים נמצא שסגנון ההורות מהווה גורם משמעותי בהתפתחות הילד, עיצוב תכונות האופי שלו ואפילו על איזה מבוגר יגדל להיות.
 
מה הם סגנונות ההורות המוכרים?
 
ישנם 4 סגנונות עיקריים ובולטים כפי שנמצאו במחקרים:
 
1. הורה שתלטן - להורה כזה חשוב שילדו ילמד לבצע את ההוראות הניתנות לו מבלי ללמוד כיצד להפעיל שיקול דעת וחשיבה עצמאית. התוצאה היא הורה אשר מגדל ילד שמפחד ממנו. 
 
לנו, אנשי המקצוע, יש סרגלי התפתחות המראים לנו, על - פי סטטיסטיקות,נורמות וציפיות מילד בכל גיל. לצד זאת, חשוב לזכור כי כל ילד הוא אינדיבידואל וכשבאים להעריך התפתחות של ילד, יש להסתכל על התמונה הרחבה ולא על כל מיומנות בפני עצמה.
 
איך הוא מתנהג בפועל הורה שתלטן? 
ההורה השתלטן יציב לתינוקו סטנדרטים שאינם בהכרח תואמים את גילו ויבחר לשים דגש על מה התינוק עדיין לא עושה, לעומת מה הוא כן עושה.
 
לדוגמא: תינוק אמור להתהפך בגילאים 4-6 חודשים. הורה שתלטן "יעמוד עם סטופר" ואם בגיל 4 חודשים התינוק שלו עדיין לא התהפך, זה יחשב מבחינתו לכישלון. כמו- כן, כשהתינוק ילמד להתהפך, זה לא ילווה בהתרגשות ושמחה מצד ההורה, מאחר וההורה יהיה עסוק כבר ביעד הבא-ה"משימה" הבאה שתינוקו עדיין אינו מבצע.
 
גם לגבי הסדר היום, ההורה השתלטן יהיה נוקשה מאוד. הוא יכתיב את סדר היום שנראה לו נכון, ללא גמישות והתאמה לילד. למשל, אם עברו שלוש שעות מזמן ההאכלה האחרונה אז הוא יתעקש להאכיל אותו שוב. גם במקרה שהתינוק אינו מראה סימנים של רעב. 
 
ההורה השתלטן ישקיע זמן בחיפוש בעיות בהתפתחותו של התינוק. ידוע שכשמציבים סטנדרטים גבוהים מידי, בכל פעם שהתינוק לא עומד בהם, ההורה יחווה תחושת כישלון ויעביר אותה גם לילד שלו.
 
2. הורה לא מעורב - הורה אשר מגדל ילד בעל דימוי עצמי נמוך. מחקרים הראו כי ילדים להורים לא מעורבים נוטים לבעיות התנהגות על כל גיווניהן, כולל שימוש באלכוהול ובסמים וכן, התדרדרות לעבריינות.
 
איך מתנהג בפעול הורה לא מעורב?
הורה לא מעורב הוא הורה הדואג לצרכים הבסיסים של הילד ולא לצרכים הרגשיים. הוא ידאג למזון עבור הילד, יחליף לו חיתול בזמן, יקלח וילביש אותו אך פחות ישחק איתו, יאתגר אותו או יתעניין בהתפתחותו. לא ידע אם ילדו מתפתח בהתאם לנורמה או לא.
 
לדוגמא: הורה לא מעורב לא יראה חשיבות רבה בדיבור עם תינוקו כחלק מעידוד התפתחות השפה. הוא יחליף לו חיתול מבלי לנצל זמן זה ל"דיאלוג" עם התינוק או משחק "קוקו". לא יגיד לתינוק "עכשיו נחליף חיתול". פשוט יקח אותו ויחליף לו חיתול.
 
 
3. הורה מפנק - ילד להורה מפנק יגדל להיות ילד מפוחד וחסר יכולת התמודדות וזאת עקב מחסור בהכוונה ותיווך המציאות על ידי ההורה. ילד כזה, סביר כי יגדל להיות אדם מתוסכל שלא יודע לתת לזולת ובעיקר יצפה שאחרים יעשו למענו, דבר שיוביל לאכזבה תמידית.
 
איך מתנהג בפועל הורה מפנק?
ההורה המפנק, בניגוד להורה השתלטן, ישים דגש על היכולות של תינוקו. על מה הוא מצליח לעשות ויתלהב מכל דבר קטן שתינוקו עושה, ומהבחינה הזו זה נהדר! אך ידוע שיותר מידי מכל דבר עלול להזיק וגם בהקשר הזה רצוי לתת מחמאות ועידוד עם חשיבה והסבר מה הצליח לעשות. הורה כזה יטה לרחם על תינוקו, וכל בכי יעורר אותו לתגובה. התנהגות כזו מצד ההורה, תגרום לתינוק לוותר על המאמץ להגיע או להשיג דבר מה, כי ההורה משדר לו מסר סמוי שהוא לא מאמין שיצליח.
 
לדוגמא: תינוק המתקשה לשכב על הבטן ולהרים ראש, עם הישמע הקול הראשון המזכיר בכי, ירים את ילדו ובכך יסיים את השיעור החשוב בלמידה כיצד לשכב על הבטן ולהרים את הראש. הורה כזה לא ירצה לגרום לתינוק לאי נוחות ולכן ויוותר לו בקלות.
 
התינוק יהיה השליט של הבית. על פיו יישק דבר, ולגבי סדר היום הוא יהיה מאוד גמיש- לפי רצונו וצרכיו של התינוק בלבד.
 
ההורה המפנק, בניגוד להורה השתלטן, יטה להתעלם מקשיים בהתפתחות של תינוקו ויתרץ אותם בגורמים חיצוניים. כמו "הוא עייף עכשיו", "צומחות לו שיניים" ועוד. תירוצים אלו יגרמו לו להתעלם מנורות אדומות ביחס להתפתחותו של התינוק.
 
4. הורה סמכותי - כל המחקרים בתחום זה, ללא יוצא מן הכלל, מצאו כי הורה בעל סגנון הורות סמכותי מגדל ילד בעל יכולות רגשיות, חברתיות ולימודיות טובות במידה משמעותית, מילדים שגדלו עם הורים בעלי סגנונות הורות אחרים.
 
איך מתנהג בפועל הורה סמכותי?
הורה סמכותי מצד אחד נענה לילד ומצד שני מציב לו גבולות מאוד ברורים. הורה המבין מה חשיבות הצבת הגבולות עבור התפתחות הילד. הציפיות שלו מהילד ראליות ותואמות את שלבי ההתפתחות של הילד. לכן ידאג להציב לילד אתגרים המותאמים ליכולותיו וגורמים לו להתאמץ כדי ללמוד משהו חדש. 
 
לדוגמא: כשהורה סמכותי ירצה לעודד את תינוקו לזחול, הוא ידאג להציב לו צעצוע בטווח השגה סביר. כלמור, לא רחוק מידי, כדי שהתינוק לא יחווה תחושת כישלון וייאוש (ואז אפילו לא ינסה להגיע אליו) ולא קרוב מידי, כך שהתינוק יצטרך להתאמץ מעט כדי להגיע לצעצוע.
 
ההורה הסמכותי ישקיע מחשבה ויחפש את החפץ שמעניין ביותר את ילדו כדי לגרום לו למוטיבציה לנסות לזחול.
 
כמו- כן, מעידים המחקרים כי ילדים אלו מפתחים אסטרטגיות התמודדות יעילות לצורך התמודדות עם אתגרים וקשיים בחייהם והם אף מגיעים להישגים גבוהים יותר בלימודים ובחיים האישיים.
 
ילדים שגדלו עם הורה סמכותי מגלים יכולת אמפתיה ויכולת בינאישית מפותחת ונוטים פחות לפתח הפרעות התנהגות, דיכאון או התמכרות לחומרים מסוכנים.
 
ונסיים בטיפ חשוב עבורכם, ההורים:
חשוב שתזכרו שכל ילד הוא אינדיבידואל ותנסו, עד כמה שניתן, לא להשוות בין ילדים. 
 
לצד זאת, חשוב שתקראו ותלמדו, תהיו מעורבים ומעורים בהתפתחות של ילדכם. תדעו מה מצופה ממנו בכל שלב התפתחותי ובמידת הצורך התייעצו עם אנשי מקצוע וסייעו לילדכם להתגבר על הקשיים.
זכרו שאתם יכולים לבחור את סגנון ההורות שלכם. אם אינכם מרוצים ממנו, אתם יכולים לפעול על מנת לשנות אותו ובכך להשפיע במידה רבה על האושר שלכם ושל ילדכם. שתינו פה כדי לעזור לכם להיות ההורים שאתם רוצים להיות. התינוק /הילד מציג קשיים, פנו אלינו ונעזור לכם. ניתן לכם את הכלים לעזור לו ולעצמכם.


הכתבה מאת:
אפרת פינקלר-מומחית להתפתחות תינוקות ופעוטות www.childdevelopment.co.il
שני יעקבי ברמן יועצת ומדריכת הורים http://www.parental-guidance.co.il/

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן