מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

תופעות לוואי בהריון: 3 תופעות נפוצות והסיבות להתרחשותן

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/7/2016
תופעות לוואי בהריון: 3 תופעות נפוצות והסיבות להתרחשותן

הריון הוא תקופה נפלאה שבה הגוף עובר עשרות שינויים והתאמות. בין היתר צפויים שינויים מן הסוג הזה לגרום תופעות לוואי, שאיתן אפשר להתמודד בצורה יעילה גם באמצעות הכנה מוקדמת. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור

תקופת ההריון מציבה אתגר משמעותי לנשים בכל הגילאים. הריון הוא תקופה שבה הגוף עובר שינויים, ההתרגשות עולה והחיים משתנים. בנוסף, התקופה הזו צפויה להביא איתה תופעות לוואי. חלק מהתופעות אמנם פוגעות בשגרה ואולי גם גורמות תסכול, אך ניתן להתמודד איתן בעזרת הכנה מוקדמת. 
 
אלו התופעות הכי נפוצות בהריון והסיבות להתרחשותן:
 
1. בחילות וצרבות
 
שינויים במערכת העיכול גורמים לבחילות וצרבות. בחילות מופיעות בעיקר בשלושת החודשים הראשונים, לעומת צרבות שיכולות להופיע לכל אורך ההריון. הבחילות מתרחשות בגלל שינויים בגוף האישה והצרבות הן תוצאה של איטיות בחילוף החומרים בגלל הלחץ של הרחם על מערכת העיכול ונטילת כדורי ברזל כתוסף. 
 
ניתן לצמצם את תופעת הצרבות על ידי אכילת ארוחות קטנות, הימנעות ממזון חריף או מטוגן ושתיית תה מנטה או קמומיל. התמודדות יעילה עם בחילות מבוססת על שתיית מים מרובה וויתור על תבשילים מבושלים וכבדים.
 
2. חולשה ותשישות
 
הגוף משקיע את כל המשאבים העומדים לרשותו על מנת לשאת את התינוק ולהתמודד בהצלחה עם תקופת ההריון. אחת מתופעות הלוואי של התהליך הזה היא חולשה, שמלווה בתשישות לכל אורך שעות היום. סיבות נוספות לחולשה ותשישות הן עלייה בנפח הדם והתדלדלות של מאגרי הויטמינים והמינרלים. 
 
יש לציין כי החולשה והתשישות מאפיינים את השליש הראשון והאחרון של ההריון. ניתן להקל על החולשה בעזרת שעות מנוחה מרובות, שימוש בכריות להקלת העומס ומניעת נדודי שינה ואמבטיות חמימות אחת למספר שעות.
 
3. בעיות וכאבים
 
תופעת לוואי נוספת של הריון עשויה להיות בעיות ברכיים וכאבי גב. גם התכווצויות שרירים, בצקות וכאבים בגפיים מאפיינים את תקופת ההריון, בעיקר בגלל העלייה המשמעותית במשקל והעומס שנוצר על מערכת השרירים והשלד. מעל שני שליש מהנשים סובלות במהלך ההריון מכאבי גב וברכיים ואותם ניתן להפחית בעזרת הקפדה על פעילות גופנית מתונה. המלצות נוספות להתמודד עם הכאבים המאפיינים את תקופת ההריון הן מנוחה והימנעות מנשיאת משקל כבד. 
 
נשים בהריון ראשון נוטות לסבול מתופעות לוואי בתדירות גבוהה יותר מנשים מנוסות. יחד עם זאת, תדירות התופעות היא לא אינדיקציה לתקינות מהלך ההריון. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות, לקרוא המלצות באתרי האינטרנט ולשמוע חוות דעת של חברות ובני משפחה. השינויים הפיזיולוגיים משפיעים ישירות על מצבה הנפשי של האישה והם דורשים התאמות מיוחדות. רצוי להתחיל בהיכרות עם הסיבות לתופעות הלוואי כדי להפחיתן ככל האפשר. במקביל, כדאי לשים לב לתופעות פחות שכיחות כדי לזהות בשלב מוקדם התעוררות בעיות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן