מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

התמודדות עם דיכאון לאחר לידה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/5/2017
התמודדות עם דיכאון לאחר לידה

כ-25% מהנשים צפויות לסבול מדיכאון לאחר לידה, כיצד ניתן לזהות אותו? ומה הן דרכי הטיפול הנפוצות? על כך ועוד בכתבה שלפניכן

בשנים האחרונות חלה עלייה במודעות לתופעה של דיכאון לאחר לידה בקרב נשים. אם בעבר היה נהוג להתעלם מהסימפטומים ולחכות שהם יעברו "מעצמם", היום יותר ויותר נשים בוחרות לדבר על הנושא ובעיקר לטפל בעצמן. התמודדות נכונה עם המצב, תקדם את זמן ההתאוששות, ותאפשר חזרה מהירה יותר לשגרה. 
 
אחת מארבע
 
דיכאון לאחר לידה שכיח בכל רחבי העולם. בחלק מהמקרים התסמינים מופיעים כבר בשלב ההיריון, ובמקרים אחרים בשבועות ובחודשים הראשונים שלאחר הלידה. כ-25% מהנשים צפויות לסבול מדיכאון לאחר לידה: "דיכאון אחרי לידה שכיח יותר ממה שמשערים, אחת מכל ארבע אימהות סובלת ממנו, ולמרות זה מעט אימהות פונות לעזרה. יש שאינן יודעות למי לפנות ויש שאינן מזהות את רגשותיהן כדיכאון אחרי לידה" טוענת  ד"ר יעל סגל, פסיכולוגית קלינית ומרצה בבית הספר לפסיכולוגיה.
 
הגורמים לדיכאון אחרי לידה הם שונים, ולא ניתן להצביע על גורם אחד: גורם ביולוגי כגון רגישות לשינויים הורמונליים, היעדר שינה ונטייה לדיכאון, לצד גורם אישיותי כמו פרפקציוניזם, תחושת חוסר ערך עצמי ולחץ מתמיד, וגורם חברתי כגון תמיכה מעטה או היעדר תמיכה מצד בן הזוג והמשפחה, חופשת הלידה שיוצרת מציאות חדשה שבמהלכה היולדת נמצאת זמן רב לבד ללא סדר יום ועוד. 
 
כיצד ניתן לזהות דיכאון לאחר לידה?
 
דיכאון לאחר לידה יכול להתבטא בדרגה קלה, בינונית או קשה. התסמינים השונים של דיכאון לאחר לידה כוללים תסמינים פיזיים ורגשיים העשויים להופיע באופן חלקי או מלא בתקופות משתנות: מצב רוח ירוד לאורך היום או ברובו, ירידה בהנאה, בעיות שינה ועייפות, פגיעה עצמית, מחשבות אובדניות, שינויים במשקל ובתיאבון, חוסר אנרגיה, שינויי מצב רוח, קשיי ריכוז, ירידה בחשק המיני וביטחון עצמי נמוך.
 
לפניכן מספר המלצות להתמודדות בצורה טובה יותר עם דיכאון לאחר לידה. כדאי להתייחס למצב בכובד ראש, ולפעול בהקדם האפשרי לטובת שיפור והעלמת התסמינים: 
 
סביבה תומכת – אחת הדרכים העיקריות להתמודדות עם דיכאון לאחר לידה היא לשתף אנשים קרובים: בן הזוג, בני משפחה, חברה טובה או איש מקצוע בקהילה. עצם העלאת הנושא לסדר היום, מקנה תחושת הקלה. אוזן קשבת ותמיכה יכולים לסייע מאוד לאורך כל שלבי ההתאוששות. שיתוף עשוי לחשוף כי גם נשים מהסביבה הקרובה סבלו מדיכאון לאחר לידה, וכך ניתן להסתייע זו בזו. בנוסף, אל תהססו לבקש עזרה בסידורים ובמטלות הבית. 
 
פנייה לעזרה – העזרה המקצועית היא חיונית במיוחד  לאם, אך היא גם חשובה עבור התינוק: "מכיוון שדיכאון עלול לפגוע בהתפתחותו של התינוק רצוי לפנות לעזרה בהקדם האפשרי, ככל שעזרה תינתן מוקדם יותר השיפור יהיה מהיר יותר" מסבירה ד"ר סגל. היא מוסיפה: "אחיות טיפת חלב הן הכתובת הטבעית והנגישה ביותר לאימהות 'טריות' והן יודעות למי להפנות לקבלת עזרה".
 
טיפול פסיכותרפי – אנשי מקצוע רבים כגון פסיכולוגים, פסיכיאטרים, פסיכותרפיסטים, ועובדים סוציאליים מכירים מקרוב את הנושא, ויוכלו לשמש אוזן קשבת ולסייע באמצעות טיפול שיחתי שבועי וממוקד לבעיה. התכנים שמועברים בטיפול פסיכולוגי לרוב לא נאמרים מול אנשים אחרים מחיי היום יום, והמטפל יכול לספק כלים חשובים להתמודדות עם הרגשות והתחושות השונות. 
 
טיפול תרופתי – טיפול תרופתי נגד דיכאון לאחר לידה כולל תרופות למניעת דיכאון לצד תרופות מייצבות מצב רוח. קיים מגוון רחב של תרופות שמותאמות לכל מטופלת תוך התחשבות בתופעות הלוואי ובשאלה האם היא מניקה או לא, שכן, חלק מהתרופות עלולות לעבור בהנקה ולהשפיע על התינוק. התרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון הן פרוזאק, ציפרלקס, סרוקסט, רסיטל ציפרמיל ועוד. התרופות מאזנות את רמת הסרוטונין במח, אותו הורמון שאחראי על מצב הרוח ומביאות לשיפור ניכר. 
 

כדאי לזכור שדיכאון לאחר לידה הוא מצב זמני ובר טיפול. ברגע שמופיעים תסמינים ראשונים שעשויים להעיד על דיכאון לאחר לידה, יש לפעול באופן מיידי, ולא לדחות את הטיפול, וזאת כדי למנוע הידרדרות אפשרית. במקרים רבים הטיפול יהיה נקודתי ולתקופה מוגבלת, ובמקרים אחרים יידרש טיפול מתמשך. תגובה מהירה למצב היא קריטית עבור האם והתינוק, והיא זו שתאפשר חזרה מהירה לשגרה.

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן