מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

גם שלכם פולט? טיפול טבעי ופשוט בריפלוקס בתינוקות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/1/2016
גם שלכם פולט? טיפול טבעי ופשוט בריפלוקס בתינוקות

איך מטפלים בריפלוקס בתינוקות? מהם הסיבוכים של ריפלוקס? מה מציעה הרפואה הסינית לתינוקות הסובלים מריפלוקס? ועוד מידע חשוב בנושא

התינוקת שלכם פולטת הרבה ונראה שאינה עולה במשקל כמצופה? התינוק מפגין אי שקט וחוסר נוחות ובוכה הרבה? הורות טרייה לתינוק קטן מביאה עמה הרבה מצבי ספק ושאלות. תינוקות קטנים בוכים לפעמים, מתקשים לעתים לינוק או נראים כסובלים מבעיה כלשהי. ריפלוקס היא אחת הבעיות הנפוצות והמוכרות אצל תינוקות קטנים, והיא דורשת אבחון רפואי מעמיק. זוהי בעיה מעיקה שמעוררת כאב ואי נחת רבים אצל התינוקות הרכים, והיא ניתנת לטיפול בכלים פשוטים מן הרפואה הסינית – טיפול שמביא עמו הקלה והטבה.

 

מה זה ריפלוקס?
 

ריפלוקס (ובאנגלית GER, שהם ראשי תיבות שלGastro-esophageal reflux ) היא הפרעה שכיחה בקרב תינוקות, שבמהלכה חוזר תוכן הקיבה אל הוושט. תוכן הקיבה הוא חומצי, ועלייתו גורמת לתחושת צריבה וכאב ולחוסר שקט אצל תינוקות קטנים. באופן טבעי נורמלי ישנם לאורך היום מצבים שבהם השריר המחבר את הוושט עם הקיבה מתרפה, ואז ישנה גלישה של תוכן מן הקיבה אצל הוושט. הדבר קורה בדרך כלל לאחר ארוחה ומסתיים ללא תסמינים מורגשים או בולטים. כאשר ישנה הפרעה בתפקוד של השריר החד כיווני שמצוי בין הוושט לקיבה, מתפתחת ההפרעה הקרויה ריפלוקס. אצל תינוקות קטנים, השסתום הוושטי התחתון (השריר הסוגר המופקד על המעבר בין הוושט לקיבה) אינו בשל דיו, ועל כן מתרחשת לעתים קרובות הגלישה של תוכן הקיבה חזרה מעלה. ריפלוקס מתעצם בשל מצבים פיזיולוגיים שונים ובשל העובדה שתינוקות רבים שוכבים משך שעות ארוכות ביום.

 

סימנים לריפלוקס
 

ריפלוקס מופיע אצל תינוקות שונים בדרגות חומרה משתנות – מריפלוקס קל ועד מצבים קשים שבהם ישנו בכי רב, קושי באכילה ובבליעה, סירוב אכילה או יניקה ועוד. ככלל, אין סימן יחיד שעל פיו מאבחנים ריפלוקס, והאבחנה נעשית על פי מכלול של תסמינים ובדיקות. הנה כמה מהסימנים האופייניים לתינוקות הסובלים מריפלוקס.
 

-  אי שקט, חוסר נוחות ובכי רב וממושך. אלו יופיעו בדרך כלל לאחר ארוחה, בשל חזרה של תוכן הקיבה החומצי לעבר הוושט.
 

-  פליטה או הקאה. לפעמים מדובר בפליטות מרובות לאחר הארוחה. ישנם תינוקות הסובלים מריפלוקס שאינו מתבטא בפליטות ובהקאות – ובמקרים כאלו התוכן החומצי מן הקיבה מגיע אל הוושט ונבלע חזרה. תינוקות אלו סובלים בדרך כלל ממה שמוגדר כ"ריפלוקס סמוי", שאיננו מתבטא בסממני פליטת מזון, אך עודנו מכאיב ויוצר אי שקט.
 

- הפגנת סבל לאורך הארוחה – למשל הקשתה של הראש לאחור או סירוב לינוק או לאכול מן הבקבוק לאחר כמה לגימות.
 

חשוב לציין שישנם תינוקות שמפגינים חלק מסימנים אלו, אך אינם סובלים מריפלוקס, ולהפך – ישנם תינוקות שסובלים מריפלוקס סמוי, שבו אין סימנים בולטים וברורים. כמו כן, יש תינוקות שסובלים מבעיות משולבות – למשל ריפלוקס בלווית גזים (קוליק). על מנת לתת להם את המענה הטוב ביותר, יש לערוך אבחון רפואי מקיף שיסייע להבין ממה הם סובלים ולבדל את ההפרעה מהפרעות אחרות.

 

מהם הסיבוכים של ריפלוקס?
 

תינוקות שסובלים מריפלוקס עלולים לסבול מסיבוכים נוספים בעקבותיו. סיבוכים אפשריים הם:
 

- פגיעה בשגשוג ובגדילה – עקב ההקאה והפליטות, ובשל הקושי בזמן האכילה, התינוק אינו עולה במשקל כמצופה בגילו.
 

-  נזק לרירית הוושט בשל המיצים החומציים של הקיבה.
 

-  אנמיה – קשורה בנזק לוושט, ונגרמת עקב דימום של הוושט הפגוע.
 

-  יתכן וישנו קשר בין ריפלוקס לבין הופעה של בעיות נשימה שונות בינקות המוקדמת.

 

איך מטפלים בריפלוקס בתינוקות?
 

ישנם מספר דברים שניתן לעשות על מנת להקל על תינוק שסובל מריפלוקס:

תינוקות יונקים מומלץ להיניק הנקות קצרות וקצובות, ולאחר סיום ההנקה להחזיק על הידיים, כאשר בית החזה של התינוק מורם ושעון על החזה והכתף של ההורה, וגוף התינוק מאונך. התנוחה המאונכת מומלצת גם לתינוקות שאוכלים מבקבוק, מייד לאחר הארוחה, למשך כ-20 דקות. אם אין אפשרות להחזיק את התינוק, או שעולה צורך להשכיבו, ניתן להשכיב אותו בכסא עם זווית מוגבהת (כסא טרמפולינה) או להגביה את ראש המיטה, כך שייצור זווית קלה של 20-30 מעלות.

 

מה מציעה הרפואה הסינית לתינוקות הסובלים מריפלוקס?
 

טיפול טבעי ברפלוקס מתחיל באבחון על פי מדדים גופניים ותשאול של ההורים. לאחר האבחון, ניתן לטפל בתינוקות באמצעות דיקור סיני המותאם במיוחד לגילאי הינקות. זהו טיפול עדין מאוד וקצר, שבמהלכו מוחדרות מחטים סטריליות דקיקות ועדינות, אותן התינוקות כמעט ולא מרגישים. תינוקות וילדים מגיבים מהר לדיקור, והוא מומלץ מאוד כטיפול משלים. הדיקור נועד לחזק את מערכת העיכול, להרגיע ולהקל על התינוק. במקרים מסוימים ניתן לשלב תוספת של צמחי מרפא סיניים לאם המיניקה או לתינוק. אלו נרקחים במיוחד וניתנים כאבקה, בכמות קטנה מאוד, ומשפיעים לטובה על מערכת העיכול בכללותה ועל הקיבה בפרט.

 

אם תינוקכם אובחן כסובל מריפלוקס או שיש לכם חשד שכזה – פנו לאבחון ולטיפול ועשו כל שביכולתכם להקל עליו, על מנת לתרום לרווחתו, להפחתת הכאב והסבל שלו ולשגשוגו הגופני.

 

מאת מאיה נאור – מטפלת מוסמכת ברפואה הסינית בבעיות עיכול. טיפול בריפלוקס, צרבת ועצירות בילדים ובמבוגרים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן