מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

בדיקת חלבון עוברי - מה זה בדיוק ומתי יש לבצע אותה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/1/2016
בדיקת חלבון עוברי - מה זה בדיוק ומתי יש לבצע אותה?

בחלבון עוברי מבצעים תבחין משולש ומשקללים בדיקה של שלושה חלבונים עם גיל העובר, גיל האם, משקלה ונתונים נוספים, במטרה לאתר תסמונת דאון או מומים אחרים. את הבדיקה מבצעים בין השבועות 16-20 במרכזי בריאות האישה ברחבי הארץ

המונח "בדיקת חלבון עוברי" מציין בדיקת דם שמבוצעת כחלק ממעקב אחר הריון ולידה אצל נשים בכל הגילאים. זו בדיקת דם שמטרותיה הן הערכת הסיכון לתסמונת דאון ואיתור הריון בעל סיכוי למומים פתוחים בתעלת העצבים של העובר. במהלך בדיקת התבחין המשולש מתמקדים בשלושה מרכיבים בדם האישה. התוצאה המתקבלת משמשת להערכת סיכון ואין ביכולתה לנבא בוודאות את הסיכוי לתסמונת דאון או מומים אחרים אצל העובר, אך קיימות בדיקות נוספות שיחד עם התבחין המשולש משפרות את יכולת האיתור לכ-90% בממוצע.
 

באופן עקרוני, בדיקת חלבון עוברי היא בדיקת סקר ביוכימי. זו בדיקת דם שממנה ניתן לקבל הערכת סיכונים על ידי בדיקת החלבון העוברי בדם האישה, הורמון ההריון HCGשמקורו בשליה והורמון אסטריול. עם זאת, ניתן להוסיף לבדיקה גם מרכיב רביעי שמשפר ב-5% את רגישות התוצאות. בדיקת המרכיב לא מתבצעת באופן שגרתי והיא כרוכה בתוספת תשלום.
 

מהות הבדיקה והמלצות לנשים בהריון
 

בדיקת חלבון עוברי מסייעת להעריך את הסיכון לתסמונת דאון אצל העובר. היא נעשית על ידי שקלול התוצאות לעיל, כמו גם על מנת לאתר הריון בעל סיכון גבוה. מבצעים את הבדיקה בטווח השבועות 16-20 וההמלצה היא לביצוע הבדיקות בשבועות 16-18. את השקלול של התוצאות המתקבלות באמצעות התבחין מצרפים לתוצאות של בדיקת הסקר הביוכימי והשקיפות העורפית. במידה ולא מבוצעת בדיקת סקר בשליש הראשון של ההריון, יכולים רופאים ואנשי מקצוע עם התמחות מתאימה לתת הערכת סיכון על סמך בדיקת הסקר שמבוצע בשליש השני בלבד.
 

יש מצבים בהם האישה מופנית לייעוץ גנטי על מנת להחליט על המשך בירור ועל הפניה לבדיקת מי שפיר. מצבים אלו מזוהים עם מקרים בהם הסיכון המתקבל מהתבחין, בשקלול גיל האישה ועם מדדי הבדיקה, הוא גבוה יותר מיחס של 1:380. כאשר רמת החלבון העוברי בדם גבוהה בלי קשר לשני המכיבים האחרים, קיים סיכון למומים פתוחים במערכת העצבים. אלו מומים כגון חוסר ברקמות מוח, ספינה ביפידה ומום בדופן הבטן. אלו מקרים בהם ההמלצה היא לבצע אולטרסאונד מוכוון ואף לקבל ייעוץ רפואי יסודי יותר.
 

את התוצאות של בדיקת חלבון עוברי ניתן לקבל דרך התיק הרפואי באתרי קופות החולים, באמצעות יצירת קשר עם המרפאה והאחות המלווה או באמצעות מכתב בדואר. יש לעקוב אחר הנחיות קופות החולים על מנת לבצע את הבדיקה בזמן. אין צורך בהיערכות מוקדמת לקראת הבדיקה והיא לא מלווה בכאבים או תופעות לוואי. הבדיקה נחשבת שגרתית ובטוחה לחלוטין.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן