מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

מה עושים כשהתינוק לא ישן?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 29/12/2015
מה עושים כשהתינוק לא ישן?

הורים צריכים לוודא ששנת התינוק שלהם תקינה והם יכולים לעשות זאת במגוון דרכים. במאמר הבא נביא את הטיפים המעשיים ונסביר כיצד משלבים אותם בשגרת יומו של התינוק

שינה היא אחד הדברים החשובים ביותר להתפתחותו התקינה של התינוק. השינה אחראית על חילוף החומרים, על קצב הגדילה ועל חיזוק השרירים והעצמות. השאלה היא מה עושים כשהתינוק לא ישן, או כיצד מתמודדים עם עוגמת הנפש הנגרמת בגלל לילות ארוכים של חוסר שינה. 
 
קודם כל, חשוב להבין שההורים הם אלו שאחראיים ללמד את התינוק איך לישון באופן רציף. האחריות הזו תסייע להם לוודא שהתינוק בריא בהווה וגם תקנה לו הרגלי שינה בריאים להמשך חייו. ההורים צריכים להיות עירניים לסימני עייפות של התינוק ולסנכרן את שעות השינה שלו עם השעון הביולוגי. בנוסף, יש לשים לב להבדלים בין גורמים התנהגותיים, פיזיולוגיים וסביבתיים.
 
כך תוודאו שינה תקינה
 
יש כמה דרכים שיכולות לסייע להורים לוודא ששנת התינוק תקינה. הדרך הראשונה היא לבדוק לכמה שעות שינה התינוק זקוק ולהקפיד עליהן. תינוק עד גיל 3 חודשים זקוק בממוצע ל-15 שעות שינה ביממה, בעוד בגילאי 3-12 חודשים הוא זקוק ל-14 שעות שינה ובגיל שנה עד שלוש ל-12 שעות כולל שנת צהריים. 
 
הגורמים ההתנהגותיים המשפיעים על הרגלי השינה של התינוק עשויים להיות מעורבות יתר של ההורים. לעומת זאת, גורמים פיזיולוגיים כוללים בעיות כמו אלרגיות, גזים, כאבי אוזניים וכאבי שיניים. אלו גורמים שאיתם ניתן להתמודד בליווי מקצועי ותוך התייעצות עם רופא תינוקות. הגורמים הסביבתיים פשוטים יותר לטיפול: אלו הם גירויים רבים מדי בחדר, לבוש לא מתאים ותנאי טמפרטורה קיצוניים. אפשר לנסות להחליף מזרונים כדי לשפר את שנת התינוק ולעקוב אחר שיבוש בתהליך הטבעי של היווצרות שנת לילה רציפה לאורך זמן.
 
מעבר לשינה רציפה
 
דפוסי שינה תקינים מסייעים להתפתחות ולהבשלת המוח. הורים יכולים לדעת אם שנת התינוק שלהם תקינה לפי מספר השעות שהוא ישן ברצף, כמו גם על פי סימפטומים במהלך השינה עצמה. תינוק עד גיל 3 חודשים ישן בדרך כלל בחלוקות של 90 דקות. עם זאת, כבר מהלידה יש הבדלים יחסית גדולים בין דפוסי השינה. לצד תינוקות שישנים 20 שעות יותר במהלך היממה, יש כאלה שמסתפקים ב-10 שעות ואפילו פחות. תינוק עד גיל 6 שבועות בכל מקרה אינו רוכש הרגלים ולכן רוב התינוקות גם מתקשים להיכנס לסדר יום קבוע. 
 
ברמה המעשית, חשוב להשכיב תינוק מגיל שישה שבועות במיטה כשהוא עדיין ער וללמד אותו להירדם בכוחות עצמו. מגיל חודשיים ועד שנה יש להביא בחשבון שכל תינוק מתעורר כמה פעמים בלילה ורצוי ללמד אותו לישון בלי עזרה חיצונית. בנוסף, אפשר לדאוג לחפץ מעבר קבוע שיקל על תינוקות להירדם ולישון ברצף.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן