מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > קריירה ואמהות

איך נראה יום בחייה של אישה עם הפרעת קשב?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/4/2016
איך נראה יום בחייה של אישה עם הפרעת קשב?

לא רק ילדים סובלים מהפרעת קשב, מחקרים רבים מוכיחים כי נשים רבות סובלות מהפרעת קשב וריכוז (ADD), אבל הן כלל לא מודעות לכך. בכתבה זו תגלי מדוע כל כך חשוב לאבחן את אותה הפרעה וגם כיצד אבחון וטיפול נכון שלה יכול לשפר את איכות חייך

 
אין לך מנוחה וגם אין לך סבלנות וקשה לך לשבת במקום יותר מכמה דקות. התחלת לעשות משהו ושוב לא סיימת. ושוב שכחת פגישה או במקרה הטוב, הגעת אליה באיחור. וכל הזמן צץ משהו דחוף שצריך לטפל בו. עכשיו ומייד . והלחץ... תמיד יש לחץ, ותמיד יש משהו שלא הספקת לעשות. ואף פעם אין לך זמן...ושוב שכחת להוציא בזמן את הילד מהחוג...
 
לעיתים זו ערימת הכביסה שממתינה שתתייחסי אליה ואת לא מוצאת את האנרגיות אפילו להתחיל לקפל אותה. הכלים בכיור נערמים להר אחד גדול, שאוטוטו את מתכוונת לטפל בו. אבל הזמן "בורח לך מבין אצבעות", הערב יורד והנה האיש שלך מגיע הביתה, את יושבת בסלון, בוהה בטלוויזיה כשכל הכאוס הזה מסביבך והוא...ממש לא מבין מה עשית כל היום...
 
את גוררת את עצמך להכין משהו לאכול וכשאת כבר במטבח, את נזכרת ששכחת לשלם את דו"ח החניה וממחר כבר תשלמי קנס פיגורים, ופספסת את התור שלך לגניקולוג. לבסוף, כשכולם ישנים, את נופלת מרוסקת למיטה, כבר אין לך כוח לרגעים אינטימיים עם בן זוגך, הראש צונח אל תוך הכרית.
 
כך נראה יום בחייה של אישה ואמא עם הפרעת קשב. מוכר לך?
 
מחקרים בארץ ובעולם הראו שנשים רבות סובלות מהפרעת קשב וריכוז (ADD), אבל הן לא מודעות לכך שיש להן את ההפרעה. רוב הנשים כיום מנהלות את משק הבית, עובדות בעבודה מסודרת, ודואגות לילדים. כמות המטלות והמשימות היא רבה מאד, ומצריכה ניהול נכון של הזמן והמשאבים.
 
כאשר לאישה יש הפרעת קשב וריכוז שהיא לא מודעת אליה, ניהול הזמן והמטלות נעשה "משימה בלתי אפשרית". אישה כזו מרגישה שהיא במרוץ מטורף, להספיק את כל מה שצריך לעשות. לא משנה עד כמה שהיא תתאמץ, היא לא מצליחה לסיים את כל המשימות בזמן.
 
במקרים רבים, אנשים בסביבה הקרובה שלה כועסים עליה. היא הבטיחה לסיים משימה כלשהיא בזמן מסויים ולא עמדה בזה. הם לא מבינים שהפרעת הקשב וריכוז לא מאפשרת לה לנהל את הזמן ואת המשימות נכון, להצלחה.
 
במקרים רבים, נשים חושדות שיש להן הפרעת קשב וריכוז, בעקבות אבחון של אחד הילדים שלהן. מאחר וההפרעה היא תורשתית, אם לאחד הילדים יש הפרעת קשב וריכוז, יש סיכוי גבוה שהוא ירש את ההפרעה מאחד ההורים (ולפעמים משניהם).
 
אם את אמא עם הפרעת קשב ויש לך ילדה עם הפרעת קשב אתן מתקשות באותן מיומנויות. עלייך לרכוש בעצמך קודם את המיומנויות האלה ורק לאחר מכן תוכלי להדריך ולאמן את הילדה שלך. 
 
מהי הפרעת קשב?
 
הפרעת קשב היא הפרעה אורגנית נוירו-התפתחותית בפעולת המוליכים העצביים במוח. ההפרעה מוכרת כ-ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder, והיא באה לידי ביטוי בקושי של היכולת של אדם לעבד, למיין ולהתמקד בגירויים הרצויים והמתאימים ביותר מתוך סך הגירויים הזמן נתון. התסמינים שלה הם: קשיים בקשב ובריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות.
 
באחוזים גבוהים מדובר בתופעה גנטית-תורשתית. לעיתים רחוקות יש גם גורמים אחרים להפרעה זו כגון: פגיעת ראש בגיל צעיר, טראומה בזמן ההיריון - כתוצאה מחשיפה לאלכוהול /או סיגריות, טראומה בזמן הלידה – כתוצאה מסיבוכים בלידה. כלומר אדם נולד, חי ומת עם ההפרעה והיא משפיעה על כל תחומי חייו. 
 
מחקרים מראים שהסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז ממשיכים אל החיים הבוגרים ויש להם השפעה משמעותית על משפחה, זוגיות, מערכות יחסים, קריירה, ניהול עסק, ביטחון עצמי ועוד מיומנויות ניהול עצמי אצל מבוגרים בכלל ונשים בפרט.
 
נשים אלה, הן לרוב ADD, היו בעבר תלמידות שקטות, מופנמות, לא משתתפות. אמרו עליהן שהן עצלות, מרחפות, יש להן פוטנציאל, אך הן לא מממשות אותו.  כאמור, מדובר בהפרעה "שקופה", שקטה, שאינה נראית לרוב, ומשום כך, נשים שסובלות מההפרעה אינן מאובחנות או מאובחנות באיחור, הן לא מקבלות טיפול בזמן והחוויה העמוקה ביותר שלהן היא שהן אינן מובנות ואינן ממצות את הפוטנציאל האישי שלהן.
 
זה לא אומר שנשים עם הפרעת קשב וריכוז הן כישלון. ממש לא! אלא שהן לא מצליחות להגיע למימוש המקסימאלי של מה שהן יכולות להגיע אליו.
 
הפרעת הקשב, שמושתקת שנים רבות ומוכחשת באופן מוחלט, אינה מאפשרת לנשים לראות שקשיי ההתנהלות היומיומיים שלהן הם תוצר של ההפרעה.
 
הביטוי העצמי הירוד ותחושות התסכול לא מאפשרים להשתמש ביכולות היצירתיות, כאשר יותר מכך, מעבר לתסכול שנוצר, מצטרפת גם תחושה של חוסר מימוש עצמי. התחושות הלא נעימות גורמות לעייפות מתמדת, מתח ואצל חלק מהנשים אף לתחושת דיכאון קל ומתמשך.
 
אבל נשים עם הפרעת קשב וריכוז מאובחנת, שמקבלות את הטיפול והתמיכה המתאימים להן, יכולות להגיע למימוש מלא או כמעט מלא של הפוטנציאל שלהן.
 
מדוע חשוב לאבחן הפרעות הקשב וריכוז?
 
נשים רבות עם הפרעת קשב וריכוז שאינה מאובחנת מרגישות שהחיים מאד קשים. לנשים ואמהות בוודאי, יש ריבוי תפקידים, הרבה מאד משימות בחיי היומיום שלהן והן אמורות לתמרן ביניהן, וכך כל הזמן משהו מתפספס.
 
הסביבה הקרובה כועסת עליהן על שלא הצליחו, למרות שהן מוכשרות ויצירתיות. הן מרגישות שלא מבינים אותן.
 
האבחון נותן לך שלושה כיוונים להקלה:
 
1. תדעי איך קוראים ל"דבר הזה" שאת יודעת שמנהל אותך ומפריע לך בחיים. 
 
2. את תביני מהי בדיוק ההפרעה שלך, ולכן למה את יכולה להתחייב מבחינת ביצוע המשימות, ולמה לא. זה יוריד נטל אדיר מהכתפיים שלך.
 
3. אנשים בסביבתך הקרובה ידעו שיש לך הפרעת קשב וריכוז, ולכן יבינו שמידי פעם יכול לקרות שאת מפספסת משהו, ולא יכעסו עליך.
 
בהמשך, האבחון מאפשר לך להיעזר בכל אפשרויות הטיפול כדי להתמודד עם ההפרעה בהצלחה.
 
 

 

מהן דרכי הטיפול בהפרעת קשב וריכוז?
 
אנשים רבים חושבים שהדרך היחידה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז היא פשוט לקחת תרופה כל יום וכל התופעות ייעלמו. כולנו היינו רוצות שתבוא איזושהי "ג'יני", תעשה  קסמים ותפתור לנו את הקושי לעד.
ובכן, זה לא בדיוק כך ואין פתרון קסם.
 
מחקרים בארץ ובעולם מראים שהפרעת קשב וריכוז אינה מחלה שאפשר לרפא והיא אינה חולפת. כאמור, הפרעת קשב היא בעצם הפרעה כימית במוח, ש"נשארת איתנו" ושאפשר וצריך ללמוד לחיות איתה ולהצליח בחיים למרות קיומה ולעיתים אף בזכותה.
 
חשוב מאד לזכור, שיש להפרעה גם צדדים חיוביים כמו יצירתיות, סקרנות, ריבוי כשרונות ועוד.
אם נלמד איך לפעול נכון, למרות ההפרעה, ולנצל את כל הצדדים החיוביים של ההפרעה לטובתנו, נצליח בחיים.
 
הדרך הנכונה לטפל בהפרעת קשב וריכוז היא בטיפול ותמיכה רב-תחומיים. 
 
אפרט בהמשך את דרכי הטיפול והתמיכה האפשריות, כדי לאפשר לך לחיות את חייך, בהצלחה.
 
טיפול תרופתי ניתן אך ורק על ידי רופא שהוסמך לכך: פסיכיאטר או נוירולוג, מומחה להפרעת קשב.
 
אנשים רבים חושבים שבעקבות נטילת תרופה להפרעת קשב וריכוז, ישתנו חייהם, וכל התופעות ייעלמו. כאמור, לצערנו, זה לא עובד כך.
 
במהלך השנים, בהן הפרעת הקשב וריכוז קיימת בחיינו, בנינו לנו הרגלי פעולה והתנהגות שמפריעים לנו להצליח בחיים. לכן, אפילו אם הטיפול התרופתי מבטל את השפעת ההפרעה לכמה שעות, הוא לא מחליף את ההרגלים שמעכבים אותנו. 
 
חשוב לדעת שהפרעת קשב היא הפרעה התנהגותית וככזו היא משפיעה על ההתנהגות שלנו.
 
בנוסף, במשך השנים גם צברנו משקעים רגשיים, שמפריעים לנו. לדוגמה: אם ניסית משהו מסוים הרבה פעמים ולא הצלחת, את חייה בתחושה שאין לך סיכוי להצליח בזה. על מנת להצליח, יש צורך גם להתגבר על משקעי העבר.
 
טיפול תרופתי לבדו, לא יעזור לך להצליח בהתמודדות עם הפרעת הקשב וריכוז שלך.
 
 The pill doesn't give you the skills !. לכן, את ה-Skills  תרכשי באימון אישי, גם כן ע"י מומחית בהפרעת קשב.
 
לסיכום, הטיפול בהפרעת קשב הינו טיפול משולב: תרופתי והתנהגותי.
 
הטיפול התרופתי – נעשה אצל רופא, פסיכיאטר או נוירולוג, מומחה בהפרעות קשב.
 
הטיפול ההתנהגותי – נעשה אצל מאמן אישי, מומחה בהפרעות קשב (זה החלק שלי בסיפור...).
 
ככל שתכירי בקושי ותפעלי לשינוי מהר יותר כך תצמצמי באופן משמעותי את הפגיעה בכל תחומי החיים, תקטיני את הפגיעה בדימוי העצמי ואת חוויית הכישלון והתסכול.
 
להלן מס' טיפים שיעזרו לך בהתמודדות היומיומית ויספקו לך שקט ורוגע, גם כשאת רחוקה מן הבית, ויאפשרו לילדך לקחת אחריות על החיים שלו ולחוות הצלחה.
 
 הכירי את ה-ADD שלך וקבלי אותו
 גלי את חוזקותייך והתמקדי בהן
 התייחסי בכבוד לצורך שלך בעזרה מכל סוג.
 הפרידי בין "מי שאת" לבין "הקושי שלך"
 הסבירי לבני המשפחה על תסמיני ההפרעה
 גייסי את בני המשפחה לעזרתך  
 גייסי עזרה מבחוץ Outsourcing – 
 למדי אסטרטגיות תקשורת ושאילת שאלות
 למדי לעצור! קחי זמן לעצמך!
 נהלי סדר יום, לו"ז מתוכנן על פיו תעבדי
 צרי שיגרה יומית
 למדי למה להגיד "כן" ולמה להגיד "לא"
 רכשי מיומנויות ארגון. לכל חפץ יש "בית", מקום קבוע בו מניחים אותו.
 הטלפון מצלצל – לפני שאת עונה, עצרי, הסתכלי מי
   מצלצל ורק אז החליטי אם את עונה.
 עבדי עם צ'קליסטים 
 עבדי על שולחן נקי וכבי אפליקציות במחשב שלך
 נשאלת שאלה? הוזמנת לאירוע? קחי זמן למחשבה!
 השתמשי בהומור  
 תגמלי את עצמך על הצלחות
 פתחי הרגלי טיפוח עקביים לגבי שינה, ספורט ותזונה. 
 התמקדי בדברים שאת אוהבת וסלחי לעצמך על טעויות. 
  תלמדי מהם במקום שתסבלי מהם.    
 
 
כותבת המאמר היא:  
 
שוש מעוז-אריה - מאמנת אישית, מומחית בתחום הפרעות קשב וריכוז, בעלת ניסיון רב באימון ADD .ADHD/ חברה בלשכת המאמנים בישראל וב-ICF, האיגוד הבינ"ל לאימון.  

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן