מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > הנקה

תהליך ההנקה: מידע לאמהות בתחילת הדרך

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/4/2017
תהליך ההנקה: מידע לאמהות בתחילת הדרך

כל מה שחשוב לדעת על תדירות ההנקה, אופי ההנקה מבנה השד, משך זמן ההאכלה מכל שד והשתנות אחוז השומן בחלב במהלך ההנקה

תדירות ההנקה
    
תינוק יונק בין 6-12 פעמים ביממה, תלוי באיזה משקל נולד. ככל שיהיה קטן יותר, ינק יותר פעמים. בימים הראשונים ועד בערך שבועיים שלושה הראשונים להנקה, יאכל התינוק בדרך כלל לעתים קרובות מאוד, עד כדי כל שעה וחצי שעתיים.


פעולת ההנקה מעייפת את התינוק, כי זאת עבודה של מציצה ושאיבה. הוא אוכל כמות קטנה יחסית ונרדם. לאחר זמן מה, הוא שוב רעב ולכן ברצונו לאכול שוב. ככל שיגדל ויתחזק, ארוחותיו תהינה "גדולות" יותר ותדירות הארוחות ביממה תרד.
    
את עשויה לקבל הערות ועצות מההורים, חברים או קרובי משפחה, בסגנון: "מה פתאום, אסור לתינוק לאכול לעתים קרובות כל כך, זה גורם לגזים, בגלל זה הוא פולט, תני לו תוספת כי אין לך מספיק חלב" ועוד הערות שונות שכאלה, והכל כמובן מתוך דאגה לך ולתינוקך. חלק יציעו לך לתת מים בין הארוחות, כדי ליצור מרווחים ארוכים יותר. חלק יאמרו לך שהתינוק צריך לאכול כל 4 שעות וכו'.


כל זה אינו נכון. אם מושכים את התינוק בזמן שהוא רעב, הוא נהיה מתוסכל, עצבני, מרבה לבכות, וגם תהיה לכך השפעה על קצב העלייה במשקלו.

האם התינוק אוכל מספיק? - לכתבה המלאה
על תזונת האם המניקה - לכתבה המלאה

הנקה במצבים מיוחדים - לכתבה המלאה
קשיים בהנקה: הסיבות והפתרונות - לכתבה המלאה 
    
    

אופי ההנקה
    
מה מעורר את התינוק ליניקה?


אצל התינוקות פועל רפלקס מולד שמופעל על ידי מגע הפטמה או אצבע בלחיו בשפתיו או בלשונו.  אפשר לסחוט מעט חלב לפיו כדי לגרותו למציצה.


התינוק מוצץ כ-15 מציצות ונח. ושוב כ-15 מציצות ונח. מספר המציצות בין מנוחה אחת לשניה הולך ויורד, עד שהוא מסיים לאכול. כאשר התינוק שבע הוא מפסיק לינוק ומרפה מהפטמה.


תחילת ההנקה מאופיינת במציצות קצרות ומהירות המגרות את רפלקס שחרור החלב. המציצות הבאות נעשות איטיות וארוכות יותר ואת אמורה לשמוע את בליעת החלב ע"י התינוק. שמיעת הבליעה מבטיחה לך שתינוקך אכן יונק ומקבל חלב.


משך ההנקה בשבועות הראשונים הוא ארוך. הנקה יכולה להמשך חצי שעה ויותר. לפעמים זמן קצר לאחר שסיימת להניק, התינוק ירצה שוב לאכול. כאשר התינוק גדל, משך ההנקה מצטמצם. ככל שיתחזק המציצות תהיינה חזקות יותר, והתינוק יסיים את ארוחותיו בזמן קצר יותר.
    
    
מבנה השד

 

 השד מורכב מרקמה בלוטית המוקפת ברקמת שומן. בשד אונות רבות המייצרות חלב, ומכל אונה עובר החלב באמצעות צינור החלב לכיוון הפטמה. לכל צינור פתח משלו בקצה הפטמה (בפטמה פתחים רבים). פעולת היניקה מעוררת הפרשת הורמון הגורם ליצירת חלב, לכן ככל שיונקים יותר, יש יותר חלב.
    
כאשר השדיים נעשים רכים יותר במשך הזמן, אין זה אומר שיש לך פחות חלב. פשוט השדיים מייצרים את כמות החלב לפי גירוי המציצה של התינוק דרישת התינוק, וגם כלי הדם שנוספו לשדיים נעלמים.
    
    
כמה זמן להאכיל מכל שד?
    
כל אישה צריכה להניק כפי הדרוש לתינוק, אין זמן מומלץ למשך ההנקה. בשבועות הראשונים משך ההנקה ארוך יותר לעומת המשך התקופה, ככל שהתינוק גדל עוצמת היניקה חזקה יותר ומשך זמן ההנקה מתקצר. להנקה יעילה יש להניק משד אחד עד שהתינוק מרפה מהפטמה.


 בכל שד, קיים החלב הראשוני שהוא צלול יותר, והחלב השומני - ה"חלב האחורי". החלב האחורי עשיר יותר בשומנים ובקלוריות ומזין יותר וחשוב לגדילת והתפתחות התינוק.
    
אצל כל אישה, מגיע החלב השומני בקצב שונה וזה תלוי בקצב האכילה של התינוק, לכן אין ביכולתך לדעת מתי הגיע תינוקך לחלב האחורי. בהניקך משד אחד בלבד במהלך הארוחה התינוק יינק כמות משמעותית מהחלב האחורי.

 

תהליך ההנקה

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן