מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

לידה שקטה: למה זה קורה וכיצד היא מתבצעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
לידה שקטה: למה זה קורה וכיצד היא מתבצעת?

בכתבה זו תמצאו מידע אודות אופן ביצוע הלידה, גורמי הסיכון, זכויותיהן של נשים שחוו לידה שקטה ומידע חשוב נוסף אודות אותה חוויה קשה שאנשים רבים נאלצים לעבור בכל שנה

בחודש אוקטובר מצוין ברחבי העולם, חודש כואב ועצוב במיוחד - חודש המודעות ללידה שקטה. אבל כמובן שגם ביתר חודש השנה מתרחשות למרבה הצער לידות שקטות ובכתבה זו נעסוק בנושא הכל כך כואב הזה.

לידה שקטה היא אחד הדברים הקשים ביותר בחיים שיוצא לאנשים רבים לעבור בכל שנה. 
1% מהלידות בישראל הן לידות שקטות. מדובר במצב בו האם נאלצת ללדת, בלידה רגילה, עובר ללא רוח חיים (מכיוון שלא נשמע קולו של תינוק בוכה בלידה זו, היא מכונה לידה שקטה). ברוב המקרים הלידה מתבצעת לאחר שבבדיקות מתגלה כי העובר מת ברחם או כאשר יש צורך בהפסקת הריון בשבוע מתקדם בשל סיבות רפואיות. 
 
מה הן הזכויות בחוק של אישה אשר חוותה לידה שקטה בישראל?
 
על פי החוק החדש בישראל (שאושר בחודש מרץ 2016), יולדת שילדה עובר מת החל משבוע 22 והלאה - זכאית לכל הזכויות הנתנות ליולדת אשר ילדה תינוק חי - בהן: מענק לידה, דמי לידה וזכאות לחופשת לידה.
 
מתי מתבצעת לידה שקטה ומה הם גורמי הסיכון?
 
ברוב הגדול של המקרים מתרחשת לידה שקטה בין השבועות 22 ל-28 מסיבות רבות ושונות, כאשר יש לידות שקטות המתרחשות גם בשבועות האחרונים להריון. בין הסיבות הנפוצות ללידה שקטה ניתן לציין:
 
- עובר הסובל ממומים קשים, כגון בעיות כרומוזומליות, שינויים מבניים שונים במערכות חשובות בגוף, כגון מערכת הלב, הכליות ועוד.
 
- סיבוכים באספקת הדם מהאם לעובר, עקב פגיעות שונות בחבל הטבור.
 
- בעיות בשליה אשר גורמות לפגיעות בעובר.
 
- זיהום תוך רחמי הנגרם מחיידק או וירוס אשר גורמים לפגיעה בעובר.
 
- וסיבוכים נוספים אשר לא מותירים ברירה אלא לסיים למרבה הצער את ההריון.
 
קיימים גורמי סיכון רבים העלולים להוביל ללידה שקטה, חלק מהם קשורים לאורך החיים של האם, כגון עישון, צריכת סמים, צריכת סמים, תפקודי כבד לא תקינים, קרע ברחם ועוד.

גורמים נוספים הם הריון בגיל מבוגר, תת משקל אצל האם, משקל יתר אצל האם, הריון הנמשך מעבר לשבוע 40, עוברים בעלי משקל נמוך מאוד ועוד.
 
כיצד מתבצעת לידה שקטה?
 
אופן ביצוע הלידה תלוי במצב העובר וגודל העובר:
 
- כאשר העובר עדיין חי ברחם נאלצת האם לעבור הפסקת הריון לצורך הפסקת פעילות הלב של העובר טרם הלידה. תהליך זה מבוצע על ידי הזרקת אשלגן כלוריד סמוך ללב העובר ולאחר הפסקת פעילות הלב מתבצע תהליך של הפלה או לידה מוקדמת.
 
- נשים רבות נכנסות למצב של לידה מוקדמת ללא התערבות רפואית, מצב הנחשב להפלה ספונטנית.
 
- תהליך הלידה עצמו מתבצע פעמים רבות באמצעות החדרת מקלון למינריה שמטרתו לגרום להתרחבות צוואר הרחם. במידה והעובר עדיין חי מבוצע דיקור מי שפיר שבמהלכו תופסק פעילות הלב שלו. לאחר מכן מוזרקות למי השפיר תרופות שמטרתן לגרום לזירוז הלידה/הפלה והופעתם של צירים (כגון ציטוטק).
 
- משלב זה נמצאת האם תחת השגחה עד להתחלת שלה הלידה הפעילה. במקרים מסוימים לאחר הלידה יש לבצע גם גרידה בכדי לוודא שלא נותרו שאריות שלייה ברחם. 
 
- חשוב לדעת, כאשר אישה נכנסת למצב של לידה פעילה באופן טבעי לרוב לא מפסיקים את פעילות לב העובר, מתוך תקווה שאולי לעובר בכל זאת יהיה סיכוי לשרוד לאחר הלידה (הדבר תלוי גם בשבוע ההריון, משקל העובר, מצבו הרפואי, מצבה הרפואי של האם ועוד.
 
מה קורה לאחר סיום התהליך?
 
נשים אשר יולדות בלידה שקטה סובלות מתסמינים של נשים אשר חוו לידה רגילה, כגון דימומים וגיניליים, גודש בשדיים, התכווצויות ברחם ועוד. התופעות עלולות להמשך גם כ-4-6 שבועות לאחר הלידה. 
 
חשוב מאוד שהורים אשר חוו לידה שקטה יקבלו סיוע נפשי אשר יסייע להם להתמודד עם החוויה הקשה שעברו, עם תחושת הכאב, האובדן, הכעס והאשמה שרבים מהם חשים.
 
על פי החוק ליולדת יש זכות לבחור בעצמה את סידורי הקבורה, אבל היא גם יכולה להעביר את הדבר לטיפולו של בית החולים, מצב בו היא מוותרת על האופציה לבחור את מקום הקבורה. בית החולים מעביר את הנושא לטיפולם של אנשי חברה קדישא. 
 
 
רוני ביר, מיילדת בבית החולים איכילוב וכותבת באתרנו, משתפת אתכם בסיפור לידה שקטה שחוותה במסגרת עבודתה כמיילדת:
 
רציתי לשתף אתכם במשהו שלא מניח לי בימים האחרונים:
 
אני מאוד אוהבת את העבודה שלי, וכמו שתמיד אומרים לי: ״את עובדת במחלקה שמחה, בטח נורא כייף לך...״ אז נכון, הכי כייף בעולם ליילד תינוק בריא ולהשתתף בחוויה הכל כך אינטימית ועוצמתית של משפחה בהתהוות. 
 
באחת המשמרות לאחרונה קיבלתי שני חדרים שבשניהם לא היה לי כל כך ״שמח״.
 
בחדר אחד שכבה יולדת שנכנסה להריון כתוצאה מתקיפה מינית, היא הייתה לבדה לכל אורך הלידה, ללא תמיכה ואהבה לה זקוקה יולדת במהלך הלידה. היא הייתה שקטה, מופנמת וכל כך בודדה.
 
בחדר השני טיפלתי בזוג צעיר, בלידתם השלישית, להם שני ילדים בריאים בבית וכעת, בשבוע 34 גילו שלעוברית הקטנה יש מומים במוח, השניים הגיעו לצורך ביצוע הפסקת ההריון, ״לידה שקטה״ (שקטה מכיוון שבסוף אין בכי של התינוק).
 
שתי נשים עוצמתיות, חזקות וכל כך שברירות. שתי לידות, אחת עם תינוק בוכה ואמא שלבדה בעולם הזה ובשנייה דממה, רק בכי חרישי של זוג הורים שחלמו על תינוקת בריאה.
 
מאז אני לא מפסיקה לחשוב על שתי הנשים הללו, זוכרת איך כל אחת מהן אוחזת בתינוקה ובוכה. אחת מאושרת ומאוד בודדה והשנייה נפרדת מבתה שזה עתה נולדה.
 
אז נכון, העבודה שלי בדרך כלל מאוד שמחה ולרוב יש גם הפי-אנד. אבל, במשמרות כאלה, הקושי והאתגר גורמים לי עוד יותר לאהוב את מה שאני עושה.
 
בדרכי הביתה מהמשמרת לא יכולתי לעצור את הדמעות. המועקה והרחמים שהציפו אותי גרמו לי לבכות...

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן