מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

סימני דרך בהתפתחות תינוקות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/5/2016
סימני דרך בהתפתחות תינוקות

בכתבה זו תמצאו סקירה של שלבי ההתפתחות אותם חווה התינוק בשנה הראשונה לחייו - וגם תוכלו ליהנות מסרטוני הדרכה, שילמדו אתכם כיצד לסייע לו בכל אחד מהשלבים, תוך שימוש בגירויים ותרגילים שונים

אחד הדברים החשובים ביותר לנו כהורים הוא להיות במעקב מתמיד אחר התפתחות התינוק. אתם, כהורים, נמצאים בקשר הדוק עם התינוק, ולכן חשוב להכיר את שלבי ההתפתחות השונים וכיצד תוכלו ליצור עבורו את הגירויים המתאימים בכל שלב ושלב. חשוב לדעת כי התקשורת עם התינוק מתפתחת כל העת, וצריך ליצור עבורו את התנאים שיסייעו לו במסע ההתפתחותי. הנה סקירה של שלבי ההתפתחות השונים בליווי המלצות למעקב וגירוי עבור התינוק.
 
0-4 חודשים
 
בגיל הזה התינוק נחשף לעולם גירויים שונה בתכלית מזה שהיה לו ברחם, ולכן תנוחת הרחם המוכרת מקנה לו תחושת ביטחון, וממנה אפשר להתחיל את מסע ההתפתחות הראשוני. תנוחת מומלצת מבחינה התפתחותית היא תנוחת העירסול, שבה התינוק שוכב על הגב, נתמך בשתי ידינו לכל אורך גופו. בתנוחה זו ניתן ליצור בקלות קשר-עין עם התינוק. שימו לב כי המבט שלו מתמקד בראייה למרחק קצר של כ-20 ס"מ ומבטו נודד ולא מאוד ממוקד.
 
בנוסף, בגיל הזה התינוק זקוק לגירוי של תנועה, ולכן נענוע קל ועדין יכול מאוד להרגיע אותו ואף לסייע בהתמודדות עם גזים. אפשר כבר להתחיל ליצור גירוי קולי, להשמיע לתינוק קולות ואפילו לדבר עמו בהברות פשוטות, תוך כדי טפיחות קלות. יכולות התקשורת של התינוק מתפתחות כבר בשלב הזה, ולא רק כאשר הוא מתחיל לדבר.
 
ניתן ליצור תנוחה מערסלת גם על ידי הנחתו בשכיבה על הגב בתוך פוף רך, ולנדנד אותו בעדינות. התינוק מקופל בתנוחה המוכרת לו מתוך הרחם. חשוב להיות קשובים התינוק, לקולות שהוא משמיע ולהבעות שלו, ולהתאים את התנועתיות ואת הגירוי הקולי לתגובות התינוק. 
 
צפו בסרטון הדגמה:
 
 
 
4 חודשים
 
זהו השלב שבו התינוק מתחיל להבין את יכולותיו ולשלוט טוב יותר בתנועות הידיים והראש שלו. הוא מתחיל להתהפך ולהתקדם בזחילה על גבו באמצעות תנועות דחיפה עם הרגליים. בגיל הזה הוא אמור לשלוט בשכיבה על הבטן. בעת שכיבה על הגב הוא מושיט ידיו לצעצועים וחפצים שסביבו, ותופס רגל אחת בשתי ידיים. בזמן ישיבה הוא מתחיל להחזיק טוב יותר את ראשו ביציבות.
 
ישנו תרגיל התפתחותי בגיל זה שיכול לסייע גם בהתמודדות עם גזים: בשכיבה על הגב הניחו את היד מתחת לאגן, והרימו אותו ואת הרגליים מעט כלפי מעלה. מומלץ ללוות את התנועות העדינות בקולות, תוך יצירת קשר עין עם התינוק. בעת הרמת הרגליים מול קו האמצע של הגוף – התינוק ינסה לאחוז אותן עם שתי ידיו, תוך זיהוי קו האמצע.
 
תרגיל נוסף הוא לימוד התינוק להישכב על הצד. מתנוחת השכיבה על הגב אפשר לגלגל אותו בעדינות הצדה באמצעות אחיזה ברגליים. חשוב לעשות את התרגיל בצורה סימטרית – בכל פעם לכיוון אחר. בעת השכיבה על הצד התינוק יכול להרים את ראשו מעט למעלה תוך הישענות על המרפקים. מדובר בגירוי ראשוני והכרות עם התנועות שיסייעו לו בעתיד להתהפך. 
 
צפו בסרטון הדגמה:
 
 
6 חודשים
 
בשלב הזה התינוק מתחיל להתהפך מהבטן לגב וחזרה, ולומד לשבת עם תמיכה. בנוסף, הוא יכול להתחיל לשאת את משקל גופו על הרגליים, אך עדיין לא כדאי לעודד אותו לעמוד או ללכת. אחיזת החפצים שלו משתפרת, והוא מעביר חפצים מיד ליד. מבחינת התפתחות תקשורתית הוא מתחיל להגיב לשמו ולמילה "לא", ומשתמש בקולות להבעת שמחה או כעס. הוא מגיב להבעות פנים של הסובבים אותו ברמה הרגשית.
 
תרגיל אפשרי בשלב הזה מסייע לתינוק בלימוד זחילה. כאשר התינוק יושב קחו כדור או משחק אחר שלו והניחו אותו רחוק מהישג ידו, אך לא רחוק מדי. התינוק אמור לעבור מישיבה לזחילה, ואפשר לסייע לו על ידי הנחת רגל אחת שלו לאחור כמעין "התנעה" של תהליך העברת המשקל הנדרשת להתחלת הזחילה. לאחר מכן, אפשר לשכלל את הזחילה על ידי הצבת אתגר נוסף: הניחו את רגלכם ישרה בנתיב הזחילה ותנו לתינוק לעבור את ה"מכשול" ששמתם לפניו כסוג של משחק. כאשר הוא מצליח - תנו לו חיזוק חיובי על ידי חיוך ודיבור.
 
צפו בסרטון הדגמה:
 
 
9 חודשים
 
בגיל הזה התינוק מתחיל להבחין בצורה מאוד חדה בין האנשים המוכרים לו משגרת היומיום ל"אחרים". זה השלב שבו הקשר עמכם כהורים נעשה מובהק יותר עבורו, ומכאן ההבחנה המשמעותית כל-כך ביניכם ל"שאר העולם". תינוקות רבים מסרבים לעבור לידי אותם אחרים ומגיבים בחשדנות ואפילו בבכי ובפחד. זהו כנראה גם השלב שבו נפגעים לא מעט סבים וסבתות מאותה התנהגות של התינוק המכונה לעתים "חרדת זרים". התנהגות זו טבעית לגמרי, ויכולה להימשך עד גיל 12-16 חודשים.
 
תרגיל התפתחותי מתאים לשלב הזה הוא משחק בסביבה זרה לתינוק, תוך שילוב עם אחד ההורים. נוכחות ההורה תקנה לתינוק את הביטחון שהוא מחפש, תוך כדי המשחק בסביבה חדשה או עם מישהו זר. כאשר התינוק יראה שאמא או אבא משחקים בסביבה החדשה – זה יקל עליו להתרגל לאותה סביבה לא מוכרת. אפשר לעשות את התרגילים הללו כחלק מההסתגלות לגן תוך כדי שילוב הגננת ואחד ההורים במשחק.
 
בשלב הזה, משחקים מוטוריים המערבים תחושה של התינוק עם חפצים ועם תנועות יעילים יותר ממשחקים עם קשר עין בלבד. המשחקים הללו מסייעים לילד לחוש את התנועה ולפתח אותה. 
 
צפו בסרטון הדגמה:
 
 
 
12 חודשים
 
יכולות התנועה ומיומנות הזחילה של התינוק משתפרות. חשוב לאפשר לו מרחב תנועה בטוח ככל שניתן. בגיל הזה הוא מתחיל לנסות לעמוד על רגליו ולעתים גם ללכת כמה צעדים ללא תמיכה. קחו בחשבון שהוא יפול פעמים רבות על הישבן לפני שיצליח במשימה באופן מלא. בגיל הזה התינוק יתחיל להסתגל לחברת תינוקות אחרים.
 
עוד מהלכים התפתחותיים האופייניים לגיל הזה: התינוק מתחיל להגיד "אבא" ו"אמא", הוא עובר בקלות יחסית מישיבה לזחילה, הוא בוחן חפצים על ידי ניעור או השלכתם, הוא עושה חיקוי של תנועות ומילים וחוזר על קולות סביבו כדי למשוך תשומת לב.
 
תרגילים התפתחותיים המתאימים לגיל הזה: שבו והושיבו את הילד על אחת מרגליכם כשרגליו באוויר, הטו את גופו בעדינות לצדדים ותנו לו ללמוד לאזן את עצמו בישיבה. הדבר יסייע בפיתוח מערכת שיווי המשקל החשובה מאוד ללימוד הליכה. תרגיל נוסף הוא תרגול רפלקס הבלימה. השכיבו את הילד על הבטן על גבי כדור פילאטיס, אחזו ברגליו וגלגלו אותו בתנועה קצרה אך מעט פתאומית קדימה. התינוק אמור לשלוח את ידיו קדימה בניסיון לבלום. הקפידו כמובן להחזיק אותו היטב כדי שלא יפול.
 
צפו בסרטון הדגמה:
 

 

המידע במאמר זה אודות שלבי התפתחות התינוק באדיבות חברת מטרנה ומבוסס על המלצות ההתפתחות של משרד הבריאות ורופאי הילדים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן