מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

גם הגבר צריך להתכונן להריון

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/7/2015
גם הגבר צריך להתכונן להריון

גברים בזמן הריון- בת הזוג שלך בהריון ואתה נרגש עד השמיים, אבל גם מאוד מבולבל ואפילו טיפה חושש... בכתבה זו תמצא מידע מקצועי וחשוב, שיסייע לך לעבור חודשי הריון בקלות ויגרום לך להרגיש מעורב

בשעה טובה, זוגתך בהריון. מה עושים עכשיו? גברים רבים מרגישים לעתים מנותקים ואפילו חסרי-אונים מול המעמד המרגש, אבל מתברר שכמו בכל תחום אחר בחיים קצת מידע בסיסי שמפזר את הערפל מאוד מקל על ההתמודדות המשותפת עם המצב החדש. הנה כמה מהדברים שכדאי שתדע לגבי מה שהולך לעבור עליכם בחודשים הקרובים.
 
שבועות, לא חודשים
 
תקופת ההריון כבר מזמן לא נמדדת על ציר זמן של חודשים. השאלה "באיזה חודש אשתך?" כבר לא ממש רלוונטית, שכן התקופה שעד הלידה נמדדת בשבועות, מרגע הכניסה להריון. הריון תקין ומלא נמשך 40 שבועות, ונהוג לחלק אותו לשלושה חלקים: שבועות 1-13, שבועות 14-26, ושבועות 27-42. כל שליש כזה מאופיין בשלבים שונים של התפתחות העובר, וגם בתופעות ושינויים שונים שהאישה חווה.
 
בדיקות
 
ישראל נחשבת מעצמה עולמית בכל הנוגע לבדיקות בתקופת ההריון. מעקב רפואי מקצועי הכרחי לצורך בדיקת התפתחות העובר ושמירה על בריאותה של האישה. ברשימה הבאה מרוכזות הבדיקות העיקריות, אך במקרים של חשש למצבים רפואיים חריגים ייתכנו בדיקות נוספות.
 
בדיקת אולטרה סאונד ראשונה נערכת בשבוע 6-7 להריון, ומטרתה לאשר את קיום ההריון.
 
בדיקת רופא נשים ראשונה נערכת עד השבוע ה-12, ומטרתה העיקרית לסקור את העבר הרפואי של האישה, ולאתר גורמי סיכון אפשריים.
 
בדיקות דם ושתן נערכות עד השבוע ה-12, ומטרתן בין היתר לקבוע את סוג הדם, לערוך ספירת דם, לבדוק נוגדנים נגד מחלות שעלולות לסכן את העובר, לאבחן זיהומים בדרכי השתן.
 
בדיקת אולטרה סאונד לשקיפות עורפית נערכת בשבועות 11-13 להריון, ומטרתה לזהות מוקדם ככל שניתן את הסיכון לתסמונת דאון ולמומים מולדים בלב. 
 
בדיקת אולטרה סאונד לסקירת מערכות היא הבדיקה הראשונה בשליש הראשון של ההריון. הבדיקה המוקדמת נערכת בשבועות 14-16 והמאוחרת נעשית בשבועות 21-24. בבדיקה סוקר הרופא המומחה את מערכות הגוף של העובר ומעריך את גודלו וקצב התפתחות ההריון. 
 
בדיקת העמסת סוכר נערכת בשבועות 24-28, והיא נועדה לאבחן מראש סיכון לסוכרת הריון. הבדיקה ידועה לשמצה בקרב נשים הרות, שכן היא מחייבת שתייה של תמיסת סוכר בריכוז גבוה ולאחר מכן – בדיקת דם למדידת רמות הסוכר בגוף.
 
בדיקת אולטרה סאונד למעקב תיערך בשבועות 30-33 ומטרתה להעריך את מצב העובר ומשקלו. בנוסף, נבחן מצב השליה ותנוחת העובר לקראת הלידה (ראש, עכוז, או רוחב).
 
בדיקת תרבית נרתיקית ל-GNS נערכת בשבועות 35-36, והיא נועדה לאתר סכנה שעלולה לארוב לילוד – קיומו של סטרפטוקוק מסוג B שעלול לפגוע בו בעת המעבר בתעלת הלידה.
 
 
 
מה עובר עליה?
 
כדי שתוכלו לצלוח בשלום כזוג את תקופת ההריון, כדאי שתכיר כמה מהתופעות השכיחות שמהן סובלות נשים בהריון. מעבר לפולקלור ולבדיחות שנקשרו בנושא זה, מדובר בשורת תופעות פיזיולוגיות שמתרחשות בגופה של האישה בעוצמות שונות. לא כל הנשים חוות את אותם סימפטומים, אבל ראוי להכיר אותם.
 
בחילות וצרבות אופייניות בעיקר לשליש הראשון של ההריון. על פי רוב, הן תוקפות בעוצמה בשעות הבוקר.
 
תאבון מוגבר הוא התופעה ההפוכה, והוא יכול להגיע בכל שלב. בנוסף, ייתכנו שינויים קיצוניים ברגישות לטעמים ולריחות. בהחלט ייתכן שהיא לא תסכים להתקרב לתבשיל הנהדר שהיא תמיד אהבה שהכנת לה.
 
מתן שתן מוגבר מתרחש בשלבים שונים, ויש נשים שחוות את התופעה מתחילת ההריון ועד סופו. קח בחשבון שיציאה משותפת למקום נטול-שרותים אינה בגדר אופציה מומלצת עבורכם.
 
עצירות ו/או שלשולים הם תופעות שכיחות במהלך שלבים שונים של ההריון. ניתן להקל עליהם מעט, אבל הכי חשוב להיות מוכנים ולדעת להתמודד איתם.
 
דימומים מהאף ככה סתם, ללא סיבה נראית לעין. אין ממה להיבהל, וכדאי לסגל כמה שיטות לסייע בעצירת הדימום, כמו הטיית הראש לאחור וישיבה או עמידה אם הדבר מתרחש בשכיבה.
 
עייפות היא תחושה נפוצה לאורך חלקים ניכרים מההריון. אל תשכח שהגוף שלה עובד קשה מאוד גם כשהיא לכאורה במנוחה. בשלבים מתקדמים יותר גם איכות השינה נפגעת, בשל הקושי למצוא תנוחת שכיבה נוחה.
 
קושי בהתכופפות ובמאמץ פיזי הולך וגובר ככל שההריון מתפתח. בשביל זה אתה כאן, עזר כנגדה, ותומך בה ובהריון.
 
רכבת הרים רגשית היא כנראה אחת התופעות המאתגרות ביותר עבור הזוגיות שלכם, בצל הפעילות ההורמונלית המוגברת המתרחשת בגופה של בת הזוג. אל תיקח ללב, ומצא את הדרכים שלא להעצים את הרכבת הזו כשהיא מתחילה לדהור לכיוונך.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן