מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

שבועות, התפתחות התינוק ומה שביניהם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 21/5/2015
שבועות, התפתחות התינוק ומה שביניהם

מהו השילוב הנכון של מוצרי חלב בתזונת התינוק? כיצד תורם הסידן להתפתחות העצם בילדות? והכי חשוב - כיצד בוחרים תחליף חלב?

חג השבועות עוד רגע בפתח והמקרר שלנו מתמלא מוצרים ומטעמים חלביים, ולכן חג זה הוא הזדמנות טובה להדגיש את חשיבות החלב ומוצריו בתזונת הילדים. לחלב יתרונות תזונתיים רבים כמו חלבון איכותי החיוני לגדילה והתפתחות, ויטמינים מקבוצה B התורמים למערכת העצבים, ומעל הכל הוא הספק הטוב ביותר של סידן, מינרל חיוני לבניית עצמות חזקות. הסידן חשוב במיוחד בתקופת הינקות והילדות בשל קצב הגדילה המהיר.
 
עוד לא יבש החלב על שפתותיו – כיצד בוחרים תחליף חלב לתינוק?
 
חלב אם הוא המזון המומלץ ביותר לתינוק אך במידה והתינוק כבר אינו יונק באופן בלעדי ממליץ משרד הבריאות להזינו בתחליף חלב על בסיס חלבי כבחירה הראשונה. אך כיצד תבחרו את התחליף הטוב ביותר לתינוק שלכם? כל תחליף חלב מכיל רשימה ארוכה של מרכיבים בהתאם לדרישות התקנים המחמירים למזון לתינוקות, ובבואכם לבחור חשוב לשים לב לרכיבים הייחודיים הנמצאים בו.
 
השילוב הנכון של מוצרי חלב בתזונת התינוק
 
סביב גיל חצי שנה מתחיל שלב חדש בתזונת התינוק עם המעבר ההדרגתי מחלב אם או תחליף חלב כמזון בלעדי לאכילת מגוון מזונות מוצקים. המזונות המומלצים כמזונות ראשונים לתינוק הם פירות, ירקות, דגים ובשר לסוגיו, קטניות, דגנים ודייסות לתינוקות מועשרות בברזל. בהחלט ניתן להתחיל לשלב גם מוצרי חלב אך חשוב להקפיד על כללים אלו:
 
1. אין לתת חלב פרה ניגר עד גיל שנה לפחות (וגם בגיל שנה רצוי להמשיך ולתת תחליף חלב העשיר יותר בברזל).
 
2. יש להקפיד על מתן מוצרי חלב לא ממותקים כגון יוגורט טבעי או גבינה לבנה ולא מעדני חלב ממותקים בכדי לא להרגיל את התינוק למאכלים עתירי סוכר.
 
3. חשוב מאד להקפיד על כמויות קטנות בלבד של מוצרי החלב שנועדו רק לצורך חשיפה אך עדיין אינם אמורים להיות חלק מרכזי בתפריט של התינוק. את הסידן החשוב לו לצורך גדילה והתפתחות העצמות מקבל התינוק בשלב זה מחלב האם או מתחליף החלב.
 
חלב, סידן והתפתחות העצם בילדות
 
לפעוטות וילדים גדולים יותר כדאי לכלול כ2-3 מנות של חלב ומוצריו בתפריט באופן יומיומי. במהלך שנות הילדות חל תהליך של צבירת סידן בעצמות ולכן חשוב להקפיד על צריכת סידן מספקת. ככל שהילד גדל כך כמויות הסידן שגופו צריך גדלות, כך שבהחלט חשוב להקפיד על צריכת חלב ומוצריו באופן יומיומי ובטח לרגל החג.
 
בברכה,
רננה מזרחי
 דיאטנית קלינית
מנהלת מדעית מטרנה

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן