מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

משרד הבריאות: משחות המטפלות בכאבי שיניים לתינוקות מסוכנות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/3/2015
משרד הבריאות: משחות המטפלות בכאבי שיניים לתינוקות מסוכנות

משרד הבריאות הוציא אזהרה חדשה וחמורה מפני שימוש במשחות להקלת כאבי שיניים של תינוקות, זאת בעקבות דיווחים רבים על תחלואה קשה ומוות בארה``ב

משרד הבריאות הוציא אזהרת בטיחות חמורה, הקוראת להורים להיזהר מפני שימוש במשחות שמטרתן להקל על כאבי שיניים לתינוקות.
 

ההודע יצאה בעקבות דיווחים על 22 מקרי מוות ותחלואה קשה בקרב תינוקות בארצות הברית. משרד הבריאות קורא לציבור לדווח לרופא על כל תופעת לוואי חמורה וחריגה ולהתייעץ עם הרופא לפני השימוש במשחות.
 

ה-FDA, מנהלת התרופות האמריקני, דיווח על כך שקיבל 22 דיווחים על מקרי מוות ותופעות לוואי חמורות בקרב תינוקות ופעוטות בגילאי 5 חודשים ועד שלוש וחצי שנים.
 

מרבית תופעות הלוואי ומקרי המוות התרחשו עקב מתן מינון יתר כתוצאה ממריחה של כמות גדולה מדי של המשחות ובליעה בטעות של תמיסה צמיגה של לידוקאין בקרב תינוקות ופעוטות.
 

בישראל רשומים כיום שני תכשירים המיועדים לשימוש בחלל הפה ומכילים לידוקאין והם אוראקורט ועזרקאין ג'ל. התכשירים הללו לא מיועדים לשימוש לתינוקות ופעוטות מתחת לגיל שנתיים ולכן משרד הבריאות קורא לציבור שלט להשתמש בהם להקלה על כאבי בקיעת שיניים.
 

בנוסף התקבלו דיווחים נוספים דומים הנוגעים לתכשירים המכילים בנזוקאין, אשר נמכר בישראל תחת השם KANKA. תכשירים נוספים המכילים בנזוקאין הם בייבי ג'ל ו-ANADENT שנאסרו לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי.
 

משרד הבריאות מזהיר כי שימוש בתכשירים אלו עלול לגרום לתופעת לוואי נדירה וחמורה בשם מתהמוגלובינמיה, מצב בו מתרחשת ירידה בזמינות החמצן לרקמות בשל עליה של רמות המתהמוגלובין.
 

 מתהמוגלובינמיה באה לידי ביטוי בתופעות כגון חיוורון, שינוי צבע העור, השפתיים והציפורניים לגוון כחלחל או אפרפר, בעיות קוצר נשימה, תחושת עייפות, בלבול, כאבי ראש, סחרור וגם דופק מואץ. תסמינים אלה עלולים להופיע בתוך דקות ועד שעות לאחר השימוש בתכשירים, החל מהטיפול הראשון, וגם לאחר שימוש חוזר בתכשיר.
 
תופעות לוואי נוספות התקבלו גם עקב שימוש בתכשירים המכילים כולין סליצילט, אשר נמכר בישראל כ-"טי ג'ל" או "בייבי גאם". באחד המקרים סבל פעוט ממחלה ויראלית, שגרמה להקאות חמורות, עייפות קיצונית וגם לבעיה בראייה. חוקרים קבעו כי הוא לקה בהרעלת סליצילטים, המצויים בתכשיר.
 

במשרד הבריאות ממשיכים לעקוב אחר הדיווחים השונים, וקוראים לציבור הישראלי להודיע למשרד הבריאות על כל תופעת לוואי שנגרמה בעקבות שימוש בתכשיר לבקיעת שיניים.

 
משרד הבריאות גם ממליץ להימנע משימוש תרופתי לתופעת בקיעת השיניים בתינוקות. על ההורים להיוועץ ברופא הילדים או ברופא שיניים לילדים לפני מתן של כל תרופה המיועדת לבקיעת שיניים, גם אם היא נמכרת בבתי המרקחת ללא מרשם.
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן