מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

מידע אודות חוסר חשק מיני לאחר לידה

מאת: ד''ר דניאל דריי | פורסם: 12/6/2019
מידע אודות חוסר חשק מיני לאחר לידה

כיצד לידה משפיעה על הקשר הזוגי והחשק המיני? ואיך מחזירים את הניצוץ לזוגיות לאחר הלידה?

חווית הלידה היא עוצמתית ומשנה חיים. גם בהקשר הרגשי וגם בהקשר הפיזיולוגי אצל האישה. מעבר לסיבה הפשוטה שלתוך החלל האינטימי נכנסת דמות חדשה, שזקוקה למשאבים רגשיים ופיזיים שגוזלים זמן. אז אין ספק אפוא שיש ללידה השפעה משמעותית על חשק מיני ועל המערכת הזוגית והמינית בכלל. חוסר חשק מיני בקרב הורים צעירים הינה תופעה שכיחה, כך שאם אתם סובלים ממנה, אתם בהחלט לא לבד.
 
מיניות לאחר הלידה
 
ללידה יש השפעה ישירה על המיניות ולו בגלל הקשר הישיר והבלתי נמנע שבין מיניות והולדה. תינוק הוא תוצר של יחסי מין ואהבה בין שני אנשים. כל המערכות המשתתפות בהבאתו של הילד לעולם הנן המערכות הקשורות גם להנאה המינית ולקשר הזוגי.
 
תהליך הלידה הכואב והלא פשוט מתחולל ומושפע מאותה מערכת הורמונאלית ופיזיולוגית שמשמשת אותנו גם בהקשר המיני.
 
ולכן, יש קשר ישיר וברור בין ההחלמה הפיזיולוגית מהלידה ולחזרה לפעילות מינית.
 
בנוסף, השינוי הדרמטי בחיים וחוסר הפניות הרגשית אף הוא, מוסיף לכך נדבך דרמטי.
 
השפעת הלידה על החשק המיני ועל הזוגיות
 
משבר זוגי לאחר לידה הוא תופעה נפוצה למדי ובעיקר לאחר הלידה הראשונה. ע"פ הסטטיסטיקה מדובר בכ-50% מהזוגות שחווים ירידה באיכות הקשר הזוגי והמיני.
 
בספרות המקצועית מדברים על כך שהממוצע של חזרה לשגרה מינית טרום הלידה עומד על כשנתיים (יש מקרים שאפילו יותר בעקבות לידות נוספות).
 
תקופת משכב הלידה עומדת על כ-6 שבועות (כמומלץ על ידי הרופא בהתאם למצב הגופני של האישה), בתקופה זו היא ברוב המקרים עדיין בחופשת הלידה, בן הזוג חוזר לעבודתו ולשגרה מקצועית, לחוויות חברתיות, לפיתויים, לטיפוח העצמי.
 
במקביל עדיין קיים בגופה חוסר איזון הורמונאלי ואם היא מניקה, הפרשה של הורמון הפרולקטין אף מדכאת עוד יותר את הליבידו שלה ומשאירה אותה עם חשק מיני ירוד. על זה נוסיף שינויים במבנה ובמראה הגוף, ירידה באינטראקציה החברתית, שגרה שוחקת, ירידה בעוצמות ואיכות האורגזמה ועייפות שלא משאירים זמן ומקום לסקס.
 
מצד שני הגבר, חווה גם הוא חוויה רגשית עוצמתית בשל השינוי הדרמטי בחייו, כאשר מצופה ממנו לתמוך בבת הזוג היולדת, בעוד היא והתינוק הופכים למרכז העניינים של המשפחה המורחבת והחברים. 
 
באופן ברור, בת הזוג שלו מנועה לקיים יחסי מין לפחות 6 שבועות לאחר הלידה, ומעבר לכך, היא לא מסוגלת (מהסיבות שמניתי קודם לכן), וכמובן הסתה של מרכז תשומת הלב שלה ממנו אל התינוק ובמקרים מסוימים אפילו תחושת תחרות מסוימת עמו. 
 
אז כיצד להחזיר את הניצוץ לזוגיות ולמיניות?
 
1. טיפים לאישה- אימון של שרירי רצפת האגן, מומלץ לפני הכניסה להריון, במהלך ההיריון להקלה בתהליך הלידה וגם לאחר הלידה. הפעולה מסייעת במניעה/הקטנה של חתך חיץ, משפרת את ההחלמה לאחר הלידה, לכיווץ הנרתיק ולמניעה של בריחת שתן.
 
2. מיניות לאורך כל הדרך – קיום יחסי מין בצורה סדירה גם בהריון, תקל על חזרה לשגרה ו/או יצירת תבנית חדשה לאחר הלידה. (גם אם לא בדומה למה שהיה קודם).
 
3. סלחנות עצמית – קבלה עצמית וסלחנות לגוף הם המפתח. גוף האישה הביא לעולם דבר מופלא והשינוי בו הוא מבורך ומהסיבות הנכונות. לא חייבים להתחיל ברפורטואר תנוחות וביצועים וירטואוזיים, רומנטיקה והקשבה יעזרו מאוד. מצאו יחד את התנוחות והקצב הנעים לכם.
 
4. התינוק צריך אמא שטוב לה – נכון שהתינוק במקום הראשון, אבל זו לא סיבה לאם להזניח את עצמה. חשוב שהאם תשיב לעצמה שגרת "טיפוח עצמי" כמו: הפסקה למנוחה, קריאת ספר, יציאה עם חברה/ות, התעמלות, בילוי ועוד. ממליץ לא לחכות לתקופת החזרה לעבודה. הטיפוח העצמי צריך להיות בכל עת. זה המפתח לבריאות הנפשית ומוטיבציה האישית.
 
5. סקס בבוקר במקום בערב – ברוב המקרים הסקס נפגע בגלל עייפות. נסו להעביר את שעות הפעילות המינית לשעות הבוקר. זה יכול לעזור. מנוחת צהריים בשעות השינה של התינוק גם היא תעזור יחד עם חלוקת הטיפול בתינוק בין בני הזוג.
 
6. מצאו את הזוגיות החדשה שלכם בתוך הסטטוס ההורי. כשאתם יחד, נסו לשכוח לכמה דקות שאתם הורים ותנו מקום לפרטנר.
 
טיפול זוגי לטיפול בחוסר חשק מיני 
 
פנייה לעזרה מקצועית היא משהו שכדאי לשקול גם אם אתם חושבים שמה שאתם עוברים הוא תקין. דכדוך לאחר לידה, ירידה בדימוי גוף, קשיים. כל הליך אקטיבי אפילו הזמנת בייבי סיטר או פנייה לקבוצת תמיכה (גם וירטואלית)  תעזור לכם להתמודד עם הקושי ולטפל בו גם אם הוא חורג מגבול התקין/ממוצע. טיפול זוגי  אצל רופא סקסולוג מאוד מומלץ לשיפור הזוגיות, האינטימיות והמיניות בקרב הורים טריים, ובמיוחד כשהמשבר בזוגיות מגיע על רקע של חוסר חשק מיני.
 
שיתוף זוגי ופתיחות – לדעת להבין את צורכי וקשיי בן/ת הזוג בכל שלב, להיות שותפים אחד בחוויות ובקשיי השנייה, להיענות  לצרכים ההדדיים, לדבר, להתחשב בשינויים הגופניים והרגשיים.
 
הכירו בעובדה שעליכם לייצר מציאות מינית חדשה שתסייע לכם לפתח את הקשר הזוגי שלכם למשהו שיחזיק שנים.
 
מזל טוב ובהצלחה!
 
נכתב על ידי ד"ר דניאל דריי – רופא סקסולוג, מטפל מיני וזוגי ומנהל את פורטל הסקסולוגיה "תורת היחסים".

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן