מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

נכון או לא נכון? מיתוסים אודות משקל התינוק והפעוט

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/2/2019
נכון או לא נכון? מיתוסים אודות משקל התינוק והפעוט

האם התינוק חייב להישאר באותה הנקודה בעקומות המשקל? האם עלייה במשקל מעידה בהכרח על אכילה בריאה? ותשובות לשאלות נפוצות נוספות

אחד הדברים המעסיקים אותנו ביותר מן הרגע בו מגיע ילדנו לאוויר העולם, הוא משקלו. רבים מאתנו מוצאים את עצמנו שולחים הודעה לכל בני משפחתנו וחברינו, עם היוולדם של הבן או הבת, בזו הלשון, פחות או יותר: "בשעה טובה, נולד לנו הבוקר בן מקסים, במשקל 3.5 ק"ג ועם מתיקות אינסופית". במידה ולא בחרנו להודיע לכל המקורבים מהו משקלו של הרך הנולד, שאלות בנושא צפויות לעלות מצדם. 
 
העיסוק הרב במשקל מובן לחלוטין, משום שהוא מהווה את אחד המדדים למעקב אחר התפתחותו התקינה של התינוק. מעקב אחר משקלו של התינוק אכן חיוני, אך רצוי להימנע מעיסוק אובססיבי בנושא ומשקילה תכופה מדי, במידה ואין צורך מיוחד בכך מבחינה התפתחותית או רפואית. כמו כן, חשוב לדעת מהי האמת מאחורי מיתוסים רבים הקיימים סביב נושא המשקל בקרב תינוקות ופעוטות.
 
ריכזנו עבורכם מספר מיתוסים הנוגעים למשקל התינוק והפעוט, בתוספת הסבר הנוגע לאמת שמאחוריהם. 
 
על התינוק או הפעוט להישאר באותה נקודה בדיוק בעקומת המשקל
 
"בביקור הקודם שלנו בטיפת חלב, הבת שלי הייתה באחוזון גבוה יותר מבחינת המשקל. מה קרה? האם היא חולה? האם יש לה בעיה התפתחותית? האם אנחנו צריכים לדאוג?"
 
שאלות אלו שכיחות מאוד ועולות לעיתים קרובות בפני אחיות טיפת חלב, בעיקר מפיהן של אימהות טריות, שזהו ילדם הראשון. הדאגה מובנת, ואכן יש לשים לב לשינויים בעקומת הגדילה ולצפות לעקביות, אך ב'עקביות', אין הכוונה למיקום מדויק שאינו משתנה לעולם, אלא באופן כללי, ובהחלט ייתכנו תנודות קלות ומעבר בין אחוזונים. 
 
להאטה בקצב העלייה במשקל או לירידה במשקל כמה סיבות אפשריות, החל מהנקה שאינה מתבצעת באופן היעיל והמוצלח ביותר, דרך שינוי בהרגלי האכילה, כמו מעבר מהנקה להאכלה בבקבוק או מעבר לסוגי מזון נוספים, ועד לקשיי עיכול האופייניים לגיל הינקות, כמו גזים וקוליק. 
 
כל מקרה של עלייה איטית יחסית במשקל או ירידה במשקל יש לבחון לגופו ולא להזניח, אך אין צורך להילחץ מכך. תחנת טיפת החלב בה אתם מנהלים מעקב תעניק לכם את כל המידע הדרוש בנושא, תייעץ לכם ואף תמליץ על פנייה לרופא, במקרה הצורך. 
 
אי אפשר לנצח את הגנים
 
אחת הסברות הרווחות, היא שילד להורים הסובלים מעודף משקל בהכרח יהיה כבד משקל גם הוא, וכי יש להשלים עם כך כעובדה מוגמרת. האמת היא, שעל אף שלגנים השפעה רבה גם בתחום המשקל, אין לקבל משקל גבוה במיוחד כמעין גזירת גורל.
 
להרגלי אכילה נכונים ולתזונה בריאה ומאוזנת השפעה רבה על משקלו של הילד, והקניית הרגלים בריאים מתחילה בגיל צעיר מאוד. בגילאים הצעירים, חשוב להתייחס למשקלו של הילד מן ההיבט הבריאותי. הפן העוסק במראה החיצוני ובהשלכות החברתיות של השמנה הינו רגיש מאוד, והעיסוק בו לא אמור להיעשות בגילאים צעירים במיוחד.
 
חשוב להדגיש כי בכל הקשור להתמודדות עם משקל חריג בקרב ילדים, יש להתייעץ עם אחיות טיפת חלב ועם רופאי ילדים ולא לקבל החלטות לבד. חשוב מאוד שגורם מקצועי ילווה אתכם בכל צעד וצעד. 
 
עלייה במשקל בהכרח מעידה על אכילה בריאה ומאוזנת 
 
בשנה הראשונה לחייו של התינוק, כאשר הוא בעיקר יונק או ניזון מתחליפי חלב ובהמשך עובר לטעימות אוכל מוצק ולאכילת מנות קטנות יחסית של מזונות מוצקים ראשונים, עלייה במשקל אכן מעידה במידה מסוימת על טיב התזונה.
 
יחד עם זאת, בהמשך, כאשר הפעוט נחשף לשלל מזונות, העלייה המיוחלת במשקל עשויה לנבוע מערכם הקלורי של המזונות ולאו דווקא מעידה על תזונה מאוזנת ונכונה. לדוגמה, ילד עשוי לעלות במשקל כתוצאה מאכילה של ארוחות מסודרות הכוללות עוף, בשר, ירקות, דגנים, ביצים ועוד, אך גם משתייה מרובה של שוקו ומאכילת חטיפים. בשני המקרים האכילה תמצא את ביטויה בעלייה במשקל, אך אין עוררין על התזונה העדיפה מבין השתיים. 
 
על כן, כדאי שלא להיות שאננים ולהסיק אוטומטית מכל עלייה במשקל הפעוט כמרמזת על אכילה בריאה, אלא לשים דגש על תפריט בריא ומאוזן. להוציא מקרים רפואיים מיוחדים, המטרה אינה עלייה במשקל, אלא תזונה מיטבית, שעלייה במשקל היא אחת מתוצאותיה.
 
המאמר באדיבות חברת בייבי רותם המתמחה בהשכרת משאבות הנקה ומוצרים משלימים 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן