מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

התקפי בכי הקשורים בעיכול - איך מזהים ומה עושים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 21/1/2015
התקפי בכי הקשורים בעיכול - איך מזהים ומה עושים?

כאבי בטן כתוצאה מגזים ואי נוחות במערכת העיכול, נפוצים אצל תינוקות שגילם עד 4 חודשים. חוץ מלהמתין לכך שהתופעה תחלוף מעצמה, ניתן לבצע עוד מספר פעולות שיקלו על הסבל של התינוק

מאת רננה מזרחי דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית מטרנה
 
התקפי בכי בתינוקות רכים הינם תופעה נפוצה עד גיל 3-4 חודשים. הבכי נמשך פעמים רבות כמעט בלי הפסקה כ-3 שעות ביום ויותר, מופיע לפחות 3 פעמים בשבוע, בעיקר בשעות הערב ונמשך למשך 3 שבועות לפחות. וכאילו לא די בבכי עצמו, הוא מלווה בפנים סמוקות, אגרופיו קפוצים, ונראה בבירור שהתינוק סובל מכאבי בטן. תופעה זו מכונה בפי רבים גזים או בעגה הרפואית infantile colic. חשוב שתדעו שזוהי תופעה שכיחה המתרחשת אצל כ-70% מהתינוקות בחודשי חייהם הראשונים, כפי שעולה ממחקר שנערך בקרב אמהות לתינוקות עד גיל 4 חודשים המדווחות כי תינוקן סבל מגזים ואי נוחות במערכת העיכול.
 
תופעת הקוליק קשורה ככל הנראה לתהליך הבשלת המעי ולהסתגלותו לחיים מחוץ לרחם, ובמסגרתה התינוק סובל מהתקפים של בכי שיכול להיות ממושך, ובדרך כלל בשעות קבועות של היום. לרוב התקף הבכי יסתיים רק כאשר התינוק (וההורים) כבר מותש, אך לעיתים קרובות תשחרר רגיעה (לפעמים זמנית) אחרי יציאה או פליטת אויר.
 
העובדה שמדובר בתופעה טבעית המתרחשת גם בקרב תינוקות יונקים, אינה מפחיתה מהקושי בהתמודדות עימה והיא מביאה הורים רבים לביקור אצל רופאי הילדים על מנת לוודא שהכל תקין ולקבל הנחיות כיצד להקל על תינוקם.
 
לחכות עד חלוף התופעה סביב גיל 3-4 חודשים אינו בגדר אופציה לתינוק ולהוריו הסובלים ויש אמצעים שונים להקל עליו. 
 
מה ניתן לעשות?
 
- אם התינוק יונק אפשר לנסות להפסיק שימוש במוצרי חלב בתפריט האם, על מנת לראות אם יש הטבה. במידה ויש שיפור ניתן להמשיך בתפריט המנעות זה כל עוד ההנקה נמשכת ולהקפיד על נטילת תוסף של סידן.

- במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב כדאי לבחור בכזה המיועד למצבי אי נוחות במערכת העיכול, כגון מטרנה אקסטרא קר קומפורט המכילה רכיבים ייחודים המסייעים לעיכול קל. מטרנה הנה היחידה מבין תחליפי הקומפורט המכילה פרוביוטיקה מסוג L.Reuteri הקיימת באופן טבעי בחלב אם. יעילות פרוביוטיקה זו בהפחתת משך בכי תינוקות עם קוליק ובהקלה על מצבי אי נוחות במערכת העיכול כמו עצירות ושילשולים, הוכחה במספר מחקרים שנערכו בשנים האחרונות. בנוסף, מטרנה אקסטרא קר קומפורט מכילה הרכב שמנים ייחודי מסוג בטאפלמיטאט שהוכח מחקרית כתורם לעיכול קל ולהפחתת משך הבכי בתינוקות בכ-50% (!) והרכב פחמימות ללא לקטוז להקלה על מצבי אי הנוחות הבטנית.

 
- בזמן ההאכלה חשוב להקפיד שזרימת החלב מהפטמה לא תהיה מהירה מדי, מה שעלול להוביל לבליעת אוויר ולהחרפת תופעות הקוליק.
 
- לאחר שבחרתם את תחליף החלב המתאים ביותר לתינוקות הסובלים מגזים, תוכלו להקל על תינוקכם בעוד כמה דרכים מעבר לתזונה עצמה, למשל ע"י החזקתו כך כשבטנו מונחת על זרועכם. אל תחששו מכך ש”יהפוך מפונק "או ש”יתרגל להיות על הידיים" והרבו להחזיקו קרוב אליכם תוך הענקת חום, אהבה ורוגע שיעזרו לו בעת הכאב.
 
- אמבט חמים או עיסוי בכפות הרגליים יכול לעזור. גם עיסוי עדין לבטן יכול להקל: ניתן להפשיט אותו מבגדיו) לוודא כמובן שהסביבה חמימה מספיק( ולעסות את בטנו במרכזה בתנועות סיבוביות ומעגליות בכיוון השעון.
 
בכל מקרה, היו סבלניים כמה שאפשר, ובכך תנסכו תחושת ביטחון ורוגע גם בתינוקכם. 
למידע נוסף תוכלו להיכנס ל: www.babylesscry.co.il

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן