מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

באופן טבעי: טיפול באקנה בזמן הריון

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/12/2015
באופן טבעי: טיפול באקנה בזמן הריון

ממה חשוב להיזהר בטיפול באקנה בזמן הריון? כיצד רפואה סינית יכולה לסייע בהתמודדות עם הבעיה? מה הקשר בין תזונה נכונה ואקנה? ועוד

לא מעט נשים סובלות מפצעי אקנה במהלך ההריון. השינויים ההורמונאליים שעובר הגוף במהלך ההריון, בעיקר בשליש הראשון, גורם להופעתם של פצעוני אקנה, על פי רוב בפנים, בידיים, בגב, בחזה ועוד מקומות. לעתים, הפסקת נטילת גלולות נגד הריון פוגעת אף היא באיזון ההורמונאלי בגוף, והתוצאה יכולה להתבטא בפצעי אקנה, הדומים לפצעי בגרות: אדומים, נפוחים, לעתים דלקתיים.
 

השינוי הניכר במראה החיצוני הכרוך בהריון פוגע לא פעם בדימוי העצמי של האישה, וברור כי הופעת פצעוני אקנה אינו מוסיף, בלשון המעטה, לביטחונה העצמי ולשיפור מצב הרוח. העור הנגוע מקבל צבע אדמדם והופך מחוספס למגע, ועל אף שככל שההריון יתקדם יתאזנו ההורמונים והאקנה תלך ותדעך, מדובר בתוספת מיותרת ומפריעה, שמומלץ לטפל בה.
 

ממה חשוב להיזהר בטיפול באקנה בזמן הריון?
 

מומלץ מאד לטפל באקנה ואין טעם להניח להם ולקוות לטוב, כיוון שמעבר לצד האסתטי יכולים הפצעונים להתפתח ולהפוך לזיהום. גירוד חוזר ונשנה של הפצעים בוודאי לא ייטיב עמם, ואף יזרז את התהליך הדלקתי.
 

אך לצד זאת, יש לבחור בקפידה את הטיפול במהלך ההריון ולהקפיד ולהישמר מפגיעה בעובר דרך מחזור הדם. חשוב שהטיפול באקנה יהיה על בסיס טבעי בלבד, ללא נטילת חומרים כימיים, שעלולים להגיע לעובר ולפגוע בו.
 

לכן, תרופות אנטיביוטיות אינן מומלצות לטיפול באקנה בהריון. גם תרופות על בסיס ויטמין A, שאולי יעילות בכל מצב אחר, אינן מומלצות בתקופת הריון ויש לבדוק כל תרופה בנפרד אם אינה אסורה לשימוש לחלוטין בתקופת הריון.
 

כמו כן, לא מומלץ להרבות באמבטיות חמות ובשטיפת פנים תדירה, כיוון שהמים מייבשים את עור הפנים ומעכבים את הטיפול. גם סבונים המייבשים את העור אינם מומלצים.
 

יחד עם זאת, יש לזכור כי העור הינו איבר חי ונושם, ויש להתאים לו את הטיפול הראוי לו, בוודאי במהלך הריון. 
 

הרפואה הסינית ואקנה בהריון
 

כמו בטיפולים אחרים, גם הטיפול הסיני באקנה הוא טבעי לחלוטין, ללא מעורבות של חומרים כימיים.
 

פצעי האקנה נתפסים ברפואה הסינית כביטוי גופני לעודף חום ולחות. השומן הוא הלחות שבעור, ועודפים ממנו יכולים להיווצר מתזונה לא מאוזנת ומוגזמת של שומנים, סוכרים וחלבונים. ארוחות לא סדירות, מוצרי חלב, חומרים משמרים, צבעי מאכל ועוד דברי מאכל לא בריאים גורמים לעודף של רעלנים בגוף. עודפים אלו יוצרים חסימות, והניסיונות של הגוף לעקוף אותה יתבטאו בפצעים חיצוניים דוגמת אקנה.
 

עודף החום נוצר כתוצאה מהפרת האיזון בין אנרגיות היאן והיאנג. כמובן שהיציאה מהאיזון ההורמונאלי, כפי שבאה לידי ביטוי מובהק בהריון, היא החשודה המיידית בהפרת האיזון האנרגטי בגוף. אנרגיית היאנג, המרוכזת בכבד ובכליות ונקשרת עם חום, נמצאת בעודף, לעומת אנרגיית היאן, הנמצאת במצב של חסר.
 

הרפואה הסינית עוקבת אחרי זרימת האנרגיה בגוף, ומגדירה את מסלוליה לפי מרידיאנים. אם פצעי האקנה מרוכזים במקום אחד, למשל בפנים או על הגב, יכול להיות שהבעיה נמצאת במרידיאן שבו זורמת האנרגיה לאותו חלק בגוף, או באיבר הקשור אליו. כך למשל, פצעי אקנה באזור הפה יכולים להעיד על בעיה הקשורה לעיכול, ואקנה על הגב יכול להתקשר לחסימה באזור הריאות או הקיבה.
 

טיפול באקנה לפי הרפואה הסינית
 

מטרת הטיפול באקנה ברפואה הסינית היא לשחרר את החסימות ולהחזיר את הגוף לאיזון, זאת כמובן תוך התחשבות יתרה בעובר המתפתח ברחם האישה. חלק מהאבחון כולל תשאול מקיף, על מנת להגיע לאבחנה הנכונה והמדויקת ולהתאים את הטיפול המתאים.
 

הטיפול באקנה בהריון לפי הרפואה הסינית יכלול דיקור סיני, על מנת לשפר באופן מהיר ככל האפשר את מצב העור. כמו כן, ישמש הדיקור לשחרור חסימות אנרגטיות בגוף.
 

בנוסף, בהתאם למצב האקנה ובהתחשב במצב ההריון, יותאם באופן אישי טיפול בצמחי מרפא ולעתים אף בתוספי תזונה. צמחי המרפא יעילים לשיפור מצב העור ולהחזרת מערכות הגוף לאיזון.
 

לסובלות מאקנה - חשוב להקפיד על תזונה נכונה
 

בנוסף, תוקדש תשומת לב לתזונה נכונה, וייתכן כי מאכלים מסוימים, הידועים כבעלי השפעה מחממת, יישארו מחוץ לתפריט, לפחות לתקופה מסוימת. למשל, ג'ינג'ר, קינמון, ציפורן, פפריקה מתוקה וחריפה, אניס ועוד.
 

מאכלים נוספים שנתפסים כבעלי השפעה מחממת הם פירות הדר כמו תפוז וקלמנטינה, תפוח, אפרסק אדום, קטניות כמו עדשים אדומות וצהובות, חומוס, וגם ירקות אדומים וכתומים. אין הכוונה להוצאתם המוחלטת מהתפריט, אלא לתקופת הטיפול בלבד. וכאמור, לפי המלצת המטפל.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן