מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > חינוך והצבת גבולות תינוקות

התבוננו היטב בילדים שלכם ותראו את עצמכם

מאת: שירלי כנעני | פורסם: 1/12/2014
התבוננו היטב בילדים שלכם ותראו את עצמכם

חלק נכבד מהקשיים שחווים הילדים שלנו, הם בעצם השתקפות של מצבנו הרגשי כהורים. לכן, בכדי לספק קרקע יציבה לילדינו, עלינו להיות מודעים לעצמנו ולהתמודד עם כל אותן חוויות ורגשות שלנו הדורשים טיפול

המאמר מאת: שירלי כנעני וחוה אלאוהב מאמנות זוגיות ואישיות
 
הכמיהה הגדולה ביותר שלנו כהורים היא שילדינו יגדלו בתחושת בטחון פנימי ויתפתחו להיות בוגרים עם דימוי והערכה עצמית גבוהים שיאפשרו להם להיות מי שהם ולממש את עצמם. 
 
אבל איך עושים את זה? 
 
היום אנחנו פונות לאימהות שבינכן וגם לאלה שבדרך ורוצות להזמין אתכן לשקול את מצבכן הרגשי, הנפשי והמנטלי, מכיוון שהוא זה שיקבע את מידת תחושת הביטחון הפנימי והערכה העצמית של ילדכם. 
 
מטבענו, אנחנו מחוברות לילדנו בכל נים בגופנו ונשמתנו. ילדים מטבעם הם חיישני הוויה, הם חשים ויודעים על פי הבעות הפנים, טון הדיבור, תנועות הגוף והשפה, מה עובר על אמא ואיך היא מרגישה.

חשוב שתדעו שאי אפשר להסתיר או "לעבוד" על ילדכם, הם מיד חשים ומפתחים אוטומטית תחושות ורגשות של אחריות\אשמה\עצב\בדידות ועוד. מצבים אלו הם שגורמים לילדינו לפתח מנגנוני הגנה שעוזרים להם לשרוד את הקושי באותם רגעים. אותם מנגנונים שיפתחו ילדינו כגון; ריצוי, ביטול עצמי, העמדת פנים ועוד, יהוו מכשול ומגבלה בבניית מערכות יחסים בכל תחומי חייהם.
 
אז למה כדאי לנו לשים לב כאמהות בפרט וכהורים בכלל? 
 
בסיטואציות שונות בחיים, אנחנו כאמהות נלחצות, חשות חוסר אונים, דואגות ונעצבות בשל בעיות שילדינו מתמודדים אתם, כגון; קושי חברתי, קושי בלימודים, בעיות בתזונה, בושה, פחדים...
 
חלק נכבד מהקשיים שחווים ילדיכם, הם בעצם השתקפות של מצבכן הרגשי ושל חוויות העבר שלכן המשפיעות על המחשבות והתגובות האוטומטיות שלכן בהווה.
 
 
כיצד נוכל לייצר קרקע יציבה ובטוחה לילדינו?
 
1. האחריות שלנו כהורים מיטיבים היא לטפל בעצמנו ולהיות מודעים למה שעובר עלינו. לכל אחת יש את הדרך שמתאימה לה, זה יכול להיות קריאת ספרים, טיפול פסיכולוגי, אימון אישי, קבוצת תמיכה, לקיחת כמה שיותר נשימות על מנת לחזור לעצמנו ולהגיב מתוך בגרות ואחריות.
 
2. אם אתן חשות קושי בהתמודדות עם מצבים בהם ילדיכם חשים תסכול, דחייה או פחד - בדקו עם עצמכן, מאיפה אתן מכירות את התחושה הזאת? בכל אותם מקומות שאנחנו לא מצליחות להתמודד עם מה שחווים ילדינו, לעתים קיימת הזדהות בשל חוויה אישית שלנו, חוויה שדורשת טיפול ופירוק.

פעמים רבות אנחנו מזדהות עם ילדינו ולא מצליחות להפריד בין הרגש שעולה בנו לבין המצוקה אותה חווים ילדינו. המצב הזה לא מאפשר לנו להיות עבורם מקור לבטחון, תמיכה, לימוד והכוונה שתעניק להם את הכלים להתמודדויות ואתגרים בהמשך החיים. אם נעצור לרגע ונצליח להפריד בין החוויה הרגשית שלנו לשלהם, נוכל להגיב ממקום בוגר, נקי ואחראי יותר ולהוות עבורם מודל ודוגמא אישית. 
 
3. הדרך הטובה ביותר לטפל בעצמינו ברגעים כאלה היא ל נ ש ו ם, בכל פעם שאתן מרגישות חוסר אונים או כל רגש אחר; כעס, אכזבה, תסכול, ייאוש, לימדו לנשום ולהכיל את הרגש שמציף אתכן. נסו לזהות אותו ולהגיד לעצמכן מה אתן מרגישות באותו רגע. אפשרו לעצמכן להיות מה שעולה בכן. בכל פעם שאנחנו בתשומת לב לעצמנו ולנשימה אנחנו מפוגגות ומפרקות את הרגש\התחושה הפיזית שממלאים אותנו ומשהו בפנים מתבהר ומאפשר בחירה ממקום אחר; נקי, ברור ובטוח יותר.
 
4. ככל שנקשיב לעצמינו יותר ונבין מה אנחנו מרגישות וחשות בכל רגע נתון, נדע מה אנחנו רוצות ומה נכון עבורנו ועבור ילדינו. 
 
אנחנו מזמינות אתכן לשתף, להתיעץ ולקבל כלים פרקטיים בפורום זוגיות ומשפחה שיאפשרו לכן ליצור מערכת יחסים בריאה עם ילדיכם ותהווה עבורם קרקע בטוחה ויציבה לגדול ולהתפתח בשמחה, באהבה ובבטחון. 

למעבר לפורום זוגיות ומשפחה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן