מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

התינוקות במגזר הערבי מתים פי 2.5 מאשר בציבור היהודי

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/11/2014
התינוקות במגזר הערבי מתים פי 2.5 מאשר בציבור היהודי

משרד הבריאות מפרסם את שיעור תמותת התינוקות בישראל, בין הנתונים: 54% ממקרי המוות של תינוקות עד גיל שנה נגרמים כתוצאה מלידת פג, מבין התינוקות שסיבת מותם הוגדרה כמוות עריסה כ-40% נפטרו בחודשי החורף ינואר עד מרץ ועוד

שעור תמותת תינוקת הוא המדד השכיח והמקובל ביותר להעריך את בריאות הילוד והתינוק. כמדד הוא מכיל מרכיבים של בריאות האם ושל ההריון בנוסף למרכיבי בריאות התינוק. שיעור תמותת תינוקות משמש כאחד האמצעים החשובים והמקובלים להערכת מצב הבריאות בארץ ככלל ולהשוואות בינלאומיות. 
 
נתוני תמותת תינוקות מהווה בסיס למדיניות בריאות מבוססת ראיות (Evidence Based Medicine).
הדו"ח מבוסס על לידות ופטירות של תינוקות במדינת ישראל בשנים: 2011- 2008 ואשר נאספו מדווח שוטף של פטירות תינוקות מלשכות הבריאות למחלקה לאם לילד, במשרד הבריאות הייחוד בדוח הינו העיון לעומק בקביעת סיבת המוות. 
 
לרוב נתוני תמותה מבוססים על רישומי הודעות פטירה, רישומים אלה ידועים כלוקים בחסר. לאור חשיבות תמותת תינוקות כמדד בריאות, נעשה מאמץ לברר סיבות המוות בכל מקרה של אי בהירות בהודעת הפטירה. סיבת המוות נחקרה ונקבעה לאחר עיון בסיכומי לידה ואישפוז, רשומות טיפות חלב וקופת חולים, גיליוני מד"א וראיון המשפחה. 
 
בין השנים 2008-2011 נולדו בישראל 650,516 תינוקות, מהם 490,771 בקרב יהודים ואחרים, ו-159,745 בקרב ערבים. 
 
שיעור תמותת התינוקות לארבעת השנים היה 3.71 ל-1,000 לידות חי כאשר השיעור בקרב - אוכלוסיית היהודים ואחרים היה 2.72 והשיעור בקרב אוכליסיית הערבים היה 6.78, גבוה פי 2.5. 
 
שיעור תמותת תינוקות בקרב האוכלוסיה היהודית יורדת בהתמדה ובאוכלוסיה הערבית קיימת ירידה משנת 2009.
 
 התפלגות סיבות המוות העיקריים לפי קבוצת אוכלוסיה 2008-2011:
 
 
 
כ-2/3 ממקרי התמותה בקרב תינוקות בתקופה הניאונטלית, ב-28 הימים הראשונים של החיים. 
 
כ-70% מהתמותה הניאונטלית קורה בשבוע הראשון לאחר הלידה. משנת 2009 התפלגות מועד התמותה אינו שונה משמעותית בין האוכלוסיה היהודית לבין האוכלוסיה הערבית.
 

שבוע לידת התינוק אף הוא גורם סיכון ידוע לתחלואה ולתמותה 8. שיעור התמותה בפגים שנולדו בשבוע 24 הוא גבוה כמעט פי 7 מזה של פגים שנולדו בשבוע 28 ופי 270 מזה של תינוק שנולד לאחר 37 שבועות הריון.

 
כ-78% מהתמותה של תינוקות שנולדו פגים קורה בתינוקות שנולדו לפני תום 28 שבועות להריון.
 
תינוקות אשר נולדו לאמהות צעירות מאוד או אמהות מבוגרות במיוחד, נמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר. התמותה בקרב ילדים לאימהות מתחת לגיל 20 גבוהה פי 2.9 מאצל אימהות בגילאי 30 עד 34. בקרב אימהות מעל גיל 45 הסיכון לתמותת תינוק עד גיל שנה הוא פי 2.43.
 
טבלת שיעור תמותת תינוקות 2008-2011 לפי סיבות המוות:
 
מוות בעריסה
 
בארבע שנים דוחו למחלקה 188 מקרי מוות פתאומי בתינוקות (SUID - Sudden Unexplained Infant) בכל מקרה של מוות פתאומי הוזמן מהמחוז דו"ח מד"א, גיליון מיון או אשפוז של התינוק ודוח ראיון המשפחה. הסווג לקבוצת מוות עריסה נעשה על סמך הנתונים שנאספו ועל פי הודעת פטירה ספציפית שנרשם בו מוות עריסה, גם בהעדר ניתוח לאחר המוות או חומר אחר.

מוות עריסה הוגדר ב-150 תינוקות. במידה ונרשם בהודעת פטירה מוות פתאומי בהעדר כל חומר אחר, המקרה לא סווג למוות עריסה.

 
 מבין 38 התינוקות שדווחו שנפטרו מוות פתאומי, אך לא התאימו להגדרת מות עריסה: ל-12 תינוקות נמצא בבירור הרפואי גורם זיהומי למותם, ב-8 מקרים המוות נגרם כתוצאה מגורמים חיצוניים, ב-8 מומים מולדים/מחלות גנטיות ו-10 נשארו עם אבחנה של מוות פתאומי ללא סיבה ידועה אך לא הוגדרו כמוות עריסה.
 
מבין התינוקות שסיבת מותם הוגדרה כמוות עריסה, כ-40% נפטרו בחודשי החורף ינואר עד מרץ, וכ-66% נפטרו בתקופה שעד גיל 4 חודשים. נתונים אלו דומים לאילו בספרות הבין לאומית.
 
ראיון עם המשפחה בוצע ב-58% מהמקרים. מטרתו הוא איתור גורמי הסיכון למות עריסה, השלמת נתונים והתרשמות המראיין ממצב המשפחה אחרי האירוע. מבין התינוקות שנפטרו מות עריסה רק ב-42% מהם דווח שהתינוק הושכב לישון על הגב, ב-21% התינוקות הושכבו לישון יחד עם ההורים במיטת מבוגרים וב-54% דווח על הורה או הורים מעשנים. כל אלה גורמי סיכון מוכרים למוות עריסה והניתנים למניעה. חשוב לציין כי בקרב האוכלוסיה היהודית שיעור התמותה מסיבה זו עולה עם השנים.
 
ידוע כי הסיכון למוות עריסה גדול בתינוקות זכרים מאשר נקבות. באוכלוסיה הערבית נמצא כי יחס זה שונה - שיעור תמותה ממוות עריסה בתינוקות נקבות גבוה מזה של זכרים.
 
שעור מוות עריסה לפי קבוצת אוכלוסיה ומין 2008-2011
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן