מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

חיזוק שרירי רצפת האגן: מהי שיטת פאולה?

מאת: סמדר נבו | פורסם: 14/8/2017
חיזוק שרירי רצפת האגן: מהי שיטת פאולה?

נשים רבות סובלות בעקבות הלידות מהפרעות תפקודיות הקשורות בחולשת שרירי רצפת האגן. הטיפול בשיטת פאולה נועד לטפל בבעיה זו. פרטים על התופעה והטיפול

המשפט "חיזוק שרירי רצפת האגן" נעשה שגור לאחרונה בפיהן של שיטות שונות, ולא בכדי, הצורך להתייחס לנושא בכובד ראש עולה עם פרסומם של נתונים שונים הקשורים לנושא. נשים רבות סובלות בעקבות לידות מהפרעות תפקודיות הקשורות בחולשת שרירי רצפת האגן. תחת ההגדרה הזו יש לכלול תופעות כמו: טחורים, פיסורה, בריחת שתן במאמץ, צניחה של הנרתיק ועוד.
    
התופעה מוכרת לרופאים ואנשי מקצוע אחרים, הערכות המחקרים נעות בין חמישית לרבע מכלל הנשים עד גיל חמישים ואף עולות עד ארבעים אחוזים ויותר מעל לגיל חמישים. טענה אחרת שחוזרת בהקשר זה היא כי רוב הנשים אינן מטפלות בבעיה מסיבות לא מובנות וממשיכות לחיות עמה עד להחמרתה. הסקרים מראים טווח של ארבעים ושניים עד מאתיים וארבעים חודשים בין אבחון הבעיה לטיפול בה.


חולשת שרירי רצפת האגן המתבטאת באופנים שונים ואי שליטה על מתן שתן הן תופעות שכיחות ומוכרות. למרות שהתופעה מטרידה ומביכה ישנן דרכים פשוטות ולא פולשניות להתמודדות.
    
הטיפול בשיטת פאולה מבוסס על הפעלת השרירים הטבעתיים בכל חלקי הגוף ומתייחס גם לחלקי הגוף האחרים שאינם שרירי רצפת האגן. שיטת פאולה מבוססת על הפעלת השרירים הטבעתיים שבגופנו כמו עיניים, פה, נחיריים, והפתחים שבתחתית האגן, ועל העקרון שכל השרירים הטבעתיים עובדים בו זמנית.


מאחר שכל השרירים הטבעתיים פועלים יחד או מפעילים זה את זה, פעולת שריר אחד יכולה להשפיע באופן ספונטני על פעולת שריר אחר, מרוחק ממנו. אפקט המטוטלת שנוצר בדרך זו מעורר שרירים נוספים והגוף כולו מושפע מפעולת השריר המכוונת. תרגול מתאים של שרירים תקינים יכול לשפר ולחזק את פעולתם של שרירים חלשים. 
    
יעילות שיטת פאולה הוכחה כגבוהה בטיפול בתופעות שלאחר לידה ובהכנה ללידה גם יחד. בנוסף ניתן להעזר בשיעורים בתופעות נוספות כגון כאבי גב, בעיות עיכול ועוד.
    
מחקר בנושא שליטה במערכת השתן אצל נשים שעשתה מיכל ליברגל מסתיים בימים אלו, המחקר משווה בין יעילות שיטת קגל (פסיוטרפיה) ליעילות שיטת פאולה. המחקר הקיף כמאתיים נשים שבמבחן פד הראו דליפה במאמץ, (דליפה המוגדרת בפעולות כמו:קפיצות, שיעול, צחוק, ריקוד, עליית מדרגות וכד'). הנתונים שנאספו עד כה על בסיס מחקר מקדים מראים כי יעילות שתי השיטות זהה סטטיסטית אך לשיטת פאולה יתרונות בתחום שיפור איכות החיים של הנחקרות.
    
למרות הקושי המובן של נשים לאחר לידה להתפנות לעצמן ולגופן, חשוב לדעת כי בשיטת פאולה התרגול יכול להעשות ואף מוטב שיעשה תוך כדי הנקה או פעולות אחרות המשתלבות בטיפול בתינוק. ניתן לקבל טיפים לתרגול בפורום של סמדר במסגרת אתר אסימון, או להעזר במספר מפגשים כדי ללמוד לתרגל לבד בבית.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן