מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > שינה פעוטות

טריקים יצירתיים שייגרמו לילד לישון במיטה שלו

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/8/2017
טריקים יצירתיים שייגרמו לילד לישון במיטה שלו

הילד טוען שיש מפלצת בחדר? מתרוצץ בכל הבית במקום ללכת לישון? ובאופן כללי מסרב ללכת לישון בשקט בחדרו? לפניכם כמה טיפים שאולי יצליחו לעזור

כאשר הילד שלכם עדיין תינוק קל יותר לשנות לו הרגלים, אבל ככל שהוא גדל וכל מה שהוא מכיר זה שינה עם אבא ואמא במיטה, הוא כבר יודע לענות, להתווכח ולקום בעצמו מהמיטה - אז מתחילה הבעיה האמיתית. זו גם הסיבה שרוב יועצות השינה ואנשי המקצוע השונים ממליצים להקנות הרגלי שינה טובים ובריאים מגיל מאוד צעיר. כי הרגלי השינה שרוכש הילד כתינוק מלווים אותו הלאה לחיים.

אם הילד שלכם כבר לא תינוק ועדיין מסרב לשכב בשקט בערב ובלילה במיטה שלו - זה הזמן שלכם להתחיל להיות יצירתיים ובוודאי ובוודאי שלא לוותר לו.


לפניכם כמה רעיונות יצירתיים שיסייעו לשכנע את הילד שלכם לישון במיטה שלו:

 
יש מפלצת? עכשיו כבר אין - מפלצות, שדים ויצורים מרושעים ומפחידים אחרים הם תירוץ שחוזר על עצמה אצל פעוטות וילדים קטנים. אבל אתם חייבים להבין שלא מדובר בתירוץ, ראשם הקטן אכן מתמלא במהלך היום בפחדים שונים (כתוצאה משמיעת סיפורים, צפייה בטלוויזיה ועוד) והם אכן מפחדים ומדמיינים דברים. אז במקום לצעוק עליהם שאין מפלצות ושיילכו כבר לישון - עזרו להם להתמודד עם הפחד וכך גם תגרמו להם לחוש בטוחים בחדר שלהם ובמיטה שלהם. 
 
אתם יכולים לבצע עם הילד "טקס גירוש מפלצות", ממש להתגייס כל המשפחה ולארגן טקס גירוש משלכם (אפשר להשתמש בנרות, מטאטא, בתליית לוכד חלומות ועוד).

נקו עם הילד את החדר מכל המפלצות, הראו לו שאתם לוקחים את דבריו ברצינות וכעת, עם סיום הטקס - החדר נקי. רוצים לגרום לו לחוש יותר בטוח? הוא חושש מהרגע בו המפלצת תחזור? תנו לו פנס או דובי שישמור עליו או אפילו רובה צעצוע שיניח ליד המיטה לעת צרה.
 

האם הדלת הפתוחה בחדר מפריעה לילד לישון? - רוב ההורים מקפידים לשמור על דלת חדרם של הילדים פתוחה כאשר הם הולכים לישון, בכדי שיוכלו לשמוע אותם וגם בכדי לתת לילד תחושת ביטחון. אבל במציאות, בבתים מסוימים, הדלת הפתוחה היא רק מקור להסחת דעתו של הילד - הוא מצליח לראות מהמיטה את הטלוויזיה שבחדר השינה, את ההורים חולפים במסדרון בכל מספר דקות, ועוד. לכן חשוב היטב עם כדאי לשמור בשעת ההרדמות על הדלת סגורה או פתוחה.

שבו איתם בחדר עד שיירדמו - נכון, זה לא ממש טריק וזה גם עסק די מתיש, אבל עדיף לכם לשבת לצד המיטה של הילדים עד שיירדמו מאשר שהם ישכבו אצלכם במיטה או יסתובבו בכל הבית. לרוב הדבר ידרוש מכם התמדה במשך מספר ימים, עד שהילד ירגיש מספיק בטוח ורגוע במיטה שלו. בשלב זה תוכלו לצמצם לאט לאט את הנוכחות שלכם בחדרו.

טבלת מדבקות ופרס - מה שעובד אצל חלק מהילדים בעת הגמילה מהחיתולים יעבוד גם בשלב הגמילה משינה עם הורים. הכינו טבלה והדביקו בה מדבקה נוצצת ומיוחדת על כל עבר בו הילד הלך לישון יפה במיטה. בסוף השבוע הראשון בו הצליח להתמיד בטקס השינה הדחש בכל יום - אפשר לתת לו פרס מיוחד (רק אל תהפכו את זה להרגל, מדובר במשהו חד פעמי וחשוב להבהיר זאת).

החזירו אותם למיטה - גם זה לא ממש מחדש לכם כלום אבל למרבה הצער רוב ההורים לא מבינים שזה באמת עובד. ילד שקם מהמיטה, מתהלך בבית והוריו לא מחזירים אותו למיטתו בנחישות - מבין שיש לו סיבה טובה לקום. לעומת זאת, ילד שהוריו לא יתייאשו ויחזירו אותו גם 50 פעם למיטה - יבין בסופו של דבר שפשוט אין טעם ועדיף לא להישאר במיטה הנעימה. כאשר אתם מחזירים את הילד למיטה אל תאמרו דבר  - אל תאיימו, אל תצעקו, אל תנדנדו - פשוט החזירו אותו בשקט למיטה, כסו אותו - וצאו מהחדר.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן