מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בריאות פעוטות

איך תעזרו לילדים להתמודד עם הפחד מרופא השיניים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/11/2014
איך תעזרו לילדים להתמודד עם הפחד מרופא השיניים?

הילד חושש מביקור אצל רופא השיניים? הוא לא לבד. תשמחו בוודאי לגלות שיש מספר פעולות שאתם יכולים לבצע כדי לעזור לו להתמודד עם החרדות

בוודאי לא תופתעו לשמוע שבסקר שנערך בישראל לפני מספר שנים נמצא כי קרוב למחצית מהישראלים מפחדים מרופאי שיניים וטיפולי שיניים.פרט מעניין נוסף שהתגלה בסקר הוא שאחד מכל חמישה אנשים סובל מתופעה המכונה “דנטל פוביה”, כלומר, חרדה קשה מכל הקשור לתחום טיפולי השיניים. 
 
הסיבות לחרדה הן רבות ומגוונות - פחד מהלא נודע, פחד ממצב של חוסר שליטה, חוסר היכרות או חוסר אמון ברופא המטפל וכמובן פחד מכאב. הפחדים הללו הם נורמטיביים, מלווים אותנו מגיל צעיר לאורך כל החיים. 
 
מרבית הילדים אינם יודעים להתמודד עם חרדות או חששות באופן כללי ומטיפולי שיניים באופן ספציפי. ילדים מתקשים יותר למצוא את המילים כדי לתאר את הפחדים והחששות שלהם ולכן זה כאשר ההורה מזהה התנגדות שכזו אצל הילד שלו, חשוב שהוא ינסה לסייע לו להתמודד עם הפחד. 
 
בתור הורים לילדים יש מספר פעולות שאתם יכולים לעשות כדי לעזור בהתמודדות עם טיפולי שיניים לילדים:
 

 
1. בחרו ברופא שיניים אשר מומחה בטיפול ילדים: רופאים אשר מיומנים בטיפול ילדים ידעו להסביר לילדיכם מה הם הולכים לעבור בצורה שתרגיע אותם. הגישה של הרופא ביחס לטיפול היא קריטית בנוגע לגישה של הילד לגבי אותו טיפול וגם לגבי הטיפולים הבאים בחייו.
 
2. דברו עם הילד: אפשרו לילד לדבר על החששות שלו מפני הטיפול ונסו להשתמש בביטויים ואמירות שירגיעו אותו וינמיכו את מפלס החרדה. כמובן שלא מומלץ לשקר לילד לגבי מה הוא הולך לעבור, אך כן ניתן לבחור בביטויים בעלי משמעות חיובית יותר.
 
3. התמקדו בחוויות חיוביות: חזקו את הילדים כאשר הם מצליחים להתגבר מעל הפחד שלהם, נסו להעסיק את הילדים בפעילויות או מחשבות חיוביות ומהנות וכמובן הזכירו להם שהטיפול, כמו גם הכאב, הוא דבר חולף.
 
4. תנו לילד להתרגל לרעיון של טיפולי השיניים כבר בבית: למשל, תוכלו לקרוא לו ספרים הנוגעים לשיניים כגון קריוס ובקטוס. ככל שתכניסו את הנושא לשגרת היום של הילד במהלך השבוע שקודם לטיפול, כך הוא עשוי יפחד פחות במהלך הטיפול עצמו.
 
5. הרגילו את הילד לנוכחותו במרפאת השיניים: העדיפו להתחיל עם בדיקת שיניים ופגישת היכרות עם רופאי השיניים, ולא מיד להתחיל בטיפול עצמו. אם הילד יכיר את רופא השיניים והכלים השונים שהוא משתמש, כך הוא ירגיש נוח יותר איתו ויחשוש מעט פחות לקראת הפגישה הבאה.
 
6. פצלו את הטיפולים למפגשים קצרים יחסית: טיפולים מרובים אך קצרים תורמים גם הם לבניית האמון ברופא השיניים המטפל.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן