מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תינוקות: מידע אודות גיל 10 חודשים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 10/11/2014
תינוקות: מידע אודות גיל 10 חודשים

התינוק שלכם כבר בן 10 חודשים ואתם בוודאי סקרנים לדעת מה צפוי לכם בחודש העשירי לחייו. לפניכם מידע מפורט אודות שלבי ההתפתחות בגיל זה, המלצות תזונה, מספר שעות שינה מומלצות ביממה ועוד

 

שינה
 
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אימהות לתינוקות היא, כמה שעות התינוק שלי צריך לישון?
 
השינה היא צורך פיזיולוגי בדיוק כמו חמצן ומזון. השינה חיונית להתפתחות ולגדילה. לכן חשוב לוודא שהילדים שלנו ישנים מספיק ולא עייפים מדי במהלך היום.
 
בגיל זה אמור התינוק לישון כ-14 וחצי שעות ביממה, מתוכן 11 שעות בלילה ועוד 3 וחצי שעות במהלך היום, המחולקות ל-2 פרקי זמן שונים.
 
תזונה
 
במידה והתינוק שלכם אוכל ארוחות מוצקים מלאות אשר מחליפות ארוחות בקבוק – יש להציע לו מים לאחר הארוחות וגם בין הארוחות בימים חמים או כאשר אתם שוהים מחוץ לבית. חשוב לשים לב שהמים לא באים על חשבון הארוחות עצמן. כמות המים בשלב זה אמורה להיות כ-10% מכמות הנוזלים היומית. יש להרתיח את המים עד לגיל שנה (גם אם מדובר במים מינרלים).
 
חישוב הכמות היומית של הנוזלים היא 150-100 סמ"ק נוזלים לכל ק"ג (הכמות כוללת בתוכה מים, מרק, חלב אם או הנקה).
 

התינוק אמור לאכול בסך הכל (כולל ארוחות מוצקים) כ-חמש ארוחות ביממה.

אם הילד שלכם כבר אוכל שתי ארוחות מוצקים מלאות ניתן להתחיל לחשוף אותו לסוגי מזון נוספים כגון ביצים, מוצרי חלב, קטניות, דגנים ועוד.

אם לא עשיתם זאת עד כה, ניתן להתחיל לתת לתינוק ארוחת ערב של ממש. זאת כמובן במידה והילד שלכם כבר אוכל שתי ארוחות מוצקים מלאות ביממה ואתם חשים כי הוא בשל לכך. במידה והוא עדיין מתקשה להתמודד עם ארוחת הבוקר והצהריים, יכול להיות שכדאי להמתין קצת עם ארוחת הערב.
 
בגיל 9 חודשים עלולה להתרחש קפיצת גדילה, בימים אלו התינוק עלול להיות רעב יותר וריצה לאכול יותר, לעתים אף באופן משמעותי מאוד. לאחר שמסתיימת קיצת הגדילה הכמות שהוא ידרוש לרוב יורדת בחזרה.
 
זהו גם שלב בו תינוקות רבים בשלים להתחיל ליהנות ממזון אצבעות, אשר כשמו כן הוא - מזון אותו יכול התינוק לאכול בידיים, מבלי להיות תלוי בכם או בכפית. שלב זה מהווה שלב חשוב בהתפתחות התינוק בשל שלל סיבות:
 
1. פיתוח כישורי אכילה עצמאיים, בהם הילד לא תלוי בכם ומסוגל להאכיל את עצמו.
 
2. פיתוח כישורי מוטוריקה עדינה - באמצעות אכילה עצמאית יכול התינוק לקשר בין היד לעין ולהתאמן באחיזת פינצטה עם אצבעותיו.
 
3. פיתוח חוש הטעם והמישוש - כאשר תינוק אוכל באמצעות הידיים הוא לומד לחוש במרקמים שונים של מזון וכאשר הוא מכניס אותם לפה הוא לומד להכיר את טעמו של כל מאכל.
 
 
זכרו, תינוק שאוכל טוב הוא תינוק רגוע שגם ישן טוב. במידה ותעמיסו כמות גדולה מדי של מזון על התינוק סביר להניח שיפלוט אותה ויחוש שלא בנוח בתום הארוחה.
 
 
 
התפתחות
 
התינוק נע בחופשיות בבית, זוחל, מתיישב, נעמד. מסוגל ללכת סביב שולחן, לעבור ממקום למקום באמצעות רהיטים (משולחן לספה). צריך לאפשר לתינוק חופש תנועה ומרחב. הוא זקוק בעיקר לרצפה, או שטח שיהיה לשימושו המתמיד. השטח צריך להיות פנוי מחפצים שבירים, או מרהיטים קלים, שהוא עלול להפוך אותם.
 

התפתחות השפה
 

הוא כבר מבטא את כל טווח העיצורים והתנועות הקיימות בשפה. מסוגל לבטא "אבא"ו-"אימא" ללא התייחסות להוריו.
 
התינוק מזהה צלילים שונים ומקשר בין הצליל לחפץ. עודדו אותו לחזור אחריכם על הברות ומילים. עודדו את ניסיונותיו לבחון את קולו בעוצמות שונות. תנו לו ספרים עם תמונות פשוטות (1-2 בעמוד) והסבירו לו מה יש בתמונה, כגון חתול. הראו לו את התמונה ושאלו אותו איפה החפץ שרואים בתמונה (כגון איפה חתול?). חכו מספר שניות כדי שלא יתרגל שאתם עונים במקומו, וענו על השאלה תוך כדי הצבעה על התמונה (הנה חתול!). לאחר פעמים אחדות כאלה, יתחיל התינוק לענות לכם ע"י הצבעה. למדו אותו חלקי גוף.
 
מעקב טיפת חלב

אין מעקבים מיוחדים בגיל זה.

 

 

עד מתי זה בסדר להרדים תינוק על הידיים? לכתבה לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן