מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תינוקות: מידע אודות גיל 5 חודשים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 15/11/2014
תינוקות: מידע אודות גיל 5 חודשים

התינוק שלכם כבר בן 5 חודשים ואתם בוודאי סקרנים לדעת מה צפוי לכם בחודש החמישי לחייו. לפניכם מידע מפורט אודות שלבי ההתפתחות בגיל זה, המלצות תזונה, מספר שעות שינה מומלצות ביממה ועוד

 

שינה
 
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אימהות לתינוקות היא, כמה שעות התינוק שלי צריך לישון?
 
השינה היא צורך פיזיולוגי בדיוק כמו חמצן ומזון. השינה חיונית להתפתחות ולגדילה. לכן חשוב לוודא שהילדים שלנו ישנים מספיק ולא עייפים מדי במהלך היום.
 
בגיל זה אמור התינוק לישון כ-15 שעות ביממה, מתוכן 8 וחצי עד 10 שעות בלילה ועוד כ-5 שעות במהלך היום, המחולקות ל-3 פרקי זמן שונים
 
תזונה
 

התינוק ניזון מחלב אם או מתחליף חלב. הוא אוכל כ-חמש ארוחות ביממה (תינוקות יונקים אוכלים לעתים יותר ארוחות ובאופן כללי התינוק כבר לא אוכל בכל 3 שעות אלא יכול גם לאכול בכל 4 שעות אם לא דורש לפני).

על פי ההנחיות החדשות, שלב החשיפה הראשוני למזון מוצק יחל בגיל חצי שנה ולא בגיל 4 חודשים כפי שהיה נהוג עד תאריך זה. הסיבה לשינוי בהנחיות טמונה בכך שהורים רבים לא נשמעו להנחיות הקודמות (שקראו לתת טעימות של 2-3 כפיות ביום בלבד, לא יותר) והחלו לתת לתינוקות ארוחות מוצקים שלמות לפני שמלאו להם חצי שנה, דבר שפגע בהנקה בפרט ובתזונת הילדים בכלל.
 
הנקה בלעדית או מתן תמ"ל הם התזונה הבלעדית של התינוק עד לגיל חצי שנה.
 
זכרו, תינוק שאוכל טוב הוא תינוק רגוע שגם ישן טוב. במידה ותעמיסו כמות גדולה מדי של מזון על התינוק סביר להניח שיפלוט אותה ויחוש שלא בנוח בתום הארוחה.
 
בגיל זה ניתן להאכיל את בכל ארבע שעות ולא בכל שלוש שעות כפי שהייתם צריכים להאכיל עד גיל ארבעה חודשים.
 
 
התפתחות
 
התינוק מסוגל לרוב להתהפך מהבטן לגב ומהגב לבטן. מסוגל לנוע סביב צירו בניסיון להגיע לצעצועים שמסביבו. בשכיבה על הבטן מתרומם על כפות ידיו.
 

 

התפתחות השפה
 

התינוק הוגה הברות כמו תא, דה, בא, פף, ברר ו-בו.
 
הוא נהנה לשמוע את קולו, מקשקש בחופשיות, ומתחיל להשמיע שרשרת הברות. הוא מתחיל לבטא הברות כמו "טאטא", "גאגא". משתמש בקולו במגוון עוצמות, צועק, לוחש. התינוק מבין את משמעות המילה "לא", "בא".
 

מעקב טיפת חלב
 

לא קיימים מפגשי מעקב מיוחדים בגיל זה.

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן