מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תינוקות: מגיל חודש עד חודשיים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 15/11/2014
תינוקות: מגיל חודש עד חודשיים

התינוק שלכם כבר בן חודש ואתם בוודאי סקרנים לדעת מה צפוי לכם בחודש השני לחייו. לפניכם מידע מפורט אודות גיל חודש עד חודשיים: מה וכמה עליו לאכול? כמה שעות ביממה עליו לישון? מה כדאי לדעת על מעקב טיפת חלב עד גיל חודשיים? ומידע חשוב נוסף

 

שינה
 
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אימהות לתינוקות היא, כמה שעות התינוק שלי צריך לישון?
 
השינה היא צורך פיזיולוגי בדיוק כמו חמצן ומזון. השינה חיונית להתפתחות ולגדילה. לכן חשוב לוודא שהילדים שלנו ישנים מספיק ולא עייפים מדי במהלך היום.
 
בחודש השני לחייו אמור התינוק לישון כ-15-17 שעות ביממה, מתוכן 8 וחצי עד 10 שעות בלילה ועוד 6-7 שעות ביום, המחולקות ל-3-4 פרקי זמן שונים.
 
תזונה
 
התינוק ניזון מחלב אם או מתחליף חלב. הוא אוכל כ-8 ארוחות ביממה.
 
קיימת נוסחה לחישוב כמות ממוצעת לארוחה, בנוסחה זו משתמשים בבית החולים בטיפת חלב, אך שוב, חשוב לזכור כי כל ילד שונה ולא תמיד תוצאות הנוסחה תואמים את שקורה במציאות.
 
 הנוסחה לחישוב מזון לתינוק היא כזו - משקל הילד כפול 150 סיסי לחלק ל-8 ארוחות ביום. התוצאה המתקבלת היא הכמות אותה אמור הילד לאכול בכל ארוחה.
 
תינוקות אשר יונקים קשה לדעת מהי הכמות אותה הם אוכלים בכל ארוחה, במקרים של הנקה השקילה בטיפת חלב היא ללא ספק המדד הטוב ביותר לתזונה טובה. במידה וקיים חשש שהילד לא אוכל מספיק ניתן גם לשקול בטיפת חלב לפני ארוחה ולאחר ארוחה וכך ניתן לדעת פחות או יותר כמה אוכל.
 
זכרו, תינוק שאוכל טוב הוא תינוק רגוע שגם ישן טוב. במידה ותעמיסו כמות גדולה מדי של מזון על התינוק סביר להניח שיפלוט אותה ויחוש שלא בנוח בתום הארוחה.
 
תינוקות עד גיל 4 חודשים צריכים לאכול בכל 3 שעות. תינוקות יונקים לעתים זקוקים לארוחה בכל שעתיים-שעתיים וחצי, זאת מהסיבה הפשוטה שקשה לדעת כמה בדיוק אכלו בעת ההנקה ולעתים זקוקים לארוחה נוספת בטרם חלפו 3 שעות. תינוק שאוכל תמ"ל ויודעים בדיוק כמה אכל ושאכל כמו שצריך - אין צורך להאכיל בכל שעתיים אך גם חשוב שלא לפתוח פער הגדול יותר משלוש שעות.
 
בגיל 6 שבועות עלולה להתרחש קפיצת גדילה, בימים אלו התינוק עלול להיות רעב יותר וריצה לאכול יותר, לעתים אף באופן משמעותי מאוד. לאחר שמסתיימת קיצת הגדילה הכמות שהוא ידרוש לרוב יורדת בחזרה.
 
בגיל זה רוב התינוקות מתחילים לסבול מגזים, התופעה חולפת לרוב עד לגיל שלושה חודשים לכל המאוחר. התקפי הגזים מופיעים לרוב בשעות הצהריים ושעות הערב, אלו הן השעות הקשות בהן התינוק סובל מחוסר שקט וכאבים. אצל תינוקות רבים התופעה נמשכת גם לאורך כל שעות היום.
 
 
 

 
התפתחות
 
יש לגוון את תנוחות השכיבה של התינוק: להשכיב את התינוק על הגב ועל הצד, לשנות כיוון בכל פעם, וכן להשכיבו על הבטן בזמן ערנות. השכיבה על הבטן חיונית להתפתחותו המוטורית, היא עוזרת לחיזוק שרירי הצוואר, חגורת הכתפיים, גב, וזרועות התינוק. בתחילה מסובב התינוק את ראשו מצד לצד ומאוחר יותר הוא מסוגל להרימו מעט. שרירי הגוף מתחזקים מלמעלה כלפי מטה, ולכן שלב זה מאד חשוב להמשך התפתחותו המוטורית.
 

התפתחות השפה
 

מלידה עד חודשיים - התינוק שומע ומגיב לקול. התינוק מחייך כתגובה לגירוי סביבתי כמו דיבור ומוזיקה נעימה. הוא יתחיל לגרגר ולהשמיע קולות ראשונים. חשוב להגיב לקולות באהדה ושמחה על מנת לעודדו להמשיך בכך.    
 
זכרו, בכי הוא דרכו של התינוק לתקשר עמכם. כאשר תינוק בוכה יכולים להיות לכך מספר סיבות: הוא רעב, עייף, לא נוח לו, קר לו ועוד.
 
מעקב טיפת חלב
 
בביקור זה מבצעים שוב את מעקב הגדילה המוכר (הכולל מדידת גובה, משקל והיקף ראש).
 
בנוסף בפגישה זו בודקים את שלב ההתפתחות הראשון מגיל 6 שבועות עד 3 חודשים – זהו שלב בו תרצה האחות לראות  חיוך חברתי, מלמול, עקיבה, תגובות לרעש והרמת הראש.
 
בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים לילד (מחומשת, פרבנאר וחיסון רוטה).
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן